הספינה האיראנית, שלטענת האיראנים נפגעה בים התיכון
צילום: צילום מסך מתוך עמוד הטוויטר של Reza Khaaste

חוקר הפיצוץ בספינה האיראנית: "אפשרות סבירה שמדובר במתקפה ישראלית"

דובר משרד החוץ האיראני לא קשר את האירוע לישראל בהודעתו, אך הדגיש: "נבדוק מי עומד מאחורי הפגיעה" • חברת הספנות האיראנית הרשמית טוענת כי ספינה שבבעלותה נפגעה ממטען חבלה ביום רביעי האחרון. לפי האיראנים, פיצוץ ממטען חבלה גרם לשריפה בספינה, אך לא היו נפגעים • הדיווח מגיע לאחר פרסומים כי ישראל פגעה ב-12 ספינות איראניות בשנתיים האחרונות, בעת שהיו בדרכן לסוריה
מאיה ראכלין וגיא בריצמן
12 במרץ 2021
17:03
עודכן ב 16:02

חוקר בפיצוץ בספינה האיראנית בים התיכון הודיע היום (שבת) כי יש אפשרות סבירה שמדובר ב"מתקפה ישראלית". לפי הדיווח באתר האינטרנט האיראני "נור ניוז", חבר בצוות הטכני שחוקר את הפגיעה הוסיף כי "אובייקטים נפיצים פגעו מגובה רב אל עבר מכולות שהיו על סיפון הפסינה, וגרמו לדליקה", והצביע כי ייתכן שטילים נורו מכלי טייס כלשהו אל הספינה.

דובר משרד החוץ האיראני הודיע כי הם מאשרים את הדיווחים על הפגיעה בספינה, "שברור שהייתה כאן הפרה של החוקים הבינלאומיים". הוא לא התייחס לישראל בהודעתו, אך הדגיש: "ננקוט בצעדים ההכרחיים כדי לבדוק מי עומד מאחורי הפגיעה בספינה". 

אתמול פרסמה איראן כי ספינת מטען שבבעלותה נפגעה ביום רביעי האחרון ב"מתקפת טרור". עוד נמסר בהודעה של חברת הספנות האיראנית שהספינה הייתה בבעלותה, כי הספינה ניזוקה ממטען נפץ והפיצוץ גרם לשריפה, אך אף איש צוות על הסיפון לא נפגע.

דובר החברה הוסיף כי ינקטו הליכים פליליים לזיהוי התוקפים דרך מוסדות בין-לאומיים: "פעולת טרור שכזו מנוגדת לחוק הבין לאומי. אנחנו ננקוט בצעדים במישור המשפטי, כדי לזהות את האשמים". הספינה, שהייתה אמורה להגיע לאירופה, תצא שוב לדרכה אחרי התיקונים.

אמש לא הוזכר שמה של ישראל בהודעה של חברת הספנות האיראנית, אך עורך חדשות בערוץ הפרסי "מנוטו" שמושבו בלונדון טוען כי ישראל עומדת מאוחרי התקיפה וכי היא אירעה בקרב נמל לאטקייה בסוריה.

הטענות האיראניות מגיעות כשבועיים אחרי שהספינה בבעלות ישראלית, הליוס ריי, נפגעה מפיצוץ במפרץ עומאן. ישראל, האשימה את איראן בפעולה הזאת. בטהראן הכחישו את הדברים.

דיווח בארה"ב: מ-2019 ישראל פגעה לפחות ב-12 ספינות נפט ונשק איראניות בדרכן לסוריה

בתוך כך, אתמול פורסם בוול סטריט ג'רנל כי ישראל עומדת מאחורי תקיפת 12 ספינות איראניות שנשאו נשק ונפט בדרכן לסוריה. על פי הדיווח התקיפות קרו במהלך השנתיים האחרונות מחשש שתכולת הספינות תסייע לארגוני טרור.