יו"ר משי זהב
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

סמנכ"לית העמותה שמעורבת בתחקיר התקיפות המיניות של משי זהב: "בודקים 6 מקרים חדשים"

רחלי גוטליב-רושגולד הסבירה בריאיון לכאן רשת ב כי על מנת שהחקירה נגד יהודה משי זהב תבשיל לכתב אישום, "צריך עדויות מוצקות" • החוקר שאיתר את המתלוננים: "יש עדויות גם מהשנים האחרונות, הבנו שאנשים בסביבתו מודעים לזה ולא עושים שום דבר" • יחידה בלהב 433 תבדוק את התלונות
מעבירים לראשון וחדשות השבת
13 במרץ 2021
18:43
עודכן ב 20:45

העדויות נגד יהודה משי זהב על פגיעה מינית: צביקה פליישמן, חוקר בעמותת מגן המעורבת בתחקיר שנפתח נגד יו"ר זק"א המושעה, אמר בריאיון הערב (שבת) למיכל רבינוביץ' "בחדשות השבת": "יש עדויות גם מהשנים האחרונות, הבנו שאנשים בסביבתו מודעים לזה ולא עושים שום דבר". סמנכ"לית הארגון אמרה בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב, שנבדקות שש עדויות חדשות על מעשי משי זהב.

צפו בריאיון עם פליישמן מתוך חדשות השבת

רחלי גוטליב-רושגולד, סמנכ"לית עמותת "מגן" אמרה כי מאז פרסום התחקיר, הגיעו אליהם תלונות נוספות. "נשים שדיברו איתי חוו התקפי חרדה ופתאום הכל חזר אליהן. הן מאוימות ומפוחדות", סיפרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם סמנכ"לית עמותת "מגן" בכאן רשת ב

סמנכ"לית עמותת מגן הסבירה כי בשביל שהחקירה נגד משי זהב תבשיל לכדי כתב אישום, צריך עדויות והוכחות מוצקות. "כשמופעל כוח כל כך גדול ויש הרתעה כל כך גדולה כלפי נפגעות - הרבה פעמים הן נסוגות". גוטליב-רושגולד הסבירה על המורכבות איתה מתמודדים הנפגעים והנפגעיות, והדגישה כי כשמדובר באדם בעל השפעה, כמו משי זהב, הפחד הוא כפול. את התלונות נגדו תבדוק יחידה בלהב 433.

"צריך להבין שיש כאן קושי גדול כי משי זהב הוא אדם עם המון כוח והשפעה בחברה החרדית", אמרה. "מי שעובר פגיעה מינית מפחד". עם זאת, סמנכ"לית עמותת מגן ציינה כי הנושא של פגיעות מיניות במגזר החרדי כבר אינו מושתק כמו בעבר, ויש מי שמטפל בו. "היום זה כבר מעל פני השטח וזה מייצר הרבה הרתעה". רמה נוספת של מורכבות היא העובדה שמשי הוא אדם שגם עשה הרבה טוב לאנשים - דבר היוצר דיסוננס, כך לדבריה. "יש כאן אמירה מאוד חדה - אם אתה פוגע, לא משנה כמה טוב עשית, הכול נמחק כשמתגלה כזה רוע".

אתמול פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי המשטרה, שפתחה אתמול בבדיקת העדויות נגד יו"ר זק"א, טרם יצרה קשר עם הנפגעים לכאורה שהעידו. כמה מהנפגעים מתכוונים לשתף פעולה עם המשטרה, אך ההערכה היא כי על חלק מהמקרים תחול התיישנות.

על פי התחקיר של העיתונאים אהרן רבינוביץ ושירה אלק שפורסם שלשום ב"הארץ", במשך כמה שנים נהג משי זהב להשתמש בכוחו כדי לנצל נשים וקטינים למטרות מין. בתחקיר הובאה עדות לפיה משי זהב נגע באיבר מינו של ילד בן 5 במספר הזדמנויות שנפרסו על פני כשנתיים בבית כנסת בירושלים. לפי עדות נוספת, משי זהב תקף מינית נער בן 14 במהלך ביקור במקווה ובהזדמנויות נוספות. לאחר פרסום התחקיר, הודיע משי זהב כי הוא משעה עצמו מזק"א ומוותר על קבלת פרס ישראל.