מחלקת קורונה
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

שנה לפרוץ המגפה בישראל: יותר מ-6,000 בני אדם מתו מקורונה

בעקבות הירידה בתחלואה: המועדונים צפויים להיפתח בשבוע הבא לפי התו הירוק • מערך הבדיקות המהירות יחל לפעול בשבוע הבא • ממונה הקורונה אש על ההקלות: לא רואה אותנו חוזרים לאחור בתקופה הקרובה • משרד התחבורה יאפשר מהשבוע טיסות מיעדים נוספים
אמוץ שפירא ודקלה אהרן-שפרן
14 במרץ 2021
11:38
עודכן ב 19:10

שנה לפרוץ המגפה בישראל: יותר מ-6,000 בני אדם מתו מקורונה. משרד הבריאות פרסם היום (ראשון) נתונים מעודכנים למצב התחלואה בנגיף. על פי הנתונים, מקדם ההדבקה הגיע ל-2.9%. אתמול אובחנו 775 נדבקים ונעשו כ-27 אלף בדיקות. בבתי החולים מאושפזים 640 חולים במצב קשה, מהם 221 מונשמים.

בעקבות הירידה בתחלואה: המועדונים צפויים להיפתח בשבוע הבא לפי התו הירוק

שר הבריאות יולי אדלשטיין נפגש היום עם נציגות איגוד הברים והמועדנים וסיכם עמם כי המועדונים ייפתחו בפעימת ההקלות הקרובה, לפי הנחיות התו הירוק. מתווה הפתיחה ייקבע במהלך השבוע, בעוד ההערכה היא כי ביום ראשון הקרוב המועדונים כבר ייפתחו.

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר בתדרוך לתקשורת: "אני לא רואה אותנו חוזרים לאחור בתקופה הקרובה, אך אם הירידה במקדם ההדבקה תיעצר ונראה עלייה במספר החולים במצב קשה - אלה יהיו סימנים עבורנו לבחון אם צריך ללכת לאחור".


במקביל, הודיע היום משרד הבריאות כי מערך בדיקות הקורונה המהירות ייכנס לתוקף החל מיום ראשון הקרוב. הוא צפוי לסייע למתווה התו הירוק ובנוסף לכניסת מחוסנים ומחלימים יאפשר גם כניסה של מציגי בדיקה שלילית מהירה. 

ממונה הקורונה נחמן אש מסר כי ישראל נערכת למבצע חיסונים נוסף, למקרה שיהיה צורך בכך. עם זאת מסר כי אינו צופה היתכנות שכזו בזמן הקרוב. אש הוסיף כי אם יעילות החיסון תרד או שתתגלה עמידות של מוטציות לחיסון, ייתכן שיהיה צורך במבצע חיסונים נוסף.

בנוגע להמשך חובת עטיית המסכות, אמר פרופסור אש כי בעתיד יישקול לבטל את ההנחיה, אך כרגע חובת עטיית המסכה עומדת בעינה. אש הוסיף כי כל עוד הנתון המדויק של הגנת החיסונים מפני הדבקות אינו ידוע, הצעד של שימוש במסכה הוא חיוני למניעת תחלואה. 

עוד אמר ממונה הקורונה כי במשרד הבריאות לא קבעו מדדים מדויקים להמשך פתיחת המשק והוסיף שכל עוד התחלואה הקשה יורדת ומקדם ההדבקה נמוך, היא תימשך, אך היא מותנית בכך שפעימת ההקלות הקודמת לא גרמה לשינוי במדדים. אש מסר כי במשרד הבריאות שמחו לראות שפורים לא השפיע בצורה משמעותית על התחלואה ואמר כי החיסונים היו ככל הנראה הגורם לכך. לצד זאת הוסיף פרופסור אש כי "יכול להיות שמה שראינו כהפרות במסגרות פורים היה נקודתי ומרבית האנשים נשמרו". 

יעדי טיסה נוספים ייפתחו לישראל

משרד התחבורה הודיע היום שיאפשר השבוע טיסות מיעדים נוספים לארץ, בהם מדריד, אמסטרדם, לרנקה ואדיס אבבה. זאת כדי לאפשר חזרה של ישראלים כדי להצביע בבחירות. עם זאת, מספר הנכנסים היומי צפוי להישאר מוגבל ל-3,000. ההחלטה על יעדים נוספים התקבלה ברקע דיון בממשלה על סוגיית הנכנסים היומי לישראל. 

בתוך כך, החל בבג"ץ הדיון בעתירת התנועה לאיכות השלטון הדורשת לפתוח את השמיים לאזרחים ישראלים המעוניינים לשוב ארצה להצביע בבחירות. השופט ניל הנדל אמר לנציג המדינה בדיון: "אני לא רואה פה נכונות מצדכם להתגמש לקראת הבחירות". נשיאת העליון אסתר חיות נזפה בנציג המדינה, ואמרה: "על מה אנחנו מדברים פה? רק ביום שישי התחלתם לבדוק כמה ישראלים תקועים בעולם - זה דבר אלמנטרי. אין לכם נתונים".

בחירות בג'ט לג | האזינו ל"עוד יום"

ראש שירותי בריאות הציבור, הד"ר שרון אלרעי פרייס, השיבה: "אני לא חושבת שזה סיכון שאנחנו רוצים לקחת. אנחנו יודעים שרוב האנשים לא שומרים על בידוד. אם היו שומרים על בידוד לא הייתה לי בעיה שכולם ייכנסו".

המדינה הגישה את תשובתה בג"ץ לקראת הדיון, ובה נטען שיש להקל עוד בהגבלות על הכניסה לישראל בימים שעד הבחירות. עוד צויין שמשרד החוץ החלה לבצע סקר ביקושים מקוון בקרב אזרחים ישראלים שנמצאים בחו"ל כדי לשפר את ההסדרים שנודעים לכניסתם לארץ. 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר מוקדם יותר בדיון בממשלה שצריך צריך להגדיל את מספר הנכנסים מ-3,000 ל-4,000. "עם זה אפשר ללכת לבית המשפט. יש דחיפות ובהילות לעניין", אמר מנדלבליט. נציגי המל"ל ציינו: "המטוסים חצי ריקים. אפילו ל-3,000 לא מגיעים".

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, ציין כי במשרדו יש התנגדות להגדלת המכסה: "שרון אלרועי וחזי לוי מתנגדים ליותר מ-3,000. לא נקשיב לקולות שאינם ממשרד הבריאות - מה שיקלקל את החגיגה זה לא הקהל ביציעים אלא הווריאנטים. אנחנו מבינים את הקושי של היועץ בבג"ץ, אבל אם היינו שומעים לקולות שדורשים שנפתח עוד יותר את השמיים היינו ב-16 אלף מתים".

שרת התחבורה, מירי רגב, ציינה כי אם משרד הבריאות יאשר לה כניסה מכל היעדים היא תוכל לשלוט בכמויות. "אם זה גם יעזור בבית המשפט", אמרה. על כך השיב מנדלבליט: "זה יעזור לעמדת הממשלה".

בין הצדדים בדיון התפתח ויכוח סביב נגיעת בג"ץ בנושא. שר האנרגיה יובל שטיינץ אמר כי ישנן שתי ממשלות. "אנחנו מקבלים החלטה ואז עושים דיון בבג"ץ. זה מסור להחלטת ממשלה ולא לדיון משפטי. זה בגלל האקטיביזם המשפטי". שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו-שטה השיבה לו: "אולי תבטל גם את בג"ץ. זה טוב שיש לאזרחים לאן לפנות". שטייניץ השיב:" אל תעירי לי הערות, אני לא רוצה לבטל את בג"ץ".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה לשרה רגב ושאל תוך כמה זמן אפשר יהיה להגיע ל-3,000 נכנסים. רגב השיבה: "אנחנו כבר פתחנו ל-3,000 עד ה-20.3. אם הממשלה תאשר מכל היעדים, אז אנחנו נאשר עד 3,000 ביום". נתניהו השיב כי "ההחלטה המתבקשת היא לפתוח לכל היעדים. "מציע להסמיך אותך שאם יש ווריאנט חדש תוכלי לסגור את זה. יעדים בלי הגבלה חוץ מהחלטה שלך".

שר הבריאות: "אין כרגע סיבה להטיל הגבלות על הציבור בחג הפסח"

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר הבוקר כי אין כרגע סיבה להטיל הגבלות על הציבור בחג הפסח. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר אדלשטיין כי בזכות יותר מחמישה מיליון בני אדם שהתחסנו, דחקנו את הקורונה לפינה. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ראש מטה המומחים של מגן ישראל, פרופסור רן בליצר, אמר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כי בשבועיים האחרונים חלה ירידה משמעותית ומתמדת בתחלואת הקורונה בכל המגזרים, ובכל הגילים. "בכל חזית אפשרית המגמה נראית חיובית", אמר בליצר. הוא הוסיף כי לא היה מרחיק לכת ואומר כי הקורונה מאחורינו, אך הוא יותר אופטימי מבעבר. בליצר ציין כי בשבועות האחרונים יותר מ-95% מבין החולים הקשים, לא היו מחוסנים בשתי מנות.