פצמ"ר מדויק
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

מערכת הביטחון חושפת: פצצת מרגמה מונחית לייזר

הפצמ"ר המדויק בקוטר 120 מ"מ מכונה "עוקץ פלדה" ונועד לאפשר אש מדויקת תוך צמצום הנזק ההיקפי ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים
כרמלה מנשה
14 במרץ 2021
16:02

מערכת הביטחון חושפת היום (ראשון) את פצצת המרגמה שתהפוך את הירי תלול המסלול בצה"ל למדויק הרבה יותר. הפצמ"ר, המכונה "עוקץ פלדה", שקוטרו 120 מ"מ והוא מונחה לייזר ו-GPS, נועד לאפשר לצה"ל לירות אש מדוייקת וקטלנית במטרות בשטחים פתוחים  וגם במתחמים אורבניים צפופים, תוך כדי צמצום נזק היקפי ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים.

המערכת נבנתה במהלך העשור האחרון ונבדקה באחרונה בהצלחה בסדרת ניסויים בדרום הארץ לקראת מסירתה לצה"ל. היא נבדקה בשתי ערכות שונות - ערכת "קשת" שאותה מתקינים על גבי נגמ"ש ומערכת "חנית", שהותקנה על רכב שטח 4X4.

במערכת הביטחון אומרים כי כניסתה של המערכת לשימוש מבצעי תהווה מהפכה בלוחמה היבשתית ותספק לגדוד הלוחם יכולות חדשות של כוח אש אורגני, יעיל ומדויק בהפעלה עצמאית. ראש מו"פ במפא"ת, תא"ל יניב רותם אמר עם חשיפת המערכת כי מדובר באמצעי שובר שוויון בשדה הקרב המודרני. "הפצמ"ר המדוייק מעניק לכוחות החי"ר יכולת אש מדוייקת, שהייתה עד כה רק לטילים ולחמושים אוויריים. מדובר בפרויקט מורכב מאוד מבחינה טכנולוגית ובמוצר פורץ דרך בקנה מידה בין-לאומי, שמהווה את הסנונית ראשונה בדרך לפיתוח משפחת חימושים מתקדמים נוספים״, אמר תא"ל רותם.

רמ"ח אמצעי לחימה בזרוע היבשה בצה"ל, אל"מ אריק אביבי, אמר כי "עוקץ פלדה" מביא עמו בשורה משמעותית ומהווה קפיצת מדרגה בקטלניות צוות הקרב הגדודי, הן בשל היותו מדויק, הן בהיותו אורגני לכוח. "יכולת זו הייתה עד כה נחלתם של טילים גדולים ומורכבים. הודות להתפתחות הטכנולוגית המרשימה, יכולת זו תיושם כעת בתוך פצצות מרגמה בתפוצה רחבה".

יהודה (אודי) ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותעש ב"אלביט מערכות" אמר עם תום הניסויים: "שילוב של פצמ"ר מדויק, מונחה לייזר ו-GPS, במערך המרגמות, מהווה קפיצת מדרגה ביכולת סיוע האש ברמה הטקטית והופך את המרגמה מאש סטטיסטית לאש מדויקת. אנו אמינים כי פיתחנו פתרון יעיל, שמאפשר להגדיל את הקטלניות תוך צמצום משמעותי של הנזק האגבי וההיקפי".