הפיצוץ בספינה האיראנית
-

גורמי מודיעין במערב: ישראל אחראית לפגיעה בספינה האיראנית

הערכה: תקיפת האונייה האיראנית שונה בכך שהפוגע ידע לאילו מכולות לכוון
גילי כהן
14 במרץ 2021
21:17

גורמי מודיעין במערב מעריכים כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפגיעה בספינת המכולות האיראנית, שכמה מכולות בה נפגעו ביום רביעי האחרון. מדובר בתקיפה שונה מזו שעליה דווח לאחרונה בעיתון הוול סטריט ג'ורנל: הפעם מדובר באונייה שהובילה מכולות, ומי שאחראי לתקיפה ידע באופן ספציפי באילו מכולות הוא רוצה לפגוע.

על פי הדיווחים, הספינה שהובילה מכולות נפגעה בדרכה לאירופה, והתקיפה מצטרפת למספר תקיפות נוספות של אוניות איראניות שמיוחסות גם הן לישראל. 

חוקר בפיצוץ בספינה האיראנית בים התיכון הודיע אתמול כי יש אפשרות סבירה שמדובר ב"מתקפה ישראלית". לפי הדיווח באתר האינטרנט האיראני "נור ניוז", חבר בצוות הטכני שחוקר את הפגיעה הוסיף כי "אובייקטים נפיצים פגעו מגובה רב אל עבר מכולות שהיו על סיפון הפסינה, וגרמו לדליקה", והצביע כי ייתכן שטילים נורו מכלי טייס כלשהו אל הספינה.

דובר משרד החוץ האיראני הודיע כי הם מאשרים את הדיווחים על הפגיעה בספינה, "שברור שהייתה כאן הפרה של החוקים הבינלאומיים". הוא לא התייחס לישראל בהודעתו, אך הדגיש: "ננקוט בצעדים ההכרחיים כדי לבדוק מי עומד מאחורי הפגיעה בספינה". 

ביום שישי פרסמה איראן כי ספינת מטען שבבעלותה נפגעה ביום רביעי האחרון ב"מתקפת טרור". עוד נמסר בהודעה של חברת הספנות האיראנית שהספינה הייתה בבעלותה, כי הספינה ניזוקה ממטען נפץ והפיצוץ גרם לשריפה, אך אף איש צוות על הסיפון לא נפגע.

דובר החברה הוסיף כי ינקטו הליכים פליליים לזיהוי התוקפים דרך מוסדות בין-לאומיים: "פעולת טרור שכזו מנוגדת לחוק הבין לאומי. אנחנו ננקוט בצעדים במישור המשפטי, כדי לזהות את האשמים". הספינה, שהייתה אמורה להגיע לאירופה, תצא שוב לדרכה אחרי התיקונים.

הטענות האיראניות מגיעות כשבועיים אחרי שהספינה בבעלות ישראלית, הליוס ריי, נפגעה מפיצוץ במפרץ עומאן. ישראל, האשימה את איראן בפעולה הזאת. בטהראן הכחישו את הדברים.

תגיות:
איראן