אירוע בת"א לזכר ההרוגים בשיטפון בנחל צפית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עדות המדריכה מאסון נחל צפית: "צחקו עליי ואמרו שאין מה לדאוג"

המדריכה נועם דור הייתה שותפה לתכנון הטיול שבו נספו 10 בני נוער, איך אינה נאשמת • עדותה אמורה לשפוך אור על האירועים שקדמו לאסון ועל ההתנהלות במכינה: "יובל המנהל אמר שאין מה לדבר עם יחידות חילוץ כי הם פחדנים". כשדור עדכנה אותו על חשש ממשי משיטפונות בזמן הטיול, ענה לדבריה בגיחוך: "היו כאלה שנסחפו"
אסף פוזיילוב
15 במרץ 2021
10:00
עודכן ב 15:34

"צחקו עליי, אמרו שאין מה לדאוג": האסון בנחל צפית - במשפטם של מנהל המכינה יובל כאהן ושל המדריך אביב ברדיצ'ב נמסרת הבוקר (שני) עדות מרכזית של מדריכה מהמכינה נועם דור, שהיתה שותפת לתכנון הטיול, שבו נספו 10 בני נוער, והשתתפה בו.

בעדותה אמרה דור על ההתנהלות במכינה טרם ההחלטה לצאת לטיול הקטלני: "כתבתי בקבוצת המכינה שצריך לדחות את הטיול לשבוע הבא. יובל (כאהן המנהל, כ"ח) כתב שזה יוצא ל"ג בעומר ואי אפשר". עוד סיפרה המדריכה כי המנהל כתב - "זה ממש לא נראה זרימה משמעותית. מי מכניס את ההיסטריה?".

"מהתגובה של יובל לקחתי צעד אחורה", אמרה דור. "הייתה ישיבה של יובל ואביב (ברדיצ'ב המדריך, כ"ח), על איך יוצאים לטייל למרות השיטפון. יובל העביר לנו איך יוצאים למרות החשש לשטפונות.

"בישיבה הזאת הם ממש צחקו עליי ואמרו שזה לא מדע מדוייק ואין מה לדאוג. יובל העביר את המסר הזה. ביקשתי להתייעץ עם מפקד יחידת חילוץ ערבה, ויובל שלל את זה ואמר: 'אין מה להתייעץ עם יחידות חילוץ כי הם פחדנים, ויש להם אינטרס שלא נצא כי הם לא רוצים לחלץ'".

"זה הלך הרוח באותה מכינה", הדגישה דור. "לא מוותרים על טיולים, הכול אפשרי, הכול תמיד יהיה בסדר. כחניכה כשפרשתי מטיולים בגשם, צחקו עליי וירדו".

עדות המדריכה: "יובל אמר לי 'היו כאלה שנסחפו', כאילו צוחק עליי"

בהמשך עוברת דור לתאר את יום האסון ואת ההשתלשלות הטרגית. "בזמן שאנחנו פורקים את הציוד במסלול, אני מקבלת שיחה מהראל בן שחר. הוא שואל אותי איפה הקבוצה נמצאת ואני עונה לו שהם בכניסה לנחל צפית. הוא אומר לי שבאגן הניקוז של הנחל יורד גשם - ויש צפי לשיטפונות, כך שתוך שעה אמורים לצאת. הוא אומר לי שאם זה ככה זה בסדר - רק שלא יתעכבו ויתמהמהו"

דור מסבירה כי בשלב הזה נכנסה ללחץ ועדכנה את כל הגורמים המעורבים בחשש מהשיטפון בנחל. אביב המדריך אמר לה, לדבריה: "אני יודע ואין מה לדאוג, דיברתי עם אנשי המקצוע, תוך פחות משעה אנחנו יוצאים". דור ציינה כי מנהל המכינה, יובל כהאן, אמר לה שהוא בישיבה והוסיף בגיחוך: "היו כאלה שנסחפו". "כאילו הוא צוחק עליי", המשיכה.

הסניגור אורי קורב צעק על המדריכה והטיח בה כי היא משקרת ומפילה אחריות על כל העולם. "לקחת מאבא שלך את המפה של נחל צפית ואמרת לו שאתם הולכים לנחל, והוא אמר לך שאם פקח רשות הטבע אמר שזה בסדר להיכנס לנחל - אז סבבה. בכל העדויות לא הזכרת את אבא שלך, את מפלילה אותו".

דור: "זה הלך הרוח באותה מכינה - לא מוותרים על טיולים, הכול תמיד יהיה בסדר. כחניכה, כשפרשתי מטיולים בגשם - צחקו עליי"

גורמים ששוחחו עם הצעירה טרם עדותה אמרו לכאן חדשות כי היא נמצאת בפוסט-טראומה קשה זה שלוש שנים, וכי היא חוששת מאוד מן המפגש עם ההורים השכולים ומן החקירה הנגדית של הסניגורים של כאהן וברדיצ'ב, המואשמים בעשר עבירות של המתה בקלות דעת. הסניגורים של כאהן וברדיצ'ב טוענים כי אם הייתה אשמת הריגה באירוע - היא של המדריכה, וכי חוקרי המשטרה היטו את החקירה משום שאביה של דור מתנדב ביחידת חילוץ משטרתית.

אתי בללי, אימה של גלי שנהרגה בטיול, אמרה לכאן חדשות: "נשמע את הדבר הכי קרוב עד כה לאירוע, מה קרה בשעות או בימים שעד האירוע. עד היום לא שמענו את זה מאף אחד בצרה פרונטלית".

בין הורי בני הנוער שנהרגו יש גם כאלה שסבורים כי המדריכה אחראית לירידה לנחל, על אף שניסתה למנוע את היציאה לטיול באזור. לצד זאת, אותם הורים אומרים כי אחריות המדריכה לא מורידה מהאשמה של שני המנהלים.

אמה של אלה אור שנהרגה: "אני מנהלת בית ספר והתקשרתי בעצמי לחדר המצב של משרד החינוך שאסר על טיולים בכלל. הם היו צריכים לצאת לנחל צאלים. התקשרתי לנועם והיא הרגיעה אותי ואמרה – 'ביטלנו את צאלים. לא נצא למסלול מסוכן, אין לך מה לדאוג, זה מאוד בטוח'. רק בגלל השיחה הזאת אני אפשרתי לצאת. אבל לא היא, ולא אביב או יובל, טרחו לעדכן אותנו שהמסלול שאליו יצאו הנערים – השתנה למסלול מסוכן אחר".