תומר שושן
-

הסרט הישראלי הקצר "עין לבנה" של הבמאי תומר שושן מועמד לאוסקר

הסרט באורך 20 דקות צולם כולו בשוט אחד. "זה על סיפור שבאמת קרה לי והשפיע עליי מאוד", סיפר שושן בריאיון לכאן חדשות. שר התרבות טרופר: "הידיעה מרגשת וממלאת גאווה" • נטפליקס גרפה 35 מועמדויות, כשבראש נמצא הסרט "מאנק" של הבמאי דיוויד פינצ'ר
שני נחשוני
15 במרץ 2021
14:39

גאווה ישראלית: הסרט הישראלי של הבמאי תומר שושן "עין לבנה" מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הקצר. הסרט מתרחש בלילה תל אביבי שבו בחור ישראלי מוצא את אופניו האבודים ומגלה שהם שייכים עכשיו לעובד זר. בדרך להשבת האופניים הוא עובר מסע אנושי ומוסרי.

"זה סיפור שבאמת קרה לי", סיפר שושן בריאיון לכאן חדשות בחודש שעבר. "במציאות הוא נגמר קצת יותר טוב אבל זה סיפור שנורא השפיע עליי ורציתי לעשות עליו סרט. זה היה כמו להתעורר מחלום ולכתוב אותו נורא מהר כדי לא לשכוח".

הסרט, שאורכו 20 דקות, צולם כולו בשוט אחד - אתגר קולנועי לא פשוט לביצוע. "החלטתי שאם אני אעשה טייק אחד, בלי קאטים, גם לצופה לא יהיה רגע לנשום והוא יוכל להזדהות", סיפר שושן.

שר התרבות והספורט חילי טרופר בירך על המועמדות: "הידיעה מרגשת וממלאת בגאווה מקומית. ברכות לתומר שושן, יוצר הסרט, שמוכיח כמה איכותי עולם התרבות הישראלי".

הסרט על הקלאסיקה הקולנועית שמוביל במועמדויות

טקס האוסקר ה-93 יתקיים ב-25 באפריל - מאוחר מבכל שנה בשל מגפת קורונה, וגם ללא קהל. מה שלא השתנה באוסקר הנוכחי זו השליטה של ענקית הסטרימינג נטפליקס, שגרפה 35 מועמדויות - דבר שלא בהכרח מבטיח לה זכיות רבות, אם להסתמך על ניסיון העבר.

בראש טבלת המועמדויות, עם 10 מועמדויות ובהן מועמדות לסרט הטוב ביותר, נמצא הסרט מבית היוצר של נטפליקס - "מאנק", בבימויו של דיוויד פינצ'ר. הסרט מגולל את סיפורו של התסריטאי היהודי-אמריקני הרמן מנקייביץ', שכתב את הקלאסיקה הקולנועית "האזרח קיין", וחוזר לימי תור הזהב ההוליוודי של שנות ה-40.

מועמדים נוספים לפרס הסרט הטוב ביותר: "יהודה והמשיח השחור", "האב", "אישה צעירה ומבטיחה", "צלילי המטאל", "משפט השבעה משיקגו", ו"ארץ הנוודים" - שזכה בתחילת החודש בפרס סרט הדרמה הטוב ביותר בגלובוס הזהב.

השנה תהיה זו גם הפעם הראשונה בתולדות האוסקר שבה שתי נשים מועמדות לפרס הבימוי - קלואי ז'או על "ארץ הנוודים" ואמרלד פנל על "אישה צעירה ומבטיחה".