יו"ר זק"א יהודה משי זהב, בוועידת החדשות, 07.03.21
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תומכי משי זהב לנפגעת: "כדאי לך לסתום את הפה"

עדות קשה על מעשיו לכאורה של יו"ר זק"א: נפגעת סיפרה לכאן חדשות שמשי זהב הפך את אימה לשפחת מין שלו ושל חבריו, ואיים כי יעשה כך גם לה. לדבריה, בימים האחרונים מקורביו מאיימים עליה שלא תעיד • המשטרה יצרה כבר ב-2013 קשר עם 12-10 נפגעים ונפגעות, אך לא הצליחה לגרום להם להעיד • עורך דינו בריאיון: "שופכים את דמו בחוצות העיר"
ורד פלמן ומשה שטיינמץ
15 במרץ 2021
20:02
עודכן ב 20:42

פרשת משי זהב: אישה שטוענת שהיא ואימה נפגעו מיהודה משי זהב, טוענת כי היא מקבלת בימים האחרונים איומים ממקורביו של מייסד זק"א, המנסים למנוע ממנה להעיד נגדו. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. האישה מספרת על פגיעה קשה לכאורה מצד משי זהב, לדבריה, הוא הפך את אימה לשפחת מין שלו ושל חבריו. 

צפו בכתבה של ורד פלמן מתוך חדשות הערב

לדברי האישה, המפגשים של משי זהב עם אימה אירעו בזמן שהיא סבלה מדיכאון אחרי לידה, וכמה שנים אחר כך גם איים על הבת שיעשה לה מה שעשה לאימה. משי זהב עצמו הגיע הבוקר למשרדי יאח"ה כדי למסור את גרסתו לחשדות נגדו. עם זאת, בפועל חוקרי להב לא אפשרו לו למסור כל עדות. חוקרי המשטרה ביקשו היום מסמנכ"ל ארגון מגן, שליווה את התחקיר, את פרטי הקשר של הנפגעים לכאורה שפנו לארגון.

עו"ד אפרים דמרי, סנגורו של יהודה משי זהב, התראיין לדוריה למפל בחדשות הערב ואמר כי "התקשורת והציבור עושים לו משפט שדה. הוא ישתף פעולה באופן מלא, מניח שיש לו תשובות טובות. אין שחר לדברים, הוא לא יודע במה מדובר. שופכים את דמו בחוצות העיר". דמרי טען שמשי זהב הגיע היום למשרדי להב 433, כי "חרה לו שלא נותנים לא אפשרות למסור את גרסתו".

המשטרה יצרה ב-2013 קשר עם 12-10 נפגעים ונפגעות

כבר בחקירה הקודמת נגד יהודי משי זהב שנערכה בשנים 2014-2013, נפרסה בפני החוקרים תמונה לפיה מדובר בעבריין מין סדרתי. המידעים המודיעיניים והאינדיקציות שהגיעו לחוקרי להב 433 דיברו על עשרות קרבנות. 

המשטרה הצליחה ליצור קשר עם בין 10 ל-12 נפגעים ונפגעות. חלק מהן אישרו את הדברים אך אף אחת לא מסרה עדות. גורם שהיה מעורב בחקירה אמר לכאן חדשות: "לצערי לא הצלחנו לעשות כלום עם הדברים. לנו היה ברור שהוא ביצע חלק מהעברות אך העשן היה רב".

על אילו מקרים חלה התיישנות? צפו בהסבר של תמר אלמוג

ברוב המקרים, התיישנות בעבירות פליליות מתחילה ביום שבו בוצעה העבירה. כמה זמן חולף עד שהעבירה מתיישנת? תלוי איזו עבירה. יש עבירות מין שמשך הזמן מביצוע העבירה עד הרגע שאי אפשר לחקור אותן הוא 15 שנה, כמו אונס ומעשה סדום. ישנם פשעי מין שתקופת ההתיישנות עליהם היא 10 שנים ויש כאלה שזה 5 שנים.

אבל כשמדובר בעבירות מין שבוצעו בקטינים, החוק, מסיבות מובנות, מתחיל מאוחר יותר את ספירת הזמן, עד מתי אפשר לחקור כשמדובר בעבירות מין שבוצעו בקטין על ידי בן משפחתו, או מי שאחראי לו? ספירת ההתיישנות מתחילה רק בגיל 28.  זה לא רלוונטי למקרים שלכאורה לפנינו, כי הפרשנות לשאלה מיהו אחראי לקטין היא מאוד מצומצמת, לדוגמה אפוטרופוס, אדם שהקטין גר איתו ותלוי בו.

מקרה של בכיר בארגון שפוגע במתנדב באותו ארגון לא נכלל בהגדרה הזאת, וכך גם פגיעה של מורה בתלמיד. כשמבצע העבירה הוא לא קרוב משפחה או אחראי, ההתיישנות מתחילה להיספר כשהקטין מגיע לגיל 23. זה אומר שאם למשל מישהו רוצה להתלונן על ניסיון מעשה סדום שבוצע בו כשהיה קטין, הוא יכול להגיש את התלונה במשך 15 שנה מגיל 23. ועדיין אפשר יהיה לחקור.

אבל נראה שגם זה לא יהיה רלוונטי לחשדות נגד משי זהב. כי חלק גדול ממה שדיברנו עליו עכשיו אלה תיקוני חקיקה של השנים האחרונות. כלומר, הכללים האלה לא חלים רטרואקטיבית על מעשים שבוצעו לכאורה מזמן.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות בעדויות שנחשפו? אם נפתחה בעבר חקירה בעניינן - היא איפסה והתחילה מחדש את מרוץ ההתיישנות. אם יוגש כתב אישום על אירועים שלא התיישנו, אפשר יהיה להשתמש גם בעדויות שכן התיישנו כחיזוק לראיות בתיק.