מאלק עיסא

פציעת הילד בעיסאוויה: המשפחה מערערת על סגירת התיק

משפחתו של מאלק עיסא בן ה-9 – שנפגע מכדור ספוג ואיבד את עינו לפני יותר משנה – טוענת שהשוטר היורה מסר גרסה שקרית ולרשלנות מצד חוקרי מח"ש שטיפלו בתיק
סולימאן מסוודה
16 במרץ 2021
01:15

משפחתו של מאלק עיסא – בן ה-9 משכונת עיסאוויה שנפגע מכדור ספוג ואיבד את עינו לפני יותר משנה - הגישה אתמול (שני) ערעור על החלטת מח"ש לסגור את התיק נגד השוטרים המעורבים באירוע. עורכי דינה של המשפחה טוענים בין השאר שהשוטר היורה מסר גרסה שקרית ולרשלנות מצד חוקרי מח"ש. 

תיעוד מהזירה שפורסם בכאן חדשות

על פי הפרוטוקולים של חקירת שני השוטרים מעורבים באירוע, השוטר שירה את כדור הספוג טען שביצע איפוס לנשק כשהוא היה "במצב עמידה" ובמצב המקביל לקרקע, תוך שהוא מכוון את הנשק לחומה. בתגובה, חוקר מח"ש השיב לו: "כנראה שאתה חושב שאנחנו מפגרים". עורכי דינם של משפחת עיסא, אילנית ודוד קירנשבוים, טוענים כי השוטר מסר גרסה שקרית.

ממסמכי הערעור שנמסרו לפרקליט המדינה ולמשנה לפלרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, ושהגיעו לידי כאן חדשות, מתברר כי שני השוטרים מסרו גרסאות שונות לאירוע. בעוד שהשוטר היורה העיד כי הוא היה במרחק של 50 מטרים מהחומה שלעברה בוצע הירי, לפי ההנחיות, חברו לנשק אמר כי המרחק היה 30 מטרים ושירי האיפוס היה בניגוד לנוהל המבצעי.

משתי העדויות עולה תמונה כי השוטר שנכח לצידו של השוטר היורה, הפליל אותו. תפקידו של השוטר השני היה לאמוד את המרחק הנדרש לירי (50 מ"ר), ולוודא שהשטח סטרילי. לדבריו, השוטר שירה התעלם ממנו וביצע את ירי האיפוס עוד לפני שניתן לו אישור לכך. השוטר היורה טען שהאזור היה ריק מאנשים וכלי רכב, אך מתיעוד האירוע שפורסם לראשונה בכאן חדשות והוזכר במסמכי הערעור, עולה שהשטח לא היה סטרילי. 

עורכי דינו של עיסא מאשימים את חוקרי מח"ש ברשלנות, שכן, לטענתם, התמלול המודפס של תיעוד אירוע הירי אינו משקף את התיעוד עצמו, וכי קיים פער בין הדוח המודפס ולתיעוד. מח"ש, לפי מכתב הערעור, לא נעזרה במומחה לחומרים וסימנים כדי לבדוק את מקור הפגיעה בעינו של עיסא, כדי לאשש את לשלול את טענתו של אחד השוטרים כי הילד נפגע מאבן ולא מכדור הספוג. בכך בעצם, לדברי עורכי הדין של המשפחה, החקירה נפגעה. עוד הם טוענים שמח"ש לא ביצעה שחזור לאירוע בהשתתפות שני החשודים, כפי שהיה ראוי לעשות.

בעקבות אירוע הירי, עיסא בן ה-9 נותר עם נכות לצמיתות בשיעור של 35% לאחר שעינו שמאלית נעקרה. הוא מוגדר נכה לצמיתות בשיעור של 70% בעקבות פגיעה מוחית ובאחוז של 10% בעקבות צלקת בגולגולת. 

השוטרים שהיו מעורבים באירוע נחקרו בחשד לגרימת חבלה חמורה, רשלנות ושיבוש הליכי משפט. אך מח"ש סגרה את התיק מחוסר ראיות. עוד עולה מהערעור כי מח"ש לא חקרה עדים מרכזים באירוע – שלושה בני אדם ששהו ליד עיסא בעת הירי ופינו אותו לבית החולים. מח"ש יצרה איתם קשר טלפונית, אך לא דרשה מהם להתייצב למתן עדות.