-

מרוץ נגד הזמן: בעקבות האוצרות האבודים במדבר יהודה

מגילה מספרי התנ"ך, שלד בן 6,000 שנה והסל הקדום בעולם – כתב התחקירים של כאן חדשות אורן אהרוני התלווה למסע חפירות במדבר יהודה. אז איך מגיעים למערה שתלויה בין שמים וארץ, ומי הם האנשים שנלחמים בשודדי העתיקות שמאיימים להעלים את ההיסטוריה של כולנו? | עוד יום
עוד יום
16 במרץ 2021
09:02
עודכן ב 18:12

לא בכל יום מתגלים ממצאים ארכיאולוגים מסעירים. והנה הגיע יום כזה. בפעם הראשונה אחרי 60 שנה מתגלה בחפירות בים המלח מגילה מספרי התנ"ך, שרידים מספרי נחום וזכריה ועוד ממצאים מדהימים ששכבו בתוך האדמה אלפי שנים עד היום – כמו שלד של ילדה מלפני 6,000 שנה, הסל הנצור הקדום ביותר והרבה מטבעות מימי בר כוכבא.

בעקבות האוצרות האבודים | האזינו ל"עוד יום" 

אורן אהרוני, כתב התחקירים של כאן חדשות, התלווה למסע החפירות שהוביל לממצאים הנדירים. מזה עשורים המקום ננטש, בעיקר לשודדים ועבריינים שחיפשו אוצרות, עד לתקופה האחרונה. מיזם של רשות העתיקות שהחל בשנים האחרונות נועד לעצור את שודדי העתיקות ולנסות להציל את שרידי ההיסטוריה שלנו. 

על החפירה ב"מערת האימה" שבה נמצאו העתיקות, סיפר אמיר גנור, מנהל פרויקט החפירה במערות ים המלח של רשות העתיקות: "זה אחד המקומות הכי מפחידים שהיה לנו במדבר יהודה. יורדים למערה בסנפלינג ואז מתנדנדים על החבל ונכנסים לתוך המערה. איך יוצאים? כשאתה יוצא אתה מסתכל למטה רואה 180 מטר מתחתיך ועוד 80 מטר מעליך. זה פחד מוות". 

אחרי לא מעט ימים של עבודה במערה, הופיע הגילוי הראשון. "הרגשנו שיחסית מיצינו את האזור, והחלטנו לעבור לכניסה", סיפר אמיר. "ואז חגי, אחד החבר'ה שלנו, ניקה שטח שהיינו בטוחים שהוא בכלל מודרני, לא חשבנו שיש שם בכלל ארכיאולוגיה. פתאום הוא צועק 'מצאתי מטבע!' כולנו רצנו, התרגשנו וצילמנו. שתי דקות אחר כך הופיע עוד מטבע ועוד מטבע. בתוך חמש דקות הוצאנו 16 מטבעות". 

שוק שחור של עתיקות 

מהרגע הזה מתנהל מרוץ נגד הזמן, נגד שודדי העתיקות. לרוב מדובר בתושבי האזור, כאלה שמכירים כל פינה נידחת במדבר, לפעמים אלה רועי צאן. כבר עשרות שנים שהם נכנסים למערות אחרי שהבינו מזמן את הפוטנציאל: המטבעות, התכשיטים, קברים עתיקים וגם חלקי מגילות – כל פריט כזה עולה הון אצל אספנים.

לפעמים יש חוליות שמופעלות על ידי מפעילים שמספקים להם ציוד ומשלמים להם שכר יומי, וכשהשודדים מוצאים משהו הם מעבירים אליהם את הממצא. המפעיל מתקשר למתווכי עתיקות והם בודקים את הפריט וקונים אותו. כל המכירה מתבצעת במחשכים מתחת לשולחן.

"לכל מקום ששודדי העתיקות נכנסו – נכנסו אחריהם. זה תסכל מאוד כי מצאנו את ההרס והחורבן שהם השאירו בכל מערה"

אם מדובר באספן מחו"ל הפריטים מוסלקים במזוודות. לדוגמה במקרה של מגילה שנמצאה, הסוחר החביא אותה בתוך ספר לפני שעלה למטוס, כמעין סוג של סימניה. לפעמים זה אפילו נשלח בדואר רגיל, תלוי בפריט. אם מדובר בחוליה עצמאית הם פונים למתווכים ומתחילים להתמקח. בכל שלב במכירה השודדים, המתווכים והסוחרים מרוויחים הרבה כסף. כשהשודדים נכנסים למערות מתחיל ההרס הגדול.

בר כוכבא היה כאן

בר כוכבא חי באזור הזה לפני פחות מ-2000 שנה, במאה השנייה. האוצרות שמוצאים היום ומה שהשודדים מחפשים באזור שייכים לחיילים שלו ולמשפחותיהם. אותם אנשים שמרדו ברומאים. הם התחבאו במערות כמו מערת האימה והאיגרות, וכמו מערות המוראבעת – שלאחת מהן נכנסנו. 

"אנחנו כמעט ולא יודעים כלום מהספרות וההיסטוריה על בר כוכבא", מסביר דוקטור עופר שיאון, ארכיאולוג וממנהלי פרויקט החפירה. "היו כאלה שחשבו שבכלל לא הייתה אישיות כזאת. אבל הממצא הארכיאולוגי במיוחד בשפלת יהודה, מדבר ומדבר בגדול". 

מאז 1961 לא נעשה באזור הזה חקר רציני ויש כאן מאות מערות. 60 שנה שהשודדים עובדים במערות ללא הפסקה. בשנים האחרונות החל סוג של מרדף סמוי אחד שודדי העתיקות. "הגענו לכל מקום שהם נכנסו, ונכנסנו אחריהם", אמיר תיאר. "זה תסכל מאוד כי מצאנו את ההרס והחורבן שהם השאירו לנו בכל אחת מהמערות". 

אוצרות בבטן האדמה ומרדפים אחרי שודדי עתיקות | צפו בסדרת הכתבות "ישראל של מטה"

וכך התחיל מבצע לסקור את כל המערות במדבר יהודה מהכי גדולה להכי קטנה, עבודת נמלים, להגיע למקומות המסתור, תלויים בין שמיים וארץ להיכנס לכל המחילות כדי למצוא את האוצרות מימי בר כוכבא. המדבר שומר הכל כמעט 2,000 שנה אחרי מרד בר כוכבא, ומה שהיה קבור בחול חוזר לפתע לחיים. אבל העבודה של אמיר והצוות רחוקה מסיום. "60 שנה שמדינת ישראל הפקירה את המדבר ועכשיו חזרנו לפה". 

עכשיו יודעים בדיוק איפה יש מערות ואיפה אין, ממתינים לתקציב כדי לסיים את הסקר. לעבור מערה מערה. כזאת של מטר וכזאת של 20. להיכנס, לחפור ולהציל את ההיסטוריה שלנו לפני שהשודדים יצליחו לעשות זאת לפנינו.

קצת היסטוריה אישית

בשנת 1953 נעשתה פניה מסתורית אל הפרופסור יוחנן אהרוני, אחד מהארכיאולוגים המובילים בישראל, לפיה בדואים עורכים שוד עתיקות במערות מדבר יהודה. האזור הזה היה ארץ פראית מבחינה תחבורתית וביטחונית. אהרוני פנה לפיקוד דרום של צה"ל, אל מאיר הר ציון ויחידת מובילי הפרדות, וביחד פרצו פנימה אל המדבר והחלו לחפור במערות.

יוחנן אהרוני הוא סבו של אורן אהרוני. "נולדתי שנה אחרי שנפטר", הוא סיפר. "הוא היה אחד הארכיאולוגים המובילים בישראל ותמיד כשאני נפגש עם אנשים מתחום ההיסטוריה, הארכיאולוגיה, התנ"ך ומורי דרך, השם שלו עולה עם סוג של הערצה. בבית של סבתא שלי יש תמונות שלו כמעט בכל חדר אחת מהן כשהוא כורע על ברכיו לנקות שלד. שלד שמצא במערת האימה. בשבילי זה סוג של סגירת מעגל כי  אותה מערה שאנחנו נמצאים מולה עכשיו".