ניסיונות החילוץ מנחל צפית
צילום: מאור קינבורסקי, פלאש 90

הורי הרוגי אסון נחל צפית: "המידע הוסתר, אפשר היה להציל את הילדים שלנו"

אתמול פורסם בכאן חדשות תחקיר חילוץ שבוצע בדיוק שנה לפני אסון נחל צפית - ובו מובאים שורה של מחדלים והתנהגות מתנשאת של ראש המכינה. אימא של הנערה מעין ברהום שנספתה באסון: "אני שומעת את הדיווח בלופ כבר כמה שעות ורועדת כולי, השחיתות הזו והשיטה האיומה הזו"
אסף פוזיילוב
17 במרץ 2021
09:12

חשיפת התחקיר חילוץ החניכים - שנה לפני אסון נחל צפית: הורי עשרת הרוגי שיטפון צפית הגיבו בהלם וזעזוע מפרסום כאן חדשות על התחקיר. כמה בני משפחות אמרו: "אנחנו לא מצליחים להתאושש מהמידע הזה, הוא הוסתר עד עכשיו. היה אפשר להציל את הילדים שלנו". דורית ברהום, אימה של מעיין, אמרה אתמול (שלישי): "אני שומעת את הדיווח בלופ כבר כמה שעות ורועדת כולי, השחיתות הזו והשיטה האיומה הזו". 

רותם בר שלום ורבקה יחימוביץ, אמה וסבתה של אילן, שהקימו את המכינה והכירו מקרוב מאוד את מנהל המכינה יובל כהאן, אמרו: "הוא משחק בחיים של ילדים כאילו היו שחמט ואחר כך מאשים את כל העולם ולא את עצמו. הכרתי את יובל, חשבתי שהוא בנאדם שחצן, לא חשבתי שהוא לא בנאדם, עכשיו אני מגלה את זה. אני פוחדת לראות מה נגלה בהמשך".

עיקרי תחקיר החילוץ של מכינת בני ציון, שנה בדיוק לפני אסון צפית וגם תגובתו של ראש המכינה יובל כהאן, שכעת נאשם בתיק השיטפון. אנשי החילוץ מצאו שרשרת של כשלים חמורים לתיכוניסטים במכינה באותו טיול, עד סכנת חיים. וחמור מכך: תחושה שאנשי המכינה מרמים אותם ומסתירים בזמן החילוץ את המצב האמיתי. בכל פעם גילו עוד כשל מסוכן ועוד כשל. למרות זאת איש מהמעורבים שנחקר לא סיפר עד עכשיו על פרטי החילוץ הזה.

לאחר החילוץ שלח יובל כהאן מכתב למחלצים ובו הוא מנתח בדיעבד ובפירוט את הכשלים. גורמי החילוץ הבכירים שקראו את המכתב אמרו שהיכה אותם בהלם. הם כינו את התגובה הזו: "מתנשאת, מסכנת, חסרת אחריות וחוסר הבנה בסיסי של טיולים. במקום לקחת אחריות ולקחים לשנה אחר כך הוא האשים תיכוניסטית כי לא שתתה לילה קודם מים".