t
פניה עוז זלצברגר

"קדושת הקורבן ולעזאזל העובדות": פניה עוז מדברת

בתו של עמוס עוז מגיבה לספר שפרסמה אחותה גליה ובו האשמות באלימות מצד אביהן, מספרת כי היא זוכרת מקרה אחד בלבד של אלימות כלפי גליה, שהיה "יחיד במינו". עם זאת היא ציינה: "אבא סטר לי פעמיים" והסבירה - "הראשונה הייתה מוצדקת"
שני נחשוני
17 במרץ 2021
16:03

פניה עוז זלצברגר, בתו של הסופר עמוס עוז המנוח, פרסמה היום (רביעי) בעמוד הפייסבוק שלה את תשובתה לספרה של אחותה, גליה, פוסט שבו האשימה את אביהן בהתעללות פיזית ונפשית. בפוסט כותבת פניה עוז כי אחותה גליה מכנה אותה "אחותי לשעבר" ומתייחסת לשלושה אירועים שהזכירה גליה בספרה: "סילוקה מן הבית באמצעות גרירה במדרגות, שפיכת קפה קר עליה, ומכות שהכה אבינו את אמנו".

דבר שמתחזה לאמת: תגובתי לספרה של גליה עוז שמי פניה עוז. אני כן הייתי שם. בין 1960 ל-1979, כל יום, משעה ארבע עד 18:45...

פורסם על ידי ‏‎Fania Oz-Salzberger‎‏ ב- יום רביעי, 17 במרץ 2021

"התקרית הראשונה אכן הייתה, גם אני זוכרת את הגרירה במדרגות והטחת הקללה 'טינופת'", סיפרה פניה עוז בפוסט ארוך בו גוללה את הצד שלה בפרשה. "היא חקוקה בזכרוני כמעט כמו בזכרונה של גליה. אולי גם מאותה סיבה עצמה: מפני שזה היה כל כך טראומטי. כל כך יחיד במינו. כל כך שונה מאבא שהכרנו, היא בת ה-8 ואני בת ה-11".

באשר לשפיכת הקפה, כתבה האחות שמסנגרת על אביה כי לא נכחה באירוע וכי "על פרטי הדבר הקשה הזה אני מאמינה לגליה עצמה ולחברה היקר יוסי צור". ואז הוסיפה - יש רק בעיה אחת: "אלה שני המקרים היחידים בהם נקט אבא אלימות כלפי גליה. כך על פי ספרה של גליה וכך על פי זכרוני. לא הייתה 'שגרה של התעללות סדיסטית', גם לא רגשית. לא 'אלימות יצירתית', לא 'בבית היה טרור', לא 'אירועים קשים רדפו זה את זה' ולא 'את הסימנים הכחולים הסתרתי מאחורי שרוולים ארוכים, גם בקיץ'".

על ההאשמות שעוז האב הכה את אימן, נילי, כתבה פניה: "סעיף האשמה השלישי, לפיו אבא הכה את אמא, חייב להימחק. אבא לא הכה את אמא. היו ביניהם מריבות פה ושם, חלקן קשות, וגבוה מעליהן נפרשה סוכת שלום של אהבת חיים עמוקה ומרהיבה. עד שנשם את נשימתו האחרונה, כשאמא ואני מחזיקות בשתי ידיו".

"אבא סטר לי פעמיים, הראשונה הייתה מוצדקת"

עם זאת, ציינה פניה עוז כי אביה סטר לה. "אוסיף למען הגילוי הנאות שבכל שנות ילדותי אבא סטר לי פעמיים, הראשונה הייתה מוצדקת אפילו בעיניי", כתבה ותיארה סיטואציה מילדותה שבה הובילה את חבריה עם אופניים מחוץ לקיבוץ על כביש והם נעצרו בסמוך לפסי רכבת. היא כתבה כי הסטירה נועדה לחנך אותה על כך שהעמידה את עצמה ואת חבריה בסכנת חיים.

פניה ציינה כי בשלב גיל ההתבגרות בחייה היא התחילה לפחד מאחותה והפחד ליווה אותה עד לניתוק היחסים ביניהן בשנת 2015. היא הוסיפה כי גם אביה פחד מגליה וכתבה: "הפחד הוציא את הרע שבו, את הרע שבפולניוּת שלו, והוא התחיל לזייף. זאת לא הייתה אהבה מזוייפת, לא שליטה ודיכוי שהתחפשו לאהבה, אלא אהבה אמיתית הולכת ומועדת, כושלת, נואשת. את מילותיו בחר בקפידה כדי לא לעורר חמת זעם. גליה הבחינה בזה. הייתה לה אוזן חדה לזיופים. אבל היא טעתה לחשוב שהזיוף הוא שקר".

"ואיך הוא הצליח להיות מתעלל סדרתי, סדיסט, פסיכופט, בדירת החדר הראשונה ובדירת החדר-וחצי השניה, בנוכחות ארבעתנו? ואחר כך גם בנוכחות דניאל?", תהתה האחות. "הרי לא היו דלתות סגורות, לא היו חללי התעללות. אולי הכל קרה רק כשאמא ואני היינו בעבודה ואבא נח בצוהריים? ואולי הכל קרה בלכתם בחושך לבית הילדים שלה? ואולי הכל קרה רק בתוך חושך שנוצר בינה לבינו באותן שנים, חושך שלא מעלמא הדין, יקום אחר של חושך שצמח מגרעיניו המעטים והרעים, וכעבור חמישה עשורים תפח ובלע הכל?".

פניה סיפרה כי אחותה גליה דרשה ממנה ומאחיה להצדיק את טענותיה במלואן ולנתק קשר עם ההורים. לאחר שסירבו, היא ניתקה עימם את הקשר לדבריה. לקראת סיום חתמה פניה עוז: "הגישה ה'טיפולית' השתייכה לאסכולה שהפכה לשלטת, מונופוליסטית, מחסלת-יריבותיה: משפטי שדה ברשת, 'מאמינים לה', 'האמת שלה', קדושת הקורבן ולעזאזל העובדות. שום דבר שאבא, אני או דניאל יכולנו לומר לגליה, או לכם כעת, לא יכול לשנות את המערכת הזו הסגורה הרמטית. גם הספר של גליה סגור הרמטית. הרי את כל מה שאנחנו יכולים לומר, גם את מה שכתבתי כאן, היא כבר חזתה מראש והוקיעה כדיכוי אכזרי ומחושב. אבא דעך לנגד עינינו עוד לפני הסרטן".