-
צילום: דובר צה"ל

רחפני תקיפה וטאבלטים: כך נראה שדה הקרב החדש

תיעוד: שנתיים אחרי שהוקמה - היחידה הרב מימדית של צה"ל תהפוך בקרוב למבצעית
כרמלה מנשה
18 במרץ 2021
17:00

היחידה הרב מימדית בצה"ל, שהוקמה לפני שנתיים, כמעבדת שטח לשדרוג אמצעי וטכניקות הלחימה של כוחות היבשה, תוכרז בקרוב כמבצעית. שליש מהלוחמים משתמשים בנשקים טכנולוגיים ומשימות של חטיבה שלמה מבוצעות על ידי כוח קטן יותר, אך הדגמת היכולות המתקדמות ממחישה גם את הפער הגדל והמדאיג מול כוחות המילואים.

היחידה תיקח חלק מרכזי בחודש המלחמה שקבע הרמטכ"ל בקיץ הקרוב, במהלכו הצבא יתרגל לחימה ממספר זירות במקביל. מייד לאחר מכן, היחידה שמורכבת מקצינים ולוחמים מיחידות וממקצועות הלחימה השונים כמו חי"ר, שריון, הנדסה וכוחות מיוחדים, תוכרז כמבצעית.

במלחמה תיקח היחידה חלק במשימות מורכבות וגם בשגרה לוחמיה רשמו פעילויות מבצעיות רגישות, בעיקר בגבול הצפוני במתיחות מול חיזבאללה אשתקד, אך עיקר משימתה היא לחדש, לשדרג ולהתאים את צוותי הקרב המשולבים בצה"ל לשדה הקרב המודרני. "כוח לחימה מהיחידה הרב מימדית, בהיקף של גדוד, ביצע בהצלחה משימות השמדת אויב שבדרך כלל חטיבה שלמה מבצעת", אמרו ביחידה המובחרת.

ביקור בהדגמת יכולות שערכו לוחמי היחידה לכתבים אתמול במתקן לחימה בשטח בנוי בצפון רמת הגולן, הדגיש את הזינוק בכמות הטכנולוגיות שיוטלו לשדה הקרב, אך גם העצים את הפער המתרחב בין הדיגום המודרני של לוחם הסדיר בארבעת אוגדות החוד הסדירות, לקדמוניות המוזנחת של לוחמי המילואים שנותרו מאחור, ואף מיעטו להתאמן בשנה וחצי האחרונות.

גישת ההשקעה הדיפרנציאלית ואתרוג הגדודים הסדירים הועמקה בכהונתו של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, מתוך תפיסה שצה"ל יפעיל מעט יחסית כוחות קרקעיים בתמרון הבא בלבנון ובעזה, אך אלו יהיו איכותיים, מצוידים היטב, חדים וקטלניים, למשימות פשיטה מהירות ועל כן יתבססו על החטיבות הסדירות. כוחות המילואים, עדיין המסה הקריטית בצבא היבשה, יישארו במשימות ההגנה והבט"ש מאחור, ולכל היותר יסייעו במשימות התמרון סמוכות הגבול.

בשנתיים האחרונות בדקו לוחמי היחידה, הלכה למעשה בשטחי האימונים, מאות אמצעי לחימה חדשים, טכנולוגיים ברובם, של התעשיות הביטחוניות, ומתוכם אומצו לקו הגמר כ-30 פיתוחים שחלקם ייקלטו בקרוב בחטיבות חוד כמו גולני והצנחנים. כשליש מהלוחמים ביחידה הרב מימדית מוסמכים ומשתמשים באמצעים טכנולוגיים בלחימה, כמו מכ"מים בשדה הקרב, רחפנים שונים עם חיישני צילום ביום ובלילה, האזנה ומעקב, טכנולוגיות מתקדמות לחשיפת האויב וסימוני מטרות לתקשורת מיידית, באמצעות טאבלט מאובטח, עם מסוקי ומטוסי קרב.

"כל מפקד פלוגה מסייעת סדירה בצבא יקבל בחודשים הקרובים להקת רחפנים אוטונומית שיכולה להגיע לטווחים של כמה קילומטרים, לבצע משימות שונות כפתיחת שטח, איתור וחשיפת אויב", הסביר קצין בכיר בזרוע היבשה. "אנו בוחנים באופן מתקדם שימוש ברחפנים גם להתקנת רובה צלפים מיוצב על גבי הרחפן ולא רק הטלות חימושים ממנו. בנוסף, בעוד כשלושה שבועות נצייד את הגדודים הסדירים ברחפנים המתאבדים מסוג 'מעוז', להשמדת אויב מהאוויר".