ארכיון
צילום: יונתן זינדל, הדס פרוש, פלאש 90

"כל ממשלה תגדיל הוצאות - ותשעבד את הדורות הבאים"

מנכ"ל משרדו של נתניהו לשעבר: "ממשלה היא דבר לא יעיל בהגדרה - ראיתי את זה מבפנים" | משחקי הכיס
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
18 במרץ 2021
12:19

האם יש משמעות כלכלית להצבעה שלנו? האם משנה מבחינה כלכלית מי יהיה ראש הממשלה אחרי הבחירות? לדברי מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר איל גבאי - לא ממש. "כל ממשלה שתקום תגדיל את ההוצאה ולא תעלה מסים כי זה מאוד קשה פוליטית", הוא מסביר. "אנחנו הולכים לשעבד את הדורות הבאים לחובות שלנו".

האזינו לריאיון עם אייל גבאי בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן רשת ב

בריאיון לשאול אמסטדמסקי וליאל קייזר בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב הסביר גבאי כי "יש אולי מפלגה וחצי שמדברות על הקטנת ממשלה, אני חושב שממשלה היא דבר לא יעיל בהגדרה – וראיתי את זה מבפנים. אנחנו נראה את ההוצאה הולכת וגדלה, ללא איזון בדמות העלאת מסים, כי הפוליטיקה לא מסוגלת להוציא פחות או להטיל מסים".

"כמעט כל המפלגות יהיו בעד ממשלה רחבה ללא העלאת מסים, או שכך תהיה התוצאה – אם זה יהיה נתניהו, סער או לפיד", המשיך גבאי. "אולי רק לבנט יש איזו אידיאולוגיה, אבל בסדרי העדיפויות אצלו – יש דברים שיבואו קודם".

עוד נשאל גבאי על מדיניותו הכלכלית של נתניהו בעת שכיהן כשר אוצר, בשנת 2003, אז נקט בצעדים של קיצוץ ההוצאה הממשלתית על שירותים חברתיים: "המחירים הפוליטיים שהוא שילם על האידיאולוגיה שלו היו כבדים מדי, הוא לא יחזור על הטעות הפוליטית הזאת. אי אפשר לראות בעשור האחרון את נתניהו עושה דברים דומים ל-2003. כרגע הוא מדבר על תוספות, על לעזור, לא על צעדים כואבים, זה לא קיים בעולם המושגים שלו".