הפסגה באלסקה
צילום: רויטרס

שר החוץ האמריקני: "מדיניות סין מאיימת על הסדר העולמי"

מפגש בכירים ראשון ומתוח בין נציגי ממשל ביידן לנציגי סין. הנציג הסיני הבכיר יאנג ג'ייצ'י לא נשאר חייב: שארה"ב לא תטיף לסין על דמוקרטיה, גישתה מתנשאת
נתן גוטמן
19 במרץ 2021
02:25

פתיחה מתוחה נרשמה הלילה (שישי) למפגש רם הדרג בין נציגי ארצות הברית וסין שנערך באלסקה. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן האשים בדברי הפתיחה שלו את סין בדיכוי הדמוקרטיה ובתוקפנות כלפי מדינות אחרות. הוא מנה את הצעדים שנוקטת סין נגד המיעוט האויגרי בחבל שינג'ינג, את דיכוי ההפגנות נגד הממשל ואת הצעדים המאיימים כלפי טיוואן. בלינקן טען כי "מדיניות זו של סין מאיימת על הסדר העולמי" ולכן ארצות הברית נחושה לפעול נגדה.

הנציג הסיני הבכיר יאנג ג'ייצ'י, המשמש כאחראי על מדיניות החוץ במפלגה הקומוניסטית הסינית, טען כי גישתה של ארצות הברית כלפי סין מתנשאת ואמר כי ארצו לא תתיר לאמריקה ״לחנוק אותה״ כדבריו. הנציג הסיני גם טען כי ארצות הברית מגלה צביעות כשהיא מטיפה לסין על דמוקרטיה, בשעה שהדמוקרטיה האמריקנית מתקשה לתפקד. זהו מפגש הבכירים הראשון בין נציגים של ארצות הברית וסין מאז נכנס ג׳ו ביידן לבית הלבן. השיחות באלסקה יארכו יומיים.


 השיחות באלסקה (צילום: רויטרס)

המתיחות מול הסינים מגיעה אחרי שהנשיא האמריקני ג'ו ביידן פתח חזית מול רוסיה כשכינה את הנשיא ולדימיר פוטין "רוצח". במוסקווה החזירו את בתגובה השגריר בוושינגטון להתייעצויות, אך דוברת משרד החוץ הרוסי הדגישה כי רוסיה מעוניינת למנוע התדרדרות בלתי הפיכה ביחסים. דבריו של ביידן נאמרו על רקע דוח המודיעין האמריקני שקובע רשמית שאיראן ורוסיה התערבו בבחירות האחרונות לנשיאות בארצות הברית בשנת 2020. הנשיא הרוסי הגיב מצידו: "מאחל לו רק בריאות, אנשים נוטים להשליך על אחרים מה שהם רואים בעצמם".

בתוך כך, ארצות הברית הזהירה הלילה את נשיא סוריה בשאר אסד כי ממשל ביידן יכיר בתוצאות הבחירות לנשיאות שיהיו בארצו בעוד כחודשיים - רק אם ההצבעה תהיה חופשית והוגנת, ובתנאי שהאו"ם יפקח עליה. עוד נאמר כי יש להבטיח ייצוג של כל החברה בסוריה. סגן השגריר בפועל של ארצות הברית לאו"ם, ג'פרי דלורנטיס, אמר כי ברור שהמשטר בדמשק ינסה למנף את הבחירות כדי לקבע באופן לא הוגן את הלגיטימיות של הנשיא אסד. הדיפלומט האמריקני הבכיר אמר את הדברים באירוע לציון עשור לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, אירוע אותו יזמו ארגונים המתנגדים למשטר אסד.