ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: דוד כהן, פלאש 90

נתניהו מנצח? הסקרים אומרים שלא, הציבור חושב שכן

לראש הממשלה אין קואליציה כמעט באף סקר, אבל הגולשים חוזים שיוכל להקים אחת • על סמך תחזיות המדד שתי הממשלות המובילות הן בראשותו, מ"ימין מלא מלא" ועד לכזו עם עריקים • כך שהוא עדיין לא מנצח, אבל התחושות של הציבור אומרות משהו אחר
המדד
19 במרץ 2021
10:53
עודכן ב 16:00

שישי בבוקר, תמונת מצב: לנתניהו אין קואליציה כמעט באף סקר, אבל הציבור מאמין וחוזה שהוא ינצח. אפשר לומר שזה נראה לא הגיוני במצב הסקרים, אבל זה המצב. אם תאמרו – הציבור זוכר מן העבר. אבל מה בדיוק הוא זוכר? הרי זה עתה יצאנו משלוש מערכות בחירות שבאף אחת מהן נתניהו לא הצליח לממש את חלום ה-61 ולסגור קואליציה כרצונו.

בחירות 2021 בכאן חדשות: הסקרים, העדכונים וכל מה שצריך לדעת בדרך לקלפי

אפשר להגיד שנדמה שהפעם זה קורה. אך על סמך מה זה נדמה? הרי יכול להיות שהפעם הוא יצליח. גם בסיבובים הקודמים הפערים היו קטנים, מנדט לפה, שני מנדטים לשם והסיפור נסגר. ובכל זאת צריך לשאול, למה הציבור תמיד משוכנע שנתניהו ינצח, גם אם שוב ושוב הוא לא מנצח? אם כי, צריך לומר, גם לא בדיוק מפסיד. הראיה – הוא עדיין ראש הממשלה. 


אנחנו ביום הסקרים האחרון בהחלט, עד חצות. סיכמנו את מה שהיה שלשום, אתמול, היום. הסיכום פשוט: חמישה סקרים בלי קואליציה של ימין מלא מלא וסקר אחד עם. מה שכן, אם רע"מ חוברת לקואליציית ימין, נתניהו מסודר. מישהו באמת חושב שזה קורה?

הבשורה הפחות טובה הבוקר: גם קואליציות אחרות לא נראות אפשריות כמעט באף סקר. אלה שכן הן לא קואליציות מאוד ריאליות מבחינה פוליטית. מה שנשאר הוא תיקו, האפשרות של עוד סיבוב בחירות. מה שנשאר הוא לקוות שהסקרים טועים, בגדול. או משום שלא קלעו היטב, או משום שקלעו, אבל שבשלושת ימים האחרונים תהיה התעוררות והחלטה לצד זה או אחר. 

בינתיים, הציבור שמנוטר במדד נותן לנתניהו את הסיכוי העיקרי להרכיב ממשלה. במקביל לתחרות חיזוי תוצאות הבחירות, שאוטוטו נגמרת (אבל אתם עדיין יכולים להצטרף ולחזות, ואולי אפילו לנצח, מי יודע) – נפתחה תחרות מקבילה לחיזוי הרכב הקואליציה. נכון לעכשיו, על סמך מאות תחזיות ראשונות, שתי הקואליציות המובילות בתחזית הן קואליציות בראשות הליכוד. אחת קואליציית הימין הקלאסית, ושניה קואליציית ימין בתוספת כמה פורשים או עריקים ממפלגות אחרות.

נכון לשישי בבוקר, ממוצע התחזיות שלכם קובע שהוא האיש – עם יותר מ-50% ולפיד עם בערך 20%. בחירות חמישיות רק עם קצת יותר מ-10%. אמנם זה מה שהסקרים אומרים, אבל לנתניהו יש כוח. יש לו כוח לשכנע שהוא ווינר. שמה שלא יהיה, בסוף הוא ירכב על הסוס. עובדה: המספרים אומרים דבר אחד, הציבור אומר דבר אחר. מדד הגולשים של המדד וכאן חדשות הוא דוגמה טובה. ברוב הסקרים נתניהו לא מגיע לשישים. מדד הגולשים נותן לו 64. בלי רע״מ, שבכלל לא עוברת במדד הגולשים.

זהירות, סקר: מה אפשר ללמוד מסקרי בחירות? האזינו להסכת "עוד יום"

עכשיו טבלה, והסבר למה שרואים בה: לקחנו את כל הסקרים, הרכבנו מהמפלגות שמונה קואליציות. חלק מהן קואליציות סטנדרטיות, פשוטות, כמו ימין מלא מלא. חלק מן קואליציות שקשה מאוד לדמיין, כמו קואליציית רק לא ביבי, שמחייבת את איילת שקד לשבת עם אחמד טיבי. הוספנו לסקרים גם את מדד הקואליציות שלנו, מעודכן להבוקר, וגם את מדד תחזית הגולשים, מעודכן להבוקר. סימנו בצבעים את הקואליציות שמקבלות מעל 60 מנדטים. כלומר, בכל מלבן תוכלו לראות לפי איזה סקר תיתכן איזו קואליציה. קל מאוד לראות שרוב המלבנים לבנים, כלומר, שרוב הקומבינציות לא מאפשרות קואליציה. קל מאוד לראות שחלק מהמלבנים בצבע הם מלבנים של קואליציות קשות מאוד להרכבה. מן הסתם, בלתי אפשריות.

זה המצב. זה – והאמונה של רוב הציבור שנתניהו מנצח. בימין, זו משאלת לב. בשמאל, זו התבוסתנות שנלמדה בשנים ארוכות של הפסדים. לפי הסקרים, נתניהו לא מנצח. עוד לא מנצח. אולי בעוד שלושה ימים. אבל לפי התחושות. נו, אתם יודעים מה אתם מרגישים.