חיסונים של אסטרהזניקה
צילום: אי-פי

בהלת אסטרהזניקה: מה אומרים המחקרים עד כה?

תוצאות ראשוניות של שני צוותי מחקר בגרמניה ובנורווגיה מצאו: במקרים נדירים החיסון עלול לעורר תגובה אוטו־אימונית הגורמת לקרישת הדם במוח. מנהל המחקר הגרמני הדגיש - מדובר במספר זעום של מתחסנים וניתן לאבחן זאת בבדיקה פשוטה • צוות מומחים של ארגון הבריאות העולמי: אין עלייה במספר המקרים של מתחסנים שסבלו מקרישי דם
מערכת כאן חדשות
20 במרץ 2021
08:19
עודכן ב 09:34

בהלת אסטרהזניקה: מדענים בגרמניה ובנורווגיה שחקרו את החיסון של חברת התרופות הבריטית מצאו כי במקרים נדירים, החיסון עלול לעורר תגובה אוטו־אימונית הגורמת לקרישת דם במוח. שני הצוותים חקרו בנפרד את הנושא והגיעו למסקנה זהה שפורסמה היום (שבת). עם זאת, המחקרים עדיין לא פורסמו רשמית ולא עברו ביקורת עמיתים.

למרות התוצאות, מנהל צוות המחקר הגרמני, הפרופסור אנדראס גריינאכר, אומר כי אין סיבה שלא להשתמש בחיסון של אסטרהזניקה. "מספר זעום ביותר של מתחסנים יפתחו קרישי דם, ואפשר לאבחן זאת בבדיקה פשוטה", הסביר הפרופסור הגרמני. "בכל בית חולים בינוני בגודלו יוכלו לטפל בכך". ממצאי המחקרים מגיעים לאחר שבשבועות האחרונים אובחנו קרישי דם ביותר מ-30 מתחסנים באירופה, רובם נשים בנות פחות מ-55. כמה מהמתחסנים מתו. בתגובה, כ-20 מדינות באירופה השהו או הפסיקו את מתן החיסון. 

חיסוני אסטרהזניקה: האיחוד האירופי בפאניקה - יש לנו ממה לדאוג? | שאלות ותשובות

אתמול, עוד בטרם נודעו תוצאות המחקר, החליטה ממשלת גרמניה לחדש את השימוש בחיסון של אסטרהזניקה. צוות מומחים של ארגון הבריאות העולמי אומר כי לחיסון של אסטרהזניקה פוטנציאל גדול במניעת הידבקות ובצמצום מקרי מוות. הצוות אמר כי לפי הנתונים שבידיו, לא הייתה עלייה  במספר המקרים של אנשים שסבלו מקרישי דם לאחר שקיבלו את חיסון החברה, וכי המקרים החריגים היו בהתאם למצופה. חבר הצוות מדגיש כי המקרים שאותרו אינם מצביעים על כך שקרישי הדם אכן נגרמו מהחיסון. 

כמעט רבע מהאוכלוסייה בארה"ב קיבלה חיסון ראשון; סין מציבה אולטימטום למבקרים 

כמעט 23% מהאוכלוסיה בארצות הברית – יותר מ-75 מיליון בני אדם – חוסנו לפחות במנה ראשונה נגד קורונה. כ-12 אחוז מהאמריקנים כבר השלימו את ההתחסנות. בד בבד, אוניברסיטת ג'ונס הופקינס מדווחת על ירידה בתחלואה בארצות הברית: הממוצע השבועי של מאובחנים חדשים עומד על יותר מ-54 אלף - כ-8,000 פחות מבשבוע שקדם לו. גם בתמותה נרשמה ירידה: בשבוע האחרון מתו כ-1,200 אמריקנים, כ-500 פחות מבשבוע שקדם לו. 

בסין הרשויות הודיעו שיקלו על פתיחת הגבולות למבקרים שחוסנו בחיסון הסיני נגד קורונה. יותר מ-23 שגרירויות סיניות ברחבי העולם הנפיקו מדיניות ויזות חדשה שכוללת את התנאי הזה. בין המקומות שבהן נכנס הסעיף החדש נמצאות גם ארצות הברית ובריטניה - שם החיסונים הסינים אינם זמינים.

בהכנת הידיעה השתתף איתמר מרגלית