לפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יאיר בול באמצע: האם לפיד מנסה באמת להחליף את השלטון?

נשמע שגם לפיד מבין שבחירות מנצחים אם הגוש שלך מנצח, ולאו דווקא אם אתה עצמך מנצח. אז מה המסקנה שלו? איכשהו יו"ר יש עתיד עושה הכול כדי להגדיל את מפלגתו, גם במחיר של פגיעה במפלגות הקטנות, שאם אחת מהן תיעלם, המחנה שהוא מדבר בשמו יישאר באופוזיציה | הזווית
הזווית
21 במרץ 2021
07:55

בלי לקחת סיכונים, בלי הכרזות וכמעט בלי כותרות במשך מערכת בחירות שלמה, יאיר לפיד, יו״ר יש עתיד, מקפיד להיות במקום טוב באמצע. הכי באמצע שיש. קורץ לסער, מחזק את מרצ, מתפעל חשבון טיקטוק של דוד מביך - השאלה היא אם ככה מחליפים ממשלה.

כשבועיים לפני פיזור הכנסת ה-23 עמד לפיד במסיבת עיתונאים ואמר: "כשהימין מריח בחירות, הוא שם הכול בצד ואומר אני רוצה לנצח", כלומר המרכז או המרכז-שמאל צריך להציג מחנה. נשמע שגם לפיד מבין שבחירות מנצחים, אם הגוש שלך מנצח ולאו דווקא אם אתה עצמך מנצח. אז מה המסקנה? מה היה צריך לעשות? לפיד המשיך ואמר "להפסיק לבלבל את המוח ולהתאחד מאחורי יש עתיד".

איכשהו לפיד עושה הכול כדי להגדיל את "יש עתיד", גם במחיר של פגיעה במפלגות הקטנות - כחול לבן, העבודה ומרצ, שאם אחת מהן תיעלם, המחנה שהוא מדבר בשמו יישאר באופוזיציה. ועל אף שבשורה של סקרים מרצ לא עוברת את אחוז החסימה, לפיד ואנשיו דורכים להם על הראש. זה כמובן לגיטימי, ככה זה בבחירות, אם אבל הקולות של כחול לבן ומרצ ילכו לפח, המשימה של לפיד להחליף את השלטון תיכשל.

איך הפך יאיר לראשות הממשלה - ללפיד הביישן? | הזווית

כנראה שגם לפיד הבין את זה שבוע לפני הבחירות, ואחרי הסקרים הלא מחמיאים של מרצ, אמר לפיד כי מי שרוצה להצביע למפלגת מרצ - שיצביע: "חשוב שיעברו את אחוז החסימה". אך באותה נשימה הכריז לפיד שמפלגתו היא מפלגת שלטון. "אי אפשר להחליף שלטון בלי מפלגת שלטון גדולה", אמר יו"ר האופוזיציה והדגיש: "אי אפשר להקים ממשלה בלי מפלגה גדולה שתקים ממשלה".

הסקר האחרון לפני הבחירות: הליכוד חוצה את ה-30, ימינה ותקווה חדשה צונחות

"יש עדיין מספר יוצא דופן של מתלבטים - יותר מעשרה מנדטים", טען לפיד. "הם צריכים לדעת שאם הם לא יצביעו יש עתיד, תקום פה ממשלה חשוכה, גזענית, הומופובית וסחטנית. בסוף צריך כוח גדול כדי לשנות מציאות".

המדד: תחזית הקואליציה של גולשי כאן חדשות

בזמן שנתניהו סוגר קואליציות ומחתים את השותפים שלו על התחייבויות - מי השותפים של לפיד?

בזמן שנתניהו סוגר קואליציות, מחתים את השותפים שלו על התחייבויות ובכלל דואג שיהיו לו שותפים. מי השותפים של לפיד? אתם מדמיינים אותו בכלל מצטלם עם מרב מיכאלי או ניצן הורוביץ? שההבדלים בהשקפות העולם ביניהם הם כלום לעומת ההבדלים בין נתניהו לדרעי. נתניהו מחבק את השותפים שלו כל כך חזק שהוא אפילו משריין ברשימה שלו מועמדים ממפלגות אחרות כדי לקדם איחודים, פילוגים או פרישות - מה שצריך.

המדד: תחזית הבחירות של גולשי כאן חדשות

כששואלים את מי שמכונים ״השותפים הטבעיים״ של נתניהו מדוע הם ככה נעולים אצלו הם יודעים להסביר שנתניהו יודע לעבוד איתם. בבחירות האלה אנחנו רואים גוש הומוגני, לאו דווקא מבחינת דעות, אבל בהחלט מבחינת היכולת לשתף פעולה, ומולו ערב רב של מפלגות וחרמות ובלגן ואף לא מבוגר אחראי אחד, שייקח אחריות וינסה באמת להציב אלטרנטיבה לנתניהו.

וזה מה שהיה לח״כ מותק מרדכי להגיד על הזווית של הבוקר