-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לראשונה, בית הדין קבע: סייעת שמסרבת להתחסן ולהיבדק - לא תיכנס לבי"ס

בית הדין קבע כי רווחת התלמידים גוברת על זכות הסייעת, אך פנה לכנסת: "נדרשים תיקוני חקיקה להסדרת העניין לצורך בהירות ואחידות"
לירן כוג'הינוף ואורלי אלקלעי
21 במרץ 2021
09:49

פסק דין ראשון מסוגו: בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע היום (ראשון) בפסיקה תקדימית כי זכותה של סייעת שלא להתחסן נגד קורונה ולהיבדק לא גוברת על הזכות לדאוג לרווחת התלמידים, הוריהם והצוות החינוכי. בית הדין דחה את עתירתה של סייעת ומשלבת ילדים בבית ספר בכוכב יאיר שסירבה להתחסן ולהיבדק לקורונה בתדירות הנדרשת והמועצה המקומית לא הסכימה להכניסה לבית הספר בו היא עובדת.

השופטת קבעה כי שלומם של כל הבאים בשעריה של מועצת כוכב יאיר צור יגאל גובר על זכותה של הסייעת. עוד קבע בית הדין שהסייעת תקבל שכר עד היום, ובהמשך יוכרע אם תמשיך לקבל שכר.

על אף שקיבל החלטה, בית הדין מתח ביקורת בעניין על הכנסת. "פונים אנו לגורמים האמונים על תיקוני החקיקה הנדרשים להסדרת העניין וזאת לצורך בהירות ואחידות, שכה נדרשות בימינו אנו", נכתב.

מטעם הסייעת נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שבית הדין מצא לקבל את עמדת המועצה המקומית, חרף העובדה כי מדובר בהחלטה שהתקבלה בחוסר סמכות ובניגוד לדין. יחד עם זאת, אנו מברכים על החלטת בית הדין שקיבל את עמדתנו ביחס לשכרה של הסייעת, והורה למועצה המקומית לשלם את מלוא שכר העובדת עד להיום. מעבר לכך, נלמד את הכרעת בית הדין, ונשקול לערער לבית הדין הארצי בהקדם".

"תקדים שישליך על כל המשק הישראלי"

ראש המועצה המקומית כוכב יאיר-צור יגאל, יובל ארד, מסר בתגובה להחלטה: "שמח שבית הדין קבע שהזכות לחיים, שהיא זכות היסוד היסודית, גוברת על זכותה של הסייעת לכבוד ולפרטיות. החלטת בית הדין מחזקת את מוסד ראש הרשות בישראל".

לפני שבועיים קבע בית הדין כי המועצה רשאית להוציא את הסייעת לחל"ת ובכך דחה את בקשתה. ראש המועצה אמר אז בדיון כי "מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים ששליחתם לבידוד במקרה של תחלואת הסייעת, אינה דומה לבידוד של אדם רגיל". ארד הוסיף כי חוסר היכולת לעיתים לתווך להם את משמעות הבידוד מעצימה את הפגיעה הרגשית והנפשית".

לדברי עורכת הדין נעמה שבתאי בכר, שמייצגת את המועצה, "מדובר בתקדים מבורך שישליך על מערכת החינוך כולה וגם על כל המשק הישראלי. בית הדין לעבודה עשה בחוכמה רבה איזון נכון בין הזכויות של העובדים לבין טובת הציבור בכללותו". עוד הוסיפה עורכת הדין כי "כל עובד רשאי להחליט על גופו וזכותו להתחסן או לא, אבל כל עובד גם חייב לשאת באחריות להחלטתו. כמובן שאין להטיל את האחריות על המעסיקים, שכל מטרתם היא להגן על עובדיהם ועל הקהל הרחב הבא בשערי מקום העבודה".