-

הדריסה במאה שערים: כתב אישום ראשון נגד אחד מתוקפי הנהג הדורס

קטין בן 17 נאשם בגרימת מוות ברשלנות, השתתפות בהתפרעות, יידוי אבן לעבר כלי תחבורה ועבירות נוספות. באירוע שבמהלכו הותקף הנהג איברהים חמד, נהרג איתמר בן אבו אירע בשושן פורים, במהלך הפגנה אלימה. החלטה בעניין החשדות נגד הנהג - טרם התקבלו
ורד פלמן
21 במרץ 2021
15:46

כתב אישום ראשון הוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד אחד מתוקפיו של איברהים חאמד, נהג ההסעות שדרס למוות את איתמר בן אבו בשכונת מאה שערים בירושלים בשושן פורים. פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד קטין בן 17 בגין גרימת מותו ברשלנות של בן אבו, השתתפות בהתפרעות, יידוי אבן לעבר כלי תחבורה ועבירות נוספות.

ב-28 בפברואר דרס חאמד למוות את איתמר בן אבו, תושב מבשרת ציון כבן 47. האירוע אירע במהלך פיזור הפגנה אלימה נגד שרים בבניין משרד החינוך סמוך למאה שערים. חמד סיפר כי חש סכנה לחייו ואמר לכאן חדשות כי הותקף ולכן גם נמלט מהמקום לאחר הדריסה. רק חמישה ימים אחרי נעצרו 14 חשודים.

מכתב האישום עולה כי הנאשם התפרע באותו ערב באזור הדריסה ביחד עם אנשים נוספים תוך שהם מונעים את נסיעת כלי רכב על הציר מיידים אבנים, בקבוקים וחפצים שונים על כלי רכב של נהגים ממוצא ערבי ופוגעים בכלי רכב משטרתיים. לאחר שהשתתף בתקיפת כמה מכוניות שעברו במקום, רץ הקטין לעבר רכב ההסעות של חאמד ובעט במראה הימנית שלו פעמיים עד שנתלשה מהמקום. שאר המתפרעים התגודדו גם הם סביב רכב ההסעות.

הנהג שחש מצוקה פנה לעבר רחוב החומה השלישית בניסיון להימלט. אז יידה הנאשם אבן לעבר השמשה הימנית של רכב ההסעות. השמשה התנפצה והנאשם השליך אבן נוספת, הפעם לעבר השמשה האחורית. המתפרעים במקום קראו קריאות "ערבי ערבי", ו"נהרוג אותו", וחאמד שניסה למלט את עצמו החל לנסוע נגד כיוון התנועה. הוא התנגש במכוניות סמוכות כשההמון סביב תוקף אותו דרך חלון הנהג באבנים ובבעיטות בדלתות הרכב, תוך שהם פותחים את הדלתות ומנסים להיכנס לתוכו. הנאשם פתח את אחת הדלתות וניסה להיכנס גם הוא. הנהג נסע לאחור בניסיון להימלט, וכששב ונסע קדימה התנגש ברכב שמולו כשהוא דורס את איתמר בן אבו שחצה את הרחוב ומוחץ אותו למוות.

העצורים נחשדו בין היתר בתקיפה בנסיבות מחמירות על רקע לאומני ובסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה על רקע לאומני. לגבי החשדות נגד הנהג איברהים חאמד, שהיה חשוד בהמתה בקלות דעת ושוחרר - החלטה בעניינו טרם התקבלה. אביו של חאמד הוא תושב מזרח ירושלים שנרצח בפיגוע דריסה בעיר לפני יותר משש שנים.