שר החוץ של הרשות הפלסטינית
צילום: אי-פי

לאחר ששב מהאג: שר החוץ הפלסטיני עוכב בגשר אלנבי

ריאד אל-מלכי חזר מביקור בבית הדין הפלילי בנושא החקירה נגד ישראל • בהוראת שב"כ, ישראל ביטלה את תעודת המעבר מסוג VIP שברשותו. באופן חריג נעשה במעבר חיפוש על שר החוץ, וכן גורמי הביטחון חקרו את המשלחת שהתלוותה אליו • מישראל נמסר כי "על רקע פעילותו, שיועדה לפגוע בישראל, הוחלט שאין מקום שהוא יהנה עוד מזכויות יתר"
נורית יוחנן וכרמל דנגור
21 במרץ 2021
16:45
עודכן ב 19:18

ישראל עיכבה היום (ראשון) את שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מאלכי, במעבר גשר אלנבי. זאת לאחר ששב לשטחים מביקור בבית הדין הפלילי בהאג, כחלק מהפתיחה הרשמית של החקירה נגד ישראל.

בהוראת השב"כ ובאופן חריג, ביטלה ישראל את תעודת המעבר מסוג VIP שברשות אל-מאלכי - מה שגרם לעיכוב. על פי דיווחים פלסטיניים, בעקבות הביטול עבר שר החוץ הפלסטיני חיפוש במעבר, והמשלחת שלו נלקחה לחקירה ברשויות הביטחון. תעודת המעבר של בכירים פלסטיניים, BMC, מאפשרת מעבר מהיר בלי צורך בבידוק. 

פוטנציאל לרעידת אדמה מדינית: מה משמעות ההחלטה בביה"ד בהאג?

בישראל אישרו את הדברים ומסרו כי "ריאד אל מלאכי מוביל את המהלכים הפלסטינים מול בית הדין בהאג שתכליתם, בין היתר, היא לפגוע בחופש התנועה של בכירים ישראלים ואף לסכן את ביטחונם". עוד מסרו כי "מהלכים לעומתיים אלה עולים בקנה אחד עם מערכת היחסים הקיימת בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית. על רקע פעילותו זו של אל מלאכי, שיועדה לפגוע בישראל, הוחלט כי אין מקום שהוא יהנה עוד מזכויות יתר בעת מעברו במעברי גבול. יודגש כי מדובר, כאמור, בזכויות יתר וכי כל זכויותיו כתושב הרשות נותרו כפי שהן ולא חלה בהן כל פגיעה".

לפני כשבועיים אמר ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, כי הרשות תשתף פעולה עם בית הדין הפלילי בהאג ותגיש לו את כל המסמכים שיש בהם כדי לסייע בהאצת החקירה, "הנחוצה להבאת מבצעי הפשעים הישראלים לדין צדק". בישיבת הממשלה ברמאללה שב שתאייה ובירך על ההחלטה לפתוח בחקירה נגד הפשעים הישראלים, כלשונו: "החלטה שמהווה אישור לדבריו שיד הצדק תגיע אל מבצעי הפשעים, תביא להעמדתם לדין ואיש לא יחמוק מהפשעים האלה שלא חלה עליהם התיישנות".