עילי חיות

פציעתו של לוחם מגלן עילי חיות: צעדים פיקודיים ינקטו נגד מפקדי היחידה

הרמטכ"ל החליט על נקיטת צעדים פיקודיים נגד מפקדי היחידה. לא יוגשו כתבי אישום נגד המעורבים
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2021
23:21

בצה"ל הוחלט היום (ראשון) על שורת עונשים פיקודיים למפקדים האחראים לפציעתו הקשה של רב טוראי עילי חיות, לוחם יחידת מגלן לפני כשנתיים וחצי, שפורסמה לראשונה בכאן חדשות. לאחר קבלת ממצאי חקירת מצ״ח וחוות הדעת של הפרקליט הצבאי, הרמטכ״ל רב אלוף אביב כוכבי קיבל את המלצותיהם והנחה לנקוט בשורה של צעדים פיקודיים.

מפקד היחידה בשנים שלפני התאונה, אלוף משנה אבינעם אמונה, יינזף פיקודית ובנוסף יעוכב קידומו בשנתיים.  לפי התחקיר אמונה ידע על אירוע הקפיצה לשיחים ביחידה לאחר שראה סרטון של אירוע דומה לאירוע בו נפצע רב-טוראי חיות ולא פעל באופן מספק לבירור הנושא ולהפסקת המנהג הפסול.

מפקד היחידה בעת האירוע אלוף משנה רועי צווייג - ינזף פיקודית וקידומו יעוכב בשנה. לפי התחקיר, צווייג אחראי לתחקיר חסר ולא יסודי מספיק של האירוע, אשר לא הלם את חומרתו. מפקד מגמה ביחידה סגן אלוף יוני הכהן יינזף פיקודית, יבוטל מינויו למפקד גדוד 890 של צנחנים וקידומו יעוכב בשנתיים. לפי התחקיר, הכהן נדרש על ידי מפקד היחידה דאז לערוך בירור, האם מתקיימים אירועי קפיצה ביחידה, אך לא ערך בירור מעמיק ולא פעל להפסקת המנהג הפסול של "הקפיצה לשיחים" ביחידה. 

קידומו של מפקד הפלוגה בעת האירוע יעוכב בשנתיים וכן יישקלו המשך ואופן שיבוצו. רופא היחידה בעת האירוע (קצין בדרגת סרן) - יינזף פיקודית וכן קידומו יעוכב בשנתיים. מפקד האוגדה בעת האירוע תא״ל ירון פינקלמן יינזף פיקודית בשל כך שתחקיר האירוע ברמת האוגדה לא היה מעמיק ויסודי כנדרש.

כוכבי ציין כי אירוע פציעתו של רב-טוראי עילי חיות הוא אירוע חמור ומיותר, שהיה צריך למנוע וניתן היה למנוע. הרמטכ"ל שב והדגיש את אחריותו הפיקודית הכוללת והמלאה של כל מפקד יחידה ובכלל זה את חובתו להטמיע נורמות של מקצועיות, משמעת ודייקנות. בתוך כך חובתו להכיר את הנעשה ביחידתו ולמגר תופעות פסולות ומסוכנות, באופן נחוש וללא פשרות. הרמטכ"ל קבע כי הוא מצפה מהמפקדים לקיים לתחקירים מעמיקים אשר אינם מותירים אבן על אבן בשלב החקירה ומסיקים מסקנות איכותיות ותכליתיות.

חיות נפצע לאחר שקפץ מרכב מסוג האמר למערום שיחים בסוף אימון, כחלק מ"מסורת יחידתית" שהייתה נהוגה במגלן עד אותו אירוע. הלוחם נפגע בגבו כתוצאה מהקפיצה, ונזקק לניתוח. פציעתו של רב-טוראי חיות ופציעה של לוחם אחר ביחידה באימון קרב מגע, באירוע שהתרחש לפני כשנתיים, הביאו לעצירת האימונים במגלן. תחקיר של שני האירועים, בראשות מפקד עוצבת האש תת-אלוף ירון פינקלמן, הביא להדחתם של שני מפקדי צוותים במגלן.