חיסונים של אסטרהזניקה
צילום: אי-פי

אסטרהזניקה מעדכנת: החיסון יעיל ב-100% במניעת תחלואה קשה

יצרנית החיסונים עדכנה כי לא חלה עלייה בהיווצרות קרישי דם אצל יותר מ-21 אלף נסיינים • מנתוני השלב השלישי בניסוי עולה כי הוא יעיל ב-79% במניעת מחלה עם סימפטומים
איתמר מרגלית
22 במרץ 2021
10:09

יצרנית החיסונים אסטרהזניקה פרסמה היום (שני) את נתוני יעילות החיסון נגד קורונה אחרי השלב השלישי של הניסוי הקליני. לפי הנתונים, החיסון שפותח על ידי החברה בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד, יעיל ב-79% במניעת מחלה עם סימפטומים ומשיג 100% יעילות נגד מחלה קשה ואשפוז. הניסוי נערך בארצות הברית, צ'ילה ופרו בהשתתפות 32 אלף מתנדברים מכל שכבות הגיל. 

בהודעה מקבוצת אוקספורד התייחסו לסערה סביב היווצרות קרישי הדם אחרי מתן החיסון. עורכי הניסוי ציינו שלא חלה עלייה בשיעור ההיווצרות של קרישי דם בקרב מי שקיבלו לפחות מנה אחת של החיסון. 

חיסוני אסטרהזניקה: האיחוד האירופי בפאניקה - יש לנו ממה לדאוג? | שאלות ותשובות

בשבוע שעבר הודיע ארגון הבריאות העולמי כי הוא מאמין שהיתרונות של חיסון אסטרהזניקה גוברים על החששות ממנו. בהצהרה הודיעה מנהלת מחלקת החיסונים בארגון, קייט אובראיין, כי הם עדיין בודקים את החששות בנוגע לחיסון, אך ממליצים להמשיך ולהשתמש בו. "נכון לעכשיו, ארגון הבריאות העולמי יוצא מנקודת הנחה שהיתרונות של חיסון אסטרהזניקה גוברים על הסיכונים. אנו ממליצים להמשיך בחיסונים", כך אמרה אובראיין, וציינה כי הם ממשיכים לבדוק אם קרישי הדם שהתגלו בקרב מחוסנים קשורים בחיסון עצמו. 

ההודעה נמסרה לאחר שכ-20 מדינות באירופה על השבתת מתן החיסונים של החברה הבריטית. הסוכנות האירופית לתרופות ערכה בתגובה מסיבת עיתונאים בה אמרה מנהלת הסוכנות קוק כי: "אנו צופים שכבר בחמישי הקרוב ועדת הבדיקה תפרסם מסקנות ואז נקבע את הצעדים הלאה. בשלב זה, אין עדות שהחיסון יצר קרשי דם. היתרונות עדיין עולים על החסרונות".

מדענים בגרמניה ובנורווגיה שחקרו את החיסון של חברת התרופות הבריטית מצאו כי במקרים נדירים, החיסון עלול לעורר תגובה אוטו־אימונית הגורמת לקרישת דם במוח. שני הצוותים חקרו בנפרד את הנושא והגיעו למסקנה זהה שפורסמה בשבת. עם זאת, המחקרים עדיין לא פורסמו רשמית ולא עברו ביקורת עמיתים.

למרות התוצאות, מנהל צוות המחקר הגרמני, הפרופסור אנדראס גריינאכר, אומר כי אין סיבה שלא להשתמש בחיסון של אסטרהזניקה. "מספר זעום ביותר של מתחסנים יפתחו קרישי דם, ואפשר לאבחן זאת בבדיקה פשוטה", הסביר הפרופסור הגרמני. "בכל בית חולים בינוני בגודלו יוכלו לטפל בכך". ממצאי המחקרים מגיעים לאחר שבשבועות האחרונים אובחנו קרישי דם ביותר מ-30 מתחסנים באירופה, רובם נשים בנות פחות מ-55. כמה מהמתחסנים מתו. בתגובה, כ-20 מדינות באירופה השהו או הפסיקו את מתן החיסון.