המדריכה נועם דור עם המועמדים למכינה

"ידעתי שמפילים עליי את התיק": המדריכה הצעירה בחקירה נגדית

שבוע לאחר עדותה הדרמטית של המדריכה נועם דור במשפטם של מנהל המכינה יובל כאהן ושל המדריך אביב ברדיצ'ב, הנאשמים באסון השיטפון בנחל צפית, עו"ד של כהאן מנסה להטיל את האחריות על המדריכה הצעירה
אסף פוזיילוב
22 במרץ 2021
11:54

שבוע לאחר עדותה הדרמטית של המדריכה נועם דור במשפטם של מנהל המכינה יובל כאהן ושל המדריך אביב ברדיצ'ב, הנאשמים באסון השיטפון בנחל צפית, התנהלה היום (שני) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע החקירה הנגדית נגד דור על ידי עורך הדין אורי קורב, המייצג את כאהן. 

בתחילת עדותה אמרה דור: "ידעתי שיובל ואביב ראשי המכינה מפילים עלי את התיק". קורב הטיח בה שוב ושוב כי יש לה אחריות ליציאה לטיול ושאל אותה פעם אחר פעם אם היא חשה אשמה ואיך התחושה שלה להיפגש עם ההורים השכולים. עורך הדין קורב: "יובל ממש לא מפיל עלייך את האחריות. הטענה שלו היא הגנה מן הצדק - יובל ואביב עומדים לדין ואת לא".

המדריכה נועם דור

לאחר מכן, עורך הדין קורב עימת אותה עם ההודעה שלה במשטרה. "כתוב 'אחרי שנרגעה שיובל אמר שיש גם דרך לטייל במזג אוויר בעייתי בתנאי שנעשה את כל ההכנות לגבי טיול בטוח. והסכמתי עם מה שיובל אמר. לציין שאני סומכת על יובל ואביב כי אני פחות מבינה בזה'. את מתארת בתחילת העדות את כל הניסיונות לבטל את הטיול בכל דרך אפשרית. מדוע את מאפשרת את הטיול אחר כך? כי יובל בנאדם אחראי ורציני ואני סומכת עליו והכל בראש שלי".

דור הסבירה כי "כולם גרמו לי להרגיש שאני היסטרית. שמונה אנשים אומרים ההיגיון שלך לא נכון. ידעתי שאביב מבין ואחראי. זה אמת אבל זה לא הולך לבד. הרגשתי זלזול, שאני לא מבינה מספיק". עורך הדין קורב: "אמרת גם שיובל אדם חכם ורציני. זה מה שחשבת עליו בזמן אמת". דור: "כן אבל גם כתוב פה שאני אומרת שהיו לי דברים שפחדתי והם צחקו על הפחדים שלי, ובגלל כל שאר הדברים שאמרתי קודם סמכתי עליהם".

בעדותה שבוע שעבר, סיפרה דור כי "צחקו עליי ואמרו שאין מה לדאוג". המדריכה נועם דור הייתה שותפה לתכנון הטיול שבו נספו 10 בני נוער, אך אינה נאשמת. "יובל המנהל אמר שאין מה לדבר עם יחידות חילוץ כי הם פחדנים", סיפרה דור. לדבריה, כשעדכנה את יובל על חשש ממשי משיטפונות בזמן הטיול, ענה לדבריה בגיחוך: "היו כאלה שנסחפו".

לפני כשבוע פורסם לראשונה בכאן חדשות כי בדיוק שנה קודם לאסון בנחל צפית בו נספו עשרה בני נוער, הצילה יחידת החילוץ עשרות תיכוניסטים באותו טיול למועמדים במכינה. בתחקיר הטיול הזה הצביעו אנשי החילוץ על שרשרת כשלים חמורים, שעלולים היו להגיע כבר אז עד סכנת חיים. חמור מכך, הם מתארים בתחקיר תחושה שאנשי המכינה הסתירו מהם בזמן החילוץ את המצב - תחקיר ממנו לא למדו. איש מהמעורבים שנחקר לא העיד במשטרה על פרטי החילוץ הזה, ולכן הוא לא אוזכר כמגמה בכתב האישום.

הורי עשרת הרוגי שיטפון צפית הגיבו בהלם וזעזוע מפרסום התחקיר. כמה בני משפחות אמרו: "אנחנו לא מצליחים להתאושש מהמידע הזה, הוא הוסתר עד עכשיו. היה אפשר להציל את הילדים שלנו". דורית ברהום, אימה של מעיין, אמרה כי "אני שומעת את הדיווח בלופ כבר כמה שעות ורועדת כולי, השחיתות הזו והשיטה האיומה הזו".