שר החוץ הפלסטיני אל מאלכי
צילום: אי-פי

הולנד לישראל: הבהירו את שלילת מעמד האח"מ לשר החוץ הפלסטיני

משרד החוץ ההולנדי הסביר: "עלינו לוודא שבית הדין בהאג יוכל לבצע את עבודתו" • ראש הנציגות הפלסטינית בהולנד: "לא נהיה נתונים לאיומים בזמן שאנו מבקשים צדק עבור קורבנות הפשעים בפלסטין" • כצעד של תג מחיר - עיכבה ישראל את ריאד אל-מאלכי במעבר גשר אלנבי, לאחר ששב מביקור בבית הדין: "על רקע פעילותו שיועדה לפגוע בישראל הוחלט שאין מקום שיהנה עוד מזכויות יתר"
איתמר מרגלית
23 במרץ 2021
16:32

ממשלת הולנד מבקשת היום (שלישי) מישראל הבהרות לגבי שלילת מעמד ה-VIP שיש לשר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאלכי, בשובו מביקור בבית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג.

דובר של משרד החוץ ההולנדי אמר שהנושא עלה בפני אנשי שגרירות ישראל בהולנד. הוא הבהיר כי בתור מדינה מארחת של בית הדין הפלילי, עליהם לוודא "שגוף זה יוכל לבצע את עבודתו". ראש הנציגות הפלסטינית בהולנד התייחס לאירועים בהודעה רשמית, בה אמר: "לא נהיה נתונים לאיומים, בזמן שאנחנו מבקשים צדק עבור קורבנות הפשעים שנעשים בפלסטין".

ישראל בצעד של תג מחיר: ביטול תעודת המעבר של שר החוץ הפלסטיני

לפני יומיים עיכבה ישראל את שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מאלכי, במעבר גשר אלנבי. זאת לאחר ששב לשטחים מביקור בבית הדין הפלילי בהאג, כחלק מהפתיחה הרשמית של החקירה נגד ישראל.

פוטנציאל לרעידת אדמה מדינית: מה משמעות ההחלטה בביה"ד בהאג?

בהוראת השב"כ ובאופן חריג, ביטלה ישראל את תעודת המעבר מסוג אח"מ שברשות אל-מאלכי - מה שגרם לעיכוב. בעקבות הביטול עבר שר החוץ הפלסטיני חיפוש במעבר, והמשלחת שלו נלקחה לחקירה ברשויות הביטחון. תעודת המעבר של בכירים פלסטיניים, BMC, מאפשרת מעבר מהיר בלי צורך בבידוק. 

בישראל אישרו את הדברים ומסרו כי "ריאד אל מלאכי מוביל את המהלכים הפלסטינים מול בית הדין בהאג שתכליתם, בין היתר, היא לפגוע בחופש התנועה של בכירים ישראלים ואף לסכן את ביטחונם". עוד מסרו כי "מהלכים לעומתיים אלה עולים בקנה אחד עם מערכת היחסים הקיימת בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית. על רקע פעילותו זו של אל מלאכי, שיועדה לפגוע בישראל, הוחלט כי אין מקום שהוא יהנה עוד מזכויות יתר בעת מעברו במעברי גבול. יודגש כי מדובר, כאמור, בזכויות יתר וכי כל זכויותיו כתושב הרשות נותרו כפי שהן ולא חלה בהן כל פגיעה".