-
צילום: רויטרס

קוריאה הצפונית מודה: שיגרנו טיל בליסטי חדש

לבקשת ארה"ב, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס לדיון בסוגייה • במדינה אומרים שהמנהיג קים ג'ונג און לא היה נוכח בשיגור • לדברי ממשלת יפן, הטילים שוגרו למרחק של כ-450 קילומטרים ונפלו מחוץ לתחום המים הכלכליים של יפן. ראש הממשלה היפני: צעד שמאיים על השלום והיציבות באזור
מואב ורדי ויואב זהבי
25 במרץ 2021
00:44
עודכן ב 26 מרץ 00:44

לאחר הדיווחים אמש, קוריאה הצפונית מודה הלילה (חמישי) ששיגרה טיל בליסטי חדש. אמש הודיע ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה שפיונדיאנג שיגרה שני טילים בליסטיים אל ים יפן. לדבריו, הצעד שנקטה המדינה המסוגרת בפעם הראשונה בתוך פחות משנה, מאיים על השלום ועל היציבות ביפן ובאזור כולו ומפר את החלטות האו"ם. עוד אמר ראש הממשלה היפני כי המשחקים האולימפיים שארצו צפויה לארח בעוד ארבעה חודשים יהיו בטוחים.

ארצות הברית גינתה את שיגור הטילים והוציאה הודעה בה נאמר כי קוריאה הצפונית "מפרה החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם ומאיימת על האזור ועל הקהילה הבין-לאומית כולה". מועצת הביטחון תתכנס מחר, לבקשת ארצות הברית, לדון בסוגיית שיגור הטילים.

לדברי הממשלה בטוקיו, הטילים שוגרו למרחק של כ-450 קילומטרים ונפלו מחוץ לתחום המים הכלכליים של יפן. את ההודעה הראשונה על השיגור העביר משמר החופים של יפן, שהזהיר כלי שייט שלא להתקרב לאובייקטים נופלים. זו הפעם השנייה בתוך פחות משבוע שבה משגרת המדינה המסוגרת טילים. גם צבא קוריאה הדרומית התריע על שיגור של לפחות שני טילים לא מזוהים אל הים.

גורמים רשמיים בארצות הברית אישרו כי אכן המשטר בפיונגיאנג שיגר את הטילים, אך לא ציינו בכמה טילים מדובר או מאיזה סוג הם. השבוע הודיע הממשל האמריקני כי קוריאה הצפונית ערכה בסוף השבוע ניסוי בטילים לטווח קצר - ככל הנראה בניסיון להעביר מסר לארצות הברית, שממשיכה לקיים תמרונים משותפים עם צבא קוריאה הדרומית.

צבא ארצות הברית אומר כי המעשה מבליט את האיום הנשקף לשכנותיה של קוריאה הצפונית ולקהילה הבין לאומית. בהודעה שמסר פיקוד האוקיינוס־השקט של הצבא האמריקני נאמר עוד כי הוא עוקב אחר ההתפתחויות, ודן במצב עם בעלי בריתו. 

בחודש הבא יגיע ראש ממשלת יפן לביקור ממלכתי בוושינגטון, והוא צפוי להיפגש עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. סוגה אמר כי הוא ידון עם מארחו בסוגיות הקשורות לקוריאה הצפונית, ובכלל זה בשיגור הטילים.