טיבי ונתניהו

כאב ראש חדש לגוש מתנגדי נתניהו: הח"כים מתע"ל מסרבים לומר אם יתמכו בהחלפת יו"ר הכנסת ובחוק נתניהו

אחמד טיבי ואוסמה סעדי נוטים שלא לענות על הסוגייה • מקורבו של עבאס: "סמוטריץ' ובן גביר - קו אדום, יש לי חברות אישית עם לפיד כבר שנים. אידאולוגית הקול הערבי הוא יותר מרכז-שמאל" • יו"ר "הציונות הדתית" בטוויטר: "לא תקום ממשלת ימין שתתבסס על רע"מ" • ח"כ מרע"מ סירב להתייחס לחמאס כארגון טרור: "המושגים שונים"
כתבי כאן חדשות
25 במרץ 2021
07:48
עודכן ב 16:16

כאב ראש חדש לגוש מתנגדי נתניהו: אחמד טיבי ואוסמה סעדי מתע"ל מסרבים לומר אם יתמכו בהחלפת יו״ר הכנסת ובחוק נתניהו, כך פורסם היום (חמישי) בכאן חדשות. לפי שעה האפשרות של הקמת ממשלת ימין בתמיכת רע"מ הולכת ומתרחקת. בריאיון לתוכנית מרחאבית עם ערן זינגר בכאן רשת אמר שועאע מסראווה, ראש עיריית טייבה ומקורבו של יו"ר רע"מ מנסור עבאס, בהתייחסו למפלגת הציונות הדתית: "סמוטריץ' ובן גביר הם קו אדום".

עוד אמר מסראווה: "מי שקורא לטרנספר לערבים והריסת אל אקצא הוא מוקצה. הציבור הערבי לא יסלח למי שיתמוך בממשלה עם שניהם".

האזינו לריאיון עם שועאע מסראווה

לפי ראש עיריית טייבה, האפשרות הסבירה בהרבה היא הצטרפות של רע"מ לממשלת מרכז-שמאל בראשות יאיר לפיד. על המגעים בין הצדדים אמר מסראווה: "אני יזמתי את הפגישה בין מנסור עבאס ליאיר לפיד לפני כחודש וחצי. ישבנו בסביון. יש לי חברות אישית עם לפיד כבר שנים. אידאולוגית הקול הערבי הוא יותר מרכז-שמאל. יהיה יותר קל לקול הערבי לקבל ממשלה שבנויה במרכז-שמאל. תנו לנו את ועדת הכספים ונתקדם. אני מאתגר אתכם, אם מישהו באמת מאמין בשותפות יהודית-ערבית".

גם מן הצד השני של המתרס לא מגלים נכונות להקמת ממשלת ימין עם בתמיכת רע"מ. יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' פסל היום ממשלה בשיתוף מפלגתו של מנסור עבאס כשכתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא תקום ממשלת ימין שתתבסס על רע"מ של מנסור עבאס. נקודה. לא מבפנים, לא מבחוץ, לא בהמנעות, ולא באיזה ישראבלופ אחר". 

"תומכי טרור ששוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית אינם שותף לגיטימי לשום ממשלה", כתב סמוטריץ'. "הקולות חסרי האחריות של גורמים מסויימים בימין בימים האחרונים, שתומכים שהישענות כזו על 'עבאס הנחמד' משקפים בלבול מסוכן". אמש בחדשות הערב הובאה הקלטה של מספר 2 ברשימת נעם, שותפתו של סמוטריץ', שדווקא לא פסל את הרעיון. 

בתוך כך, ח"כ וליד טאהא, מספר שלוש, ברשימת רע"מ לכנסת, התראיין הבוקר לרן בנימיני בכאן רשת ב, דיבר על כוונותיה של מפלגתו במשא ומתן הקואליציוני וסירב להשיב לשאלת המגיש בקשר לארגון חמאס. בנימיני שאל את טאהא האם חמאס הוא ארגון טרור, ועל כך השיב: "המושגים שלך שונים משלי, כל אחד מדבר מלקסיקון המושגים שלו".

האזינו לריאיון עם ח"כ טאהא

"אני לא מקבל את הגישה ואת הסגנון וזה נושא שאני לא רוצה לדבר עליו. אני מבטיח שבהזדמנות אחרת נדבר על חמאס, ההתנחלויות וכן שלום לא שלום", אמר טאהא. בקשר לתוצאות הבחירות, טאהא אמר כי "על פי מפת הגושים הקיימת, יש מפלגה אחת, רע"מ, שהיא מראש לא אמרה שהיא נמצאת בגוש ספציפי. יש לנו חברה ערבית שסובלת מזה עשרות שנים מאפליה ואנחנו נרצה לשפר את מצבו של האזרח הערבי, לא בכל מחיר כמובן".

אתמול פרסם מיכאל שמש בחדשות הערב מפי מקורביו של ראש הממשלה נתניהו שראש הממשלה לא שולל שיתוף פעולה פרלמנטרי עם רע"מ. המקורבים חוששים שגוש מתנגדי נתניהו יגייס את עבאס להחלפת יו"ר הכנסת, והם מנסים למנוע תרחיש כזה. העברת תפקיד יו"ר הכנסת לגוש להחלפת נתניהו יאיים על שליטתו של ראש הממשלה במנגנון הכנסת והחקיקה, ולחקיקה פרסונלית נגד ראש הממשלה. 

מתחיל להתגלגל - גנץ כמועמד פשרה לראשות הממשלה

במערכת הפוליטית החלו אמש (רביעי) לגלגל רעיון למועמד פשרה לתפקיד הרכבת הממשלה - בני גנץ. כך דווח היום בתוכנית "הבוקר הזה". על פי הצעה שהעלו בכמה מפלגות, לאור ההתחייבות של בנט שלא לשבת תחת לפיד והקושי מצד שני של מרצ ושל הרשימה המשותפת להסכים למנות את בנט כראש ממשלה, מוצע למנות את בני גנץ כמועמד פשרה לתקופת זמנית של כמה חודשים עד שנה, ולאחריה ייצאו שוב לבחירות.

בחלק מהמפלגות הסבירו שגנץ אינו מאיים פוליטית על אף אחד, וכן שהוא עשוי להיות מקובל גם על הרשימה המשותפת ועל מרצ, שמתנגדות לבנט ולסער. בנוסף, בנט לא פסל את גנץ, כפי שעשה בהקשר של לפיד. בנוסף, ייתכן שגם במפלגות החרדיות יסכימו להצטרף לממשלה שכזו שבה גנץ עומד בראש ולא לפיד. בשל כך החלו לבדוק את הרעיון בקרב כמה מפלגות בגוש אנטי נתניהו וכן מול ימינה.

מרב מיכאלי: אתמול הסתמסתי עם לפיד, בטח נפגש בהמשך

אחרי חגיגות ההישג בבחירות, והתכנסות הסיעה אתמול, התראיינה יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי למשדר הבוקר הזה, וסיפרה שהיא נמצא בקשר עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. מיכאלי הפצירה בציבור לחכות לתוצאות הסופיות לפני שתצהיר על דרכי הפעולה של גוש השינוי. לגבי שותפות עם יו"ר ימינה נפתלי בנט אמרה: "אנחנו עדיין לא יודעים אם בנט מעוניין להחליף את נתניהו ולהיות חלק מממשלת שינוי".

האזינו לריאיון עם מרב מיכאלי מכאן רשת ב

עוד אמרה מיכאלי: "צריך לחבר חזרה את החברה הערבית והחרדית. הגיע הזמן להתחיל לפיס ולחבר ולהפסיק להסית ולעשות דה לגיטימציה. אני שמחה שבבחירות האלה התברר שזה לגיטימי לגמרי לעשות ממשלה עם מפלגה ערבית וחברי כנסת ערבים".

בהכנת הידיעה השתתפו זאב קם ומיכאל שמש