פאינה קירשנבאום
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרשת ישראל ביתנו: סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום הורשעה בקבלת שוחד

שופט בית המשפט המחוזי בת"א ירון לוי קבע כי חברת הכנסת לשעבר "ניצלה את כוחה השלטוני, ולקחה שוחד באופן שיטתי. הנאשמת רכשה את אמונו של יו"ר המפלגה, וניהלה אותה ביד רמה"
שלי טפיירו
25 במרץ 2021
09:20
עודכן ב 10:11

פרשת השחיתות בישראל ביתנו: כשלוש שנים וחצי אחרי הגשת כתב האישום נגד פאינה קירשנבאום, בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (חמישי) בקבלת שוחד את סגנית שר הפנים, חברת הכנסת ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר. לצד זאת, קירשנבאום זוכתה במעט מסעיפי האישום שיוחסו לה. 

בהחלטתו קבע השופט ירון לוי כי "הנאשמת ניצלה את כוחה השלטוני כממונה על חלוקת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. לאחר שמיעת הראיות התברר שהגברת פאינה קירשנבאום לקחה שוחד באופן שיטתי, ערמומי ומתוחכם במשך כשש שנים, משמונה גורמים שאינם קשורים זה לזה. היא נהגה לבקש תמורה כספית מגורמים להם הקצתה כספים קואליציוניים. הכספים שימשו את הנאשמת, את בני משפחתה, מקורביה ואת המפלגה".

עוד ציין השופט כי "בלב ראיות התביעה ארבעה עדי מדינה, עשרות עדים ואלפי מסמכים, האזנות סתר, דואר אלקטרוני ומזכרים. הנאשמת רכשה את אמונו של יו"ר המפלגה (אביגדור ליברמן, ש"פ) שמינה אותה לתפקיד המזכ"לית. היא ניהלה את המפלגה ביד רמה, כשהיא כפופה ישירות ליו"ר, והייתה אחראית על כלל פעילות המפלגה".

אחד מחושפי פרשת השחיתות בישראל ביתנו, גרשון גרי עמל, שהיה מנכ"ל רשות הניקוז ים המלח, אמר בריאיון לתוכנית אלמוג וגילת בכאן רשת בתגובה להכרעת הדין: "התחושות הן קשות. זה שיש מערכת כזאת במגזר הציבורי, וחשוב להילחם בה ולהוציא אותה החוצה. לא פשוט להיות מעורב, לא משנה באיזה צד. מצד אחד אתה חייב בנאמנות לממונים שלך ומצד שני בנאמנות למדינה. אז ברור שנאמנות למדינה גוברת. יש התלבטות כל הזמן, אבל אני לא מתחרט".

האזינו לריאיון עם גרשון גרי עמל בכאן רשת ב

קירשנבאום היא הנאשמת הבכירה ביותר בפרשה, שנחשפה כבר בשנת 2014. לאורך שנים הועברו במפלגה סכומי עתק לגופים שונים, כמו משרדי ממשלה, רשויות ציבוריות, גופים ציבוריים ועמותות - בתנאי שמקורבי המפלגה יקבלו כסף בחזרה. קירשנבאום עצמה, לפי כתב האישום, תקצבה את החברה לפיתוח השומרון, את עמותת עזרא, את התאחדות היזמים את עמותת איילים, ואת המועצות האזוריות שומרון, בנימין ומגילות - ודרשה מהם להעניק לה הטבות בתמורה. 

בעדות במשפטה לפני כשנתיים התייחסה סגנית שר הפנים לשעבר לאישומים נגדה ואמרה: ״בשש שנים חילקתי סדר גודל של מיליארד שקל כספים קואליציוניים. זה נראה כסף גדול, אבל מפלגות אחרות קיבלו פי שניים כסף מאתנו".

באותה עדות גם ציינה קירשנבאום כי לדאוד גודובסקי, שהיה ראש מטה ישראל ביתנו והורשע בפרשה, לא הייתה כל השפעה על החלטותיה בנושא כספים קואליציוניים: "הוא היה צינור אבל לא החליט ולא השפיע. לא שמעתי על העברת הכספים לעמותת איילים עד החקירה, לדוגמה. לא הייתי שם כשביקש מהם כסף, לא נכחתי ולא ידעתי. רוצה להאמין שהייתה פשוט טעות בהבנת הביטויים שהשתמש בהם ולא מעבר לכך".