חיסון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יותר ממחצית מאזרחי ישראל מחוסנים במנה שנייה, בקרב הבדואים רק כרבע

17 היישובים שבהם שיעור ההתחסנות הוא הנמוך ביותר בישראל הם יישובים בדואים
דקלה אהרן-שפרן
25 במרץ 2021
08:38

ישראל עברה את רף מחצית האוכלוסייה שהתחסנה עד כה במנת חיסון שנייה. כך הודיע הבוקר (חמישי) משרד הבריאות. עם זאת, כ-26% בלבד מקרב בני החברה הבדואית בדרום הארץ התחסנו עד כה מפני קורונה או החלימו. אחוז המחוסנים במנה שנייה ומחלימים בקרב כלל הציבור בארץ עומד על כ-58% - שיעור כפול ואף יותר מאוכלוסיית הבדואים בדרום.

בעקבות פניית כאן חדשות אמרו במשרד הבריאות כי כ-34% מקרב הבדואים שגילם מעל 16 התחסנו או החלימו עד כה מקורונה וכ-54% מבני 50 ויותר, לעומת כ-90% מהאוכלוסייה הכללית. נתונים אלה אינם מקיפים את כלל החברה הבדואית. באתר משרד הבריאות מדווח כי 17 היישובים שבהם שיעור ההתחסנות הוא הנמוך ביותר בישראל הם יישובים בדואים וכי במרביתם הוא נע בין 1.25% ל-6%. בביה"ח סורוקה דיווחו בשבועות האחרונים כי כ-50% מהמאושפזים בעקבות תחלואה בקורונה הם מהחברה הבדואית וכי גם היום כמחצית מהמאושפזים בטיפול נמרץ קורונה הם בדואים.

ד"ר נעים אבו פרחה, יו"ר אגודת הרופאים הערבים בנגב, אמר לכאן חדשות כי הגורמים לשיעור ההתחסנות הנמוך הם כמות אדירה של חדשות כזב, פייק ניוז, בנוגע לחיסונים וכן רמה נמוכה של אמון ברשויות. הוא הוסיף כי הנגישות לחיסונים בתחילה הייתה מוגבלת אך היא השתפרה במקומות רבים, אם כי ביישובים מוכרזים מסוימים הנגישות עדיין בעייתית. ד"ר אבו פרחה אמר עוד כי המודעות לחשיבות החיסונים הייתה נמוכה וכי היא משתפרת בעקבות מאמצי הסברה של משרד הבריאות, קופות החולים ועמותות שונות. במשרד הבריאות אמרו כי שיעור ההתחסנות בחברה הבדואית נמצא במגמת שיפור וכי הוא צפוי לעלות עוד בעקבות קמפיינים ייעודיים למגזר.