למצולם אין קשר לכתבה
צילום: דודי כהן, פלאש 90

פרסום ראשון: צעדים משמעתיים נגד מפקדי הצנחנים שלא התירו לחייליהם להצביע

מח"ט הצנחנים פסק נזיפה חמורה למפקד הפלוגה ש-12 מחייליו לא הצביעו בבחירות בגלל פעילות שארכה עד לסגירת הקלפי. המח"ט קבע כי לא היה זדון בהחלטה, אלא תכנון לקוי, ופסק עונשי ריתוק למפקד המחלקה והסמל
רועי שרון
25 במרץ 2021
12:36

מניעת ההצבעה מלוחמי הצנחנים, פרסום ראשון: שורת צעדים פיקודיים נגד מפקדים בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים לאחר שמנעו מ-12 חיילים להצביע בבחירות. מפקד החטיבה אל״מ יובל גז החליט הבוקר  (חמישי) לנזוף נזיפה חמורה במפקד הפלוגה, לרשום הערה פיקודית למפקד המגמה, קצין בדרגת רב סרן, וכן לגזור עונשי ריתוק של 28 יום ו-30 יום למפקד המחלקה וסמל המחלקה.

באירוע, שנחשף אתמול בכאן חדשות, מנעו מפקדים בבסיס הטירונות של צנחנים מעשרה חיילים ושני מפקדי כיתות להצביע בבחירות. התחקיר העלה שלא הייתה כוונת זדון מצד המפקדים אך נמצא כי המפקדים לא מימשו את אחריותם ותכננו באופן לקוי את הפעילות של החיילים. אל״מ גז התנצל אמש בפני החיילים.

לפי התחקיר, החיילים ירדו משמירה בשעה 20:00, ובמקום ללכת להצביע, נדרשו לסייע בתקרית גניבת נשק שהתרחשה כמה שעות קודם. בבסיס הוכרז מצב חירום, וכל החיילים סייעו בחיפושים אחרי החייל שהתחזה לגורם בנשקייה וגנב נשק מחייל אחר. הגנב הוא חייל צה"ל המשרת בנצח יהודה שנעצר לאחר שהספיק למכור את הנשק לפלסטיני מחברון.

רק כשהסתיימו החיפושים, שוחררו החיילים להצביע, אבל זה היה דקות ספורות לפני סגירת הקלפיות, ולכן לא הספיקו להצביע. מפקד הפלוגה והמג"ד קיבלו את הדיווח על 12 החיילים שלא הצביעו רק במהלך הלילה.

תגובת דובר צה"ל: אירוע פסול המוביל לפגיעה ישירה בזכות לבחור

"מדובר באירוע חמור ולא תקין. לאחר תחקור הדרג הבכיר עלה כי האירוע קרה בעקבות ריבוי משימות, חוסר סנכרון בין מפקדים ואי הבנה מספקת של סדר העדיפויות ולוח הזמנים. בעקבות האירוע הוחלט על העונשים הבאים:

<> למפקד המגמה תירשם הערה פיקודית, על אי מימוש האחריות המצופה להובלה תכנון ובקרה של יום הבחירות באופן מספק בדגש על חניכת מפקד הפלוגה שזה עתה נכנס לתפקידו.

<> מפקד הפלוגה יינזף פיקודית, על אי מימוש אחריותו הישירה בהובלה, בשליטה, בבקרה ובקביעת סדר עדיפויות מחייב למימוש זכות הבחירה של לוחמי הפלוגה, ובנוסף על אי דיווח בזמן על תקלת הבחירות של כיתת הלוחמים.

<> מפקד הצוות יקבל ריתוק ממושך, על אי מימוש אחריותו הישירה על הצבעת כלל מחלקתו, חוסר תכנון, בקרה ושליטה ומעקב קפדני על מימוש זכות הצבעת לוחמיו.

<> סמל הצוות יקבל ריתוק ממושך, על העברת דיווח לא מדוייק על גמר ההצבעה של המחלקה ללא בדיקה מקיפה וללא תיאום עם מפקד המחלקה.

צה״ל רואה בחומרה פגיעה בזכויות החיילים, מדובר באירוע פסול המוביל לפגיעה ישירה בזכות לבחור שהיא זכות דמוקרטית בסיסית".