הגליל העליון, ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

קרב על הגבלת גישה לנחלי הגליל העליון בחוה"מ?

קריית שמונה מתנגדת להחלטת המועצה לגבות תשלום בחניונים הסמוכים לנחלים בימי החג. ראש העירייה אביחי שטרן: לא נסכים להגביל את תושבי העיר כפי שנעשה בקיבוץ ניר דוד
רובי המרשלג
25 במרץ 2021
19:31

ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן הודיע היום (חמישי) כי העירייה מתנגדת להגבלת הגישה המתוכננת לנחלים במועצה האזורית בגליל העליון. על המהלך הצפוי כבר בימי חול המועד פסח הודיע מוקדם יותר ראש המועצה האזורית גיורא זלץ.

בהודעה שפרסמה השבוע המועצה נכתב כי "הצורך העצום של הציבור לבילוי בחוץ והמגבלות על יציאה לחו"ל, צפויים ליצור השנה עומס גדול במיוחד על הנחלים באזורנו. מדובר בעומס שבכדי להתמודד איתו נדרשים משאבים משמעותיים. על רקע היעדר תמיכה תקציבית ראויה מהמדינה לטיפול בנושא, תחל המועצה ליישם חוק עזר לגביית דמי חנייה וכבר במהלך חול המועד פסח יידרש תשלום עבור חנייה בחניון מפגש הנחלים ובחניון גשר להבות".

הערב הודיעה בתגובה עיריית קריית שמונה כי שלחה מכתב התראה לפני הליכים משפטיים. "הנחלים בגליל הינם נחלת הכלל ולא נחלת המועצה האזורית בלבד. לא נסכים שהמועצה האזורית תגביל את הגישה לנחלים ולא נסכים להגביל את תושבי קריית שמונה כפי שהדבר נעשה בקיבוץ ניר דוד", כתב ראש העירייה. שטרם הוסיף כי הוא חושש שהגבלות נוסח קיבוץ ניר דוד על הגישה לנחלים, עלולות ליצור מתחים מיותרים. "הנחלים שייכים לכולנו", סיכם ראש העירייה את דבריו.

מהמועצה האזורית הגליל העליון נמסר בתגובה: "המועצה רואה חשיבות רבה בהנגשת הנחלים שבשטחה לכלל עם ישראל ומשקיעה משאבים רבים בניקיון, פיקוח, תחזוקה ותשתיות, כולל הסדרת הגישה ברכב וברגל, הנגשה לנכים, הסדרת חניות, הצבת תאי שירותים ופחי אשפה, גינון ועוד. את כל זה עושה המועצה מתקציבה השוטף, ללא כל תמיכה מהמדינה ומהרשויות באזור.

"בכדי לשמור על הנחלים ושאר השטחים הפתוחים, להסדיר ולהנעים את השהות בהם, חוקקה המועצה חוקי עזר בנוגע לרעש, הדלקת אש, הסדרה של חניוני יום ולילה, איסור על שימוש בכלים חד פעמיים ועוד. מטרת החנייה בתשלום היא להסדיר את הבילוי בגדת הנחל ולהבטיח שהות בטוחה, נקייה ונעימה לרווחת המטיילים".