הפגנה נגד האלימות בחברה הערבית
צילום: פלאש 90

אם עבאס ייכשל – הנשק ברחוב הערבי עלול להיות מופנה ליהודים

יו"ר רע"מ לקח סיכון כשרץ בנפרד מהרשימה המשותפת ובא על שכרו כשקיבל ארבעה מנדטים. הדבר הפך אותו לאחד האנשים המחוזרים ביותר בפוליטיקה. עכשיו, עליו להתמודד עם משימה כמעט בלתי אפשרית - לשכנע את היהודים לשנות דיסקט כלפי הערבים |דעה
ריאד עלי
27 במרץ 2021
07:18
עודכן ב 18:47

יו"ר רע"מ מנסור עבאס לקח סיכון כשרץ בנפרד מהרשימה המשותפת ובא על שכרו כשקיבל ארבעה מנדטים. הדבר הפך אותו לאחד האנשים המחוזרים ביותר בפוליטיקה ולשובר שוויון בין הגושים, שמנסים למנוע בחירות חמישיות. עכשיו, על עבאס להתמודד עם משימה כמעט בלתי אפשרית - לשכנע את היהודים לשנות דיסקט כלפי הערבים. ומה יקרה אם ייכשל?

אם עבאס לא יצליח, הציבור הערבי עלול להגיע למסקנה שאמצעים דמוקרטיים אינם יעילים כדי להשיג את הזכויות שלהם. ברחוב הערבי המתוסכל נמצאים עשרות אלפי כלי נשק שיופנו לכיוון היהודים, שאם ידחו את עבאס, הם כאילו דוחים את כל הציבור הערבי.  

הימים שאחרי: איך עובד השלב הבא בהקמת ממשלה?

הציבור הערבי לא העניש את המפלגות הערביות. רע"מ שמרה על הכוח שלה. המסר הוא בעיקר לאיימן עודה, לאחמד טיבי ולבל"ד. הציבור הערבי שלח את הרשימה המשותפת למצוא נתיב תקשורת חדש עם היהודים - לנסות ולפתח אמון שיהפוך את הערבי לשותף במעגל קבלת ההחלטות. 

על מה הכעס? בפועל, כשהגיע הסכם השלום עם איחוד האמירויות, המשותפת הצביעה נגד. הציבור מסתכל עליהם ושואל - 'בשם מי אתה מצביע נגד? בשמי כאזרח ישראלי או בשם הרשות הפלסטינית'. דובאי היא לא ירדן - מדינה ענייה שמקוששת דולרים מהאיחוד האירופי, לדובאי אפשר לנסוע ולעבוד. וזה מקרה אחד מני רבים.

מבחינתו של עבאס הליכה עם גוש אנטי-ביבי זה כמו השקעה בבורסה - סיכוי ריאלי להפסיד ואם ירוויח, הוא ייאלץ לחלוק את הרווחים עם הרשימה המשותפת. הוא יצא למהלך הזה כדי לחזור עם קבלות לבד - ולכן הליכה עם נתניהו מבחינתו יותר דומה לעסקת נדל"ן - קל יותר לממש, התשלום במזומן, ראש הממשלה יושב ליד השיבר והשפה עם המרכיבים שמסביב לנתניהו, מרכיבים דתיים-שמרנים, נוחה לו.