-

גישושים באפלה: מי דיבר עם מי, ומי עדיין שותק?

חמישה ימים אחרי פרסום תוצאות הבחירות, תמונה ברורה עדיין אין - מגעים דווקא יש • ליברמן מיהר להכריז שימליץ על לפיד בזמן שגנץ טרם התחייב לעשות זאת • עבאס אמר ליו"ר יש עתיד: "קודם כל תסגור את העניינים עם האחרים ואחר כך תחזור אלינו" • ובגוש נתניהו שורר שקט מתוח, כשראש הממשלה מחפש תומכת נוספת כדי להגיע ל-61
מערכת כאן חדשות
29 במרץ 2021
07:54

המגעים להקמת ממשלה: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר כחול לבן בני גנץ נפגשו אמש אחרי נתק ממושך בעקבות פירוק כחול לבן בשנה שעברה, ולאחר שעד לאחרונה לפיד ניהל קמפיין שקרא לגנץ לפרוש ממערכת הבחירות.

גנץ לא התחייב להמליץ לנשיא להטיל על לפיד את הרכבת הממשלה החדשה, אבל הם צפויים להיפגש שוב בימים הקרובים בניסיון לגבש "קואליציית שינוי". בסביבת יו"ר כחול לבן יש מי שבכלל חושבים שעדיף למועמד "גוש השינוי" לקבל את שני את המנדט להרכבת ממשלה, אחרי שנתניהו ייכשל במשימה.

כאב ראש חדש לגוש מתנגדי נתניהו: בתע"ל מסרבים לומר אם יתמכו בהחלפת יו"ר הכנסת ובחוק נתניהו

שולי השוליים עברו הלבנה: מאחורי ההפתעה של סמוטריץ' ובן גביר

לפיד הספיק להיפגש בביתו גם עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס - שאמר ליו"ר יש עתיד: "קודם כל תסגור את העניינים עם האחרים ואחר כך תחזור אלינו". ברע"מ מכחישים את השמועות וההדלפות השונות שיצאו מהפגישה, לפיהן נציגי הרשימה דורשים מלפיד שורת דרישות ובהן הקפאת חוק הלאום וחוק קמיניץ, וחופש הצבעה בנושאי להט"ב וביחסי דת ומדינה. גם איתו צפוי לפיד להיפגש שוב בימים הקרובים. זאת לצד פגישות עם ראשי הרשימה המשותפת - אחמד טיבי ואיימן עודה.

ההסתברות הכי גבוהה: בחירות חמישיות – מסכימים?

המדד: בואו לחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

ב"ימינה" זעמו אתמול על הניסיונות של לפיד לקבל ראשון את המנדט להרכבת ממשלה, ניסיונות שעשה במהלך החג ועוד קודם לכן, בסבב פגישות עם ראשי המפלגות. הסיבה: בגוש מתנגדי נתניהו יש מי שמנסים לגייס את היו"ר נפתלי בנט ובתמורה להבטיח לו רוטציה בראשות הממשלה. אלא שאם לפיד יקבל ראשון את המנדט, זה עלול לחתור תחת המהלך.

בינתיים, בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער שוחחו אמש שוב, בהמשך לפגישה ביניהם ביום חמישי. בהודעה משותפת שפרסמו לאחר מכן הם הגדירו את השיחה כ"עדכון ותיאום עמדות" לקראת המהלכים להקמת ממשלה חדשה.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, מצידו, מיהר להודיע שימליץ על לפיד להרכבת הממשלה. "הודענו שנמליץ על יו"ר המפלגה מגוש השינוי, שתקבל את מספר המנדטים הגבוה ביותר, כמועמד להרכבת הממשלה", כתב בפוסט בפייסבוק. "כל מי שינסה להכשיל את המהלך ויעמיד את האגו שלו מעל האינטרס הלאומי - יישא באחריות לבחירות חמישיות. יציאה מהפלונטר הפוליטי מחייבת את כל המפלגות למצוא פיתרונות יצירתיים מחוץ לקופסה".

בגוש הנגדי שורר שקט מתוח. המפלגות החרדיות ומפלגתו של בצלאל סמוטריץ' אמנם כבר בכיס של נתניהו, אך הוא יצטרך תומכת נוספת כדי להשיג רוב של 61 מנדטים להרכבת הממשלה. 

נהיה פה מסובך? אז רק נזכיר לפוליטיקאים מלאי התקווה את גבולות הגזרה שהם עצמם שרטטו: ביש עתיד רצו ממשלה "יהודית ודמוקרטית" הלכה למעשה - ללא בל"ד ועוצמה יהודית. בימינה הודיעו בעבר שלא יישבו מרצ, אח"כ הצהירו שלא יישבו תחת לפיד וגם נשבעו שלא ישבו בממשלה שתיתמך על ידי הערבים. שיהיה לכולנו בהצלחה.