יהודים בתימן
צילום: אי-פי

חילוץ היהודים מתימן: המשפחה הוברחה למצרים ושוקלת לעבור לישראל או לאמירויות

בשל מחלוקת של אחד מבני המשפחה, למרות רצון השאר, עלייתם ארצה מתעכבת • כעת נותרו שישה יהודים בתימן, בהם לוי מרחבי, שנמצא בכלא מאז שנת 2016 באשמת סיוע להברחת ספר תורה עתיק לישראל
רועי קייס
29 במרץ 2021
21:32

קהילה הולכת ונעלמת: שלושה עשר בני המשפחה היהודית, שעזבו את תימן לאחרונה, הגיעו למצרים ושוקלים עלייה לישראל או הגירה לאיחוד האמירויות. כך פורסם הערב (שני) בכאן חדשות. בכך נותרו שישה יהודים בתימן, בהם לוי מרחבי, שנמצא בכלא מאז שנת 2016 באשמת סיוע להברחת ספר תורה עתיק לישראל.

חלק מבני המשפחה, שהוברחו בחשאי, מעוניינים להגיע לישראל, אך ישנה דמות בתוך המשפחה שמתנגדת לכך ולכן המהלך מתעכב. בד בבד, קרובי משפחה שלהם מישראל לוחצים עליהם לעלות ארצה. אם לא יגיעו לכאן, ייתכן כאמור שיגיעו לאמירויות, כמו משפחות אחרות מתימן שהיגרו לשם בחודשים האחרונים, כך על פי דיווחים. את קרוב משפחתם מרחבי הם ביקרו בכלא לפני שיצאו מתימן למצרים. עוד נודע לכאן חדשות כי תנאי כליאתו השתפרו, אך הוא עדיין בכלא והמאמצים להוציאו עדיין נמשכים.

העיתון הפרו-סעודי "א-שרק אל אווסט" דיווח אתמול כי המורדים החות'ים בתימן הביאו לעזיבתן של שלוש המשפחות היהודיות האחרונות. עוד דווח כי בתמורה לעזיבתם הבטיחו המורדים ליהודים את שחרורו של לוי מרחבי העצור.

במארס 2016, הובא ארצה ספר התורה יחד עם 17 מבני הקהילה היהודית בתימן שעלו לישראל. הם גם זכו לקבלת פנים חמה מצד ראש הממשלה, נתניהו, ואף הצטלמו ביחד עם ספר התורה העתיק. התמונות שלהם עם הספר עוררו זעם בשורות המורדים החות'ים בתימן שפתחו בחקירה והחלו במבצע מעצרים שכלל את אותו לוי מרחבי. מרחבי, ככל הידוע, כרגע עדיין נמצא בבית הכלא והמאמצים לשחררו נמשכים.

בעיתון צוטט אחד מבני הקהילה היהודית שאולצו לעזוב, שאמר: "נתנו לנו שתי ברירות – להישאר, לסבול מרדיפות ושלא ישחררו את לוי מהכלא או לעזוב ושהוא ישוחרר מהכלא. לכן נאלצנו לעזוב. ההיסטוריה תזכור שאנחנו היינו אחרוני היהודים בתימן שעדיין דבקים במולדת עד לרגע האחרון". עוד הוסיף כי "סירבנו לפיתויים רבים שהוצעו להם כדי שנעזוב בלא מעט תקופות. סירבנו לעזוב את המולדת שלנו אבל היום אנחנו מוכרחים".