-

הסכם הגרעין: ארה"ב מנסה לחזור לשולחן הדיונים

האתר האמריקני "פוליטיקו" מדווח כי ארה"ב תציע להקל בסנקציות בתמורה להפסקה חלקית של הפעילות הגרעינית של איראן. תכלית ההצעה היא חזרה למשא ומתן סביב חזרתה של ארה"ב להסכם הגרעין
גיא בריצמן
30 במרץ 2021
05:42
עודכן ב 07:04

האתר האמריקני "פוליטיקו" דיווח הלילה (שלישי) כי בממשל ביידן מתכננים להגיש הצעה חדשה על מנת להתניע מחדש את שיחות החזרה של האמריקנים להסכם הגרעין עם איראן, כך מסרו שני גורמים בממשל. במסגרת ההצעה החדשה תבקש ארצות הברית מאיראן לעצור חלק מפעילויותיה הגרעיניות, בתמורה להקלה בחלק מהסנקציות הכלכליות שהטילה על המדינה. 

אחד הגורמים מסר בנוסף כי ההצעה האמריקנית, אשר מתוכננת להיות מוגשת השבוע, בעיקר נועדה להחזיר את השיחות למסלולן, כשברקע הבחירות המתקרבות לנשיאות באיראן בחודש מאי שעלולות לשנות את כל התמונה. גורם בממשל ביידן סירב להתייחס לפרטים שנחשפו בכתבה אך אמר כי בממשל הבהירו כי הם מוכנים לנקוט במהלכי חזרה הדדית להסכם. 

לפני כחודש איראן דחתה הצעת אמריקנית־אירופית לקיים מסלול שיחות ישיר בנושא הסכם הגרעין. לדברי גורמים דיפלומטיים במערב, טהראן מעוניינת תחילה להבטיח כי ארצות הברית תסיר כמה סנקציות אחרי פגישה כזו. הבית הלבן הביע אכזבה מהתשובה האיראנית.