ראשי המפלגות

המרוץ למנדט: גנץ נפגש עם מנסור עבאס

לאחר הפגישה כתב בפייסבוק: "עבאס ובנט יהפכו לבני ערובה של נתניהו" • ח"כ מהמשותפת אמר שבכוונתם למנוע מנתניהו ממשלה, אך לא בכל מחיר: לא רואים את עצמנו חלק מקואליציה - גם בגוש השינוי • יו"ר מרצ קרא לבנט ולסער להצטרף לממשלה בראשותו של יאיר לפיד וטען: "נתניהו מבטיח לעבאס הרים וגבעות. למה בנט וסער צריכים להיות 'יותר קדושים מהאפיפיור'"?
יערה שפירא
30 במרץ 2021
07:36
עודכן ב 13:11

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש היום (שלישי) עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס. גנץ ביקש מעבאס כי יתמוך במועמד שיציב גוש השינוי להרכבת ממשלה, בהסכמת הצדדים השיח יימשך בימים הקרובים. לאחר הפגישה פנה בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו לנפתלי בנט ומנסור עבאס וקרא להם לא להמליץ על נתניהו להרכבת הממשלה. 

בפוסט כתב גנץ: "אזהרה לנפתלי בנט ומנסור עבאס- ביבי משתמש בכם. הוא מבטיח הרים וגבעות, העיקר להוציא את כחול לבן ממשלת המעבר, כי הוא יודע שאין לו שום סיכוי לקדם יוזמות נגד מערכת אכיפת החוק - כל עוד אנחנו שם. איך שהממשלה תושבע, המנגנון הפריטטי יבוטל, הוא יפר כל התחייבות שנתן להם, ידרוס כל אות שכתובה בהסכם הקואליציוני". 

מוקדם יותר, חבר הכנסת אוסמה סעדי מסיעת תע"ל ברשימה המשותפת אמר הבוקר שמפלגתו אינה רואה את עצמה כחלק מקואליציה, גם בגוש השינוי. "להיות חלק ממשלה זה אחריות מיניסטריאלית קולקטיבית שאנחנו במצב הפוליטי הקיים יהיה לנו מאוד קשה לקחת", אמר סעדי  בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם אוסמה סעדי

"אנחנו עדיין רחוקים מהחלטה על מי נמליץ. אנחנו מחכים לפגישה עם לפיד ביום חמישי, נשמע ממנו ונראה את התמונה. אחרי שהיא תתבהר נתכנס ונקבל החלטה. הוכחנו בעבר שיש לנו את האומץ ואנחנו רוצים להיות שחקן משפיע", אמר סעדי בריאיון. והדגיש שהמשותפת נחושה לא לאפשר לנתניהו להקים ממשלה עם סמוטריץ' ובן גביר.

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ חזר הבוקר על הצהרתו מלפני הבחירות ואמר שמפלגתו תמליץ לנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על יאיר לפיד. "הוא המועמד המועדף, ההגיוני והריאלי להקים ממשלה אחרת ללא נתניהו", אמר הורוביץ.

האזינו לריאיון עם ניצן הורוביץ

יו"ר מרצ הזהיר את יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער משאננות שעלולה להביא את המדינה למערכת בחירות חמישית. הורוביץ גם הפציר בשני עמיתיו לא לחשוש משיתוף פעולה עם המפלגות המייצגות את הציבור הערבי: "נתניהו מבטיח לעבאס הרים וגבעות. למה בנט וסער צריכים להיות 'יותר קדושים מהאפיפיור'? סער ובנט מבינים את העניין ואני חושב שדרוש אומץ והחלטה מנהיגותית".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הבהיר היום כי מפלגתו תמליץ לנשיא ראובן ריבלין על ראש הממשלה בנימין נתניהו ותחתור להקים איתו ממשלה. "אנחנו קוראים לכל מפלגות המחנה הלאומי לשים בצד את כל המשקעים ולפתוח דף חדש של שיתוף פעולה", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

ליצמן בכנס פעילים: יהדות התורה תמליץ לנשיא על נתניהו

בכנס פעילי אגודת ישראל לסיכום מערכת הבחירות אמר הערב שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן: "הודענו לציבור לפני הבחירות שנלך עם נתניהו ולכן אין כאן שאלה - יהדות התורה ומבחינתי אגודת ישראל לפחות, תמליץ לנשיא רק על בנימין נתניהו". ליצמן הוסיף כי "המטרה שלנו להקים קואליציית ימין למען כלל אזרחי ישראל, כל יתר השמועות בגדר ספינים”.

מוקדם יותר דווח ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי יו"ר יהדות התורה משה גפני זועם על ראש הממשלה נתניהו בעקבות היסוסו ללכת עם מנסור עבאס. בשיחה עם מקורביו, שפורסמה במהדורה, אמר גפני: "יכולנו לשבת בקואליציה עם תמיכה של עבאס מבחוץ, זו מפלגה שמרנית שדומה לנו".

עוד אמר גפני בשיחה כי "נתניהו, שהגדיל את סמוטריץ' - שיאכל את מה שבישל. עכשיו סמוטריץ' מחליט את מי להכניס לקואליציה". נכון לעכשיו גפני אינו מסרב להיפגש עם מועמדים אחרים, אבל בסוף ההחלטה על זהות המועמד בו תביע "יהדות התורה" את תמיכתה - תתקבל במועצת גדולי התורה.