-

זה הזמן לשאול: הסקרים והתחזיות טעו או צדקו?

הדיוק של הסקרים והמדגמים במפלגות לא היה מרשים – אבל ברמת הגושים הם הציגו מפה דומה למציאות. חוכמת ההמונים לא הצליחה לנצח את חוכמת הסקרים, אבל יש כאלה שהצליחו להיות יותר מדויקים ואפילו יותר מוקדם • וגם: מה עדיף – מדד סקרים יותר מדויק או יותר פשוט?
שמואל רוזנר, המדד
30 במרץ 2021
09:49

זה יהיה אחד מכמה סיכומים של מערכת הבחירות. נערב בו שני עניינים, שניהם משניים למדי ביחס לתוצאות האמת. בחירות נועדו לקבוע מי יהיה בשלטון, לא לבדוק מי עושה תחזיות טובות יותר. אבל אנחנו בביזנס של תחזיות וניתוחים ואת הערכתנו בשאלת השלטון, כתבנו כבר בסוף השבוע שעבר. במשך שלושה חודשים הרצנו כאן מדד של כל הסקרים. זמן לא רב לאחר שהשקנו אותו הוספנו לו גם תחזית גולשים. עכשיו הזמן לבדוק: אז מה למדנו?

נתחיל בזה – כולם היו רחוקים למדי מהתוצאות, בעיקר אם בודקים תוצאות פרטניות לכל מפלגה. מכיוון שהיו הרבה תוצאות מפתיעות: כחול לבן, מרצ, תקווה חדשה. גם בגלל שחלקן נבעו כנראה מתזוזות בוחרים של הרגע האחרון – היה קשה לצפות את מצב המנדטים המדוייק. הסקרים לא דייקו וגם הגולשים לא דייקו. אפילו המדגמים, של מוצאי הבחירות – לא דייקו.

המדד: בואו לחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

בכנסת הקרובה יהיו 13 מפלגות. מי הצליח לחזות את מספר המנדטים המדוייק להכי הרבה מפלגות? יש שניים כאלה: מדגם ערוץ 11 בליל הבחירות, ואחד מהגולשים שלנו. נקרא לו ב.י. כי לא שאלנו אותו אם מותר לחשוף מיהו. דודי חסיד, הסוקר של כאן חדשות, הצליח לקלוע נכון למספר המנדטים של שש מפלגות. כך גם ב.י. חסיד עשה זאת ביום הבחירות עצמו. ב.י. עשה זאת יומיים קודם.

אבל בסך הכל, חסיד הצליח יותר/ אם מסכמים את כל המנדטים שלא דייק בהם מגיעים לטעות של 12 מנדטים. חסיד, במדגם הראשוני, חזה לליכוד 31 מנדטים. המפלגה קיבלה 30. זו טעות של מנדט אחד וכן הלאה. לעומתו, המדגם של קמיל פוקס בערוץ 13 דייק בחמש מפלגות וטעה ב-14 מנדטים. המדגם של ערוץ 12 דייק ב-3 מפלגות וטעה ב-16 מנדטים. מכלל המדגמים, הוא היה הכי פחות מדוייק.

המדגמים היו טובים יותר מהגולשים. אבל הגולשים לא התחרו בהם, הם התחרו בסקרים, וחלקם התחרו היטב. בטבלה המצורפת הכנסנו את עשרת הגולשים שטעו בהכי מעט מנדטים. שימו לב שהסקרים האחרונים שפורסמו בסוף השבוע האחרון של לפני הבחירות טעו ב-20 מנדטים ואף יותר. לעומתם הגולשים, שאמנם המשיכו לחזות עד היום שלפני הבחירות, התקרבו עד כדי 14 מנדטים. צריך גם לומר – ממוצע כלל הגולשים היה הרבה פחות מדוייק, טעות של כ-40 מנדטים. חוכמת כל ההמונים לא הצליחה לנצח את חוכמת כל הסקרים. אבל חלק מההמונים הצליחו. בימים הקרובים ננסה להבין איך.

בינתיים שימו לב לגולש ל.א. הוא חזה נכון את התוצאה של ארבע מפלגות וטעה בסך הכול ב-16 מנדטים. יפה מאוד, אבל לא יוצא דופן. מה שיוצא דופן הוא מתי ל.א. הכניס את התחזית שלו. מה שרוב הסקרים לא ידעו שלושה וארבעה ימים לפני הבחירות, ל.א ידע כבר חודש לפני הבחירות. כל שאר הגולשים שטעו רק במעט הכניסו תחזית ממש בימים האחרונים.

איזו מפלגה היה לכולם הכי קל לחזות? את יהדות התורה. מפלגה יציבה בסקרים, יציבה אצל הבוחרים. בין אם סמוטריץ' לקח לה מנדט ובין אם לאו, התוצאה שלה נחזתה מראש. מעשרת הסקרים והמדגמים שצירפנו כאן, תשעה חזו נכון את התוצאה של יהדות התורה. גם הגולשים, בממוצע, זיהו אותה נכון. רק הסקר האחרון של מעריב פספס במנדט אחד – הוא חזה שש. מתריסר הגולשים שאנחנו מציגים כאן, כולם חזו שבעה מנדטים, חוץ מאחד שחזה שמונה.

זה הזמן לשאול כמה הסקרים באמת שווים? זו שאלה שיש לה תשובות בכמה רמות. את רמת המנדטים ראינו – שם הדיוק לא היה מרשים. אבל מה עם רמת הגושים? הנה, זו הסיבה שבגללה שווה בכל זאת לעיין בסקרים. נכון שהיו טעויות, אי דיוקים, ומנדטים שנדדו ברגע האחרון. אבל בסך הכל, בתמונה הקובעת – שהיא תמונת הגושים – הסקרים, וגם הגולשים, לא טעו בהרבה. 

ברור שבבחירות צמודות מנדט אחד יכול לעשות את כל ההבדל, אבל סקר שחוזה את חלוקת המנדטים כל כך קרוב למציאות, בעצם נותן לנו מידע חשוב: הבחירות צמודות, כל קול קובע, התוצאה תקום ותיפול על חוט השערה. המדגמים הראו זאת פחות או יותר בליל הבחירות (ונתניהו, חכם ומנוסה, היה זהיר ולא מיהר לחגוג הובלה מוקדמת). הסקרים הראו זאת עוד קודם. אם תבחנו את 12 הגולשים המוצגים כאן, תראו שגם הטובים שבהם – למרות שאין להם דבר מלבד הסקרים שהם קוראים, הניסיון ותחושת הבטן, לא טעו הרבה. למעשה, שלושה מהם חזו במדויק את התוצאה הגושית. לשם השעשוע בדקתי את 1,000 הגולשים שהיו הכי קרובים מבחינת טעות המנדטים. 70 מהם קלעו במדויק לתחזית הגושים. קצת יותר מ-80 פספסו באחד לטובת גוש רק לא ביבי. 61 פספסו באחד לרעת גוש רק לא ביבי.

הערה אחרונה, על מדד הסקרים. הרצנו אותו במשך כמה חודשים על פי נוסחה של פרופ׳ קמיל פוקס שלא מספקת מנדטים שלמים, אלא מסתכמת לשברי מנדטים לפעמים גם מתחת לאחוז החסימה. מכיוון שרצינו להציג אותה בטלוויזיה, במסגרת שיתוף הפעולה של המדד עם כאן חדשות, העברנו אותה דרך המסננת של חוק בדר-עופר והסכמי העודפים כדי לייצר תמונת מנדטים ברורה ושלמה. זה נראה נכון יותר על המסך ומובן יותר לקהל הצופים. אין טעם לבלבל את הצופה עם תוצאה כמו 7.9 מנדטים לש״ס. אבל הנה חרטה מתבקשת. בדיעבד, המניפולציה שעשינו כנראה הייתה טעות. מדד הסקרים הסופי שלנו, אחרי כל המניפולציות, חזה 61 מנדטים לקואליציית הימין, ו-59 מנדטים לגוש הלא-ביבי. תוצאה סבירה, אבל לא יוצאת דופן בדיוקה.

לעומת זאת, מדד הסקרים הסופי שלנו בלי המניפולציות, בלי לעגל שברים, בלי לחלק מנדטים מחדש, חזה 59.5 לנתניהו, 57.5 ללא נתניהו, ו-3.8 לרע״מ. בדיעבד, זו התוצאה המדויקת ביותר מכל המדידות. מי שבא לאתר המדד והתעמק גם בטבלה הלא משוקללת, ראה את המספר הזה. אבל רוב הגולשים שלנו ושל כאן לא הכירו אותו. מסקנה מתבקשת: בבחירות הבאות נשקול מחדש, ואולי נלך דווקא עם המודל היותר מסובך, ולפחות הפעם גם יותר מדויק.