נתניהו ועבאס
נועם רבקין, דוד כהן, פלאש 90

בכיר ברע"מ לכאן חדשות: נוטים לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה

גורם במפלגתו של עבאס: נלך עם מי שייטיב עם הציבור הערבי, לא חוששים מעוד בחירות. הגורם אישר כי עבאס קיבל הבטחה מלפיד לחופש הצבעה בענייני דת ומדינה. עבאס בשיחות: "הבעיה הגדולה של גוש מתנגדי נתניהו - שאין להם בכלל מועמד מוסכם" • סער נגד לפיד: משחק איסוף ההמלצות לא יביא להקמת ממשלה, תורך לוותר על האגו
סולימאן מסוודה
30 במרץ 2021
19:55
עודכן ב 22:42

המרוץ למנדט: בכיר ברע"מ אומר לכאן חדשות כי במפלגה נוטים כעת לתמוך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. "בינתיים אנחנו נוטים לתמוך מבחוץ בממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו, כשבן גביר אינו שר", אמר הבכיר, "אבל זה ישתנה אם נקבל הצעות טובות יותר".

גורם ברע"מ אומר כי מפלגתו תלך עם מי שייטיב עם הציבור הערבי: "לא חוששים מעוד בחירות", אמר הגורם ואישר כי עבאס קיבל הבטחה מיאיר לפיד לחופש הצבעה בענייני דת ומדינה. ברע"מ יחליטו אם להמליץ על נתניהו אחרי פגישה עם בכיר הליכוד, יו"ר הכנסת יריב לוין, שצפויה להתקיים בקרוב. במפלגתו של מנסור עבאס מציבים כמה דרישות בתמורה לתמיכה במועמד לראשות בממשלה.

בין הדרישות: תקציב לתוכנית למיגור הפשיעה, ביטול חוק קמיניץ, שינוי חוק הלאום, הגדלת סמכויות לרשויות המקומיות, מתן היתרי בניה ביישובים הערבים והעלאת שיעור הערבים במגזר הציבורי. מנסור עבאס אמר לאנשים ששוחחו איתו היום: "הבעיה הגדולה של גוש מתנגדי נתניהו - שאין להם בכלל מועמד מוסכם".

לפיד: כל המפלגות בגוש צריכות להמליץ על יש עתיד

בתוך כך, נמשכות המחלוקות בגוש מתנגדי נתניהו. גדעון סער תקף הערב בטוויטר את יאיר לפיד וכתב: "בליל הבחירות, לפני שבוע, הודעתי שנפעל, ללא אגו, להקמת ממשלת שינוי. היום מחובתי לומר: משחק איסוף ההמלצות לא יביא להקמת ממשלה אלא נסיון תכליתי ומהיר לביסוס רוב פרלמנטרי ריאלי. חלון ההזדמנויות מוגבל בזמן". הוא פנה ללפיד וחתם: "אני ויתרתי על האגו. עכשיו תורך".

לפיד הגיב בסדרת ציוצים וכתב: "אין דבר שאני לא מוכן לבחון, אין אבן שלא נהפוך, אין אפשרות שלא נשקול כדי להקים את ממשלת השינוי ולהוציא את נתניהו מבלפור". לדבריו, "המדינה חשובה יותר מהשאיפות האישיות שלי. כל מפלגות 'גוש השינוי' צריכות להמליץ על יש עתיד, המפלגה הגדולה בגוש". הוא סיכם והבטיח: "נהיה מוכנים לוויתורים כואבים, העיקר להקים ממשלת שינוי". סער לא נשאר חייב וצייץ: "הפוך, גוטה. שלב הוויתורים הוא עכשיו. אחר כך עלול להיות מאוחר מדי".

עבאס נפגש היום עם יו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי ודנו באפשרויות השונות להקמת הממשלה הבאה ובשיתופי פעולה פוטנציאליים. השניים הסכימו להמשיך את השיחות.

מוקדם יותר היום נפגש עבאס עם יו"ר כחול לבן בני גנץ - ש ביקש ממנו לתמוך במועמד שיציב גוש השינוי להרכבת ממשלה. בהסכמת הצדדים, השיח יימשך בימים הקרובים. אחרי הפגישה גנץ פנה בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו לנפתלי בנט ומנסור עבאס וקרא להם לא להמליץ על נתניהו להרכבת הממשלה.

"אזהרה לנפתלי בנט ומנסור עבאס - ביבי משתמש בכם", כתב גנץ. "הוא מבטיח הרים וגבעות, העיקר להוציא את כחול לבן ממשלת המעבר, כי הוא יודע שאין לו שום סיכוי לקדם יוזמות נגד מערכת אכיפת החוק - כל עוד אנחנו שם. איך שהממשלה תושבע, המנגנון הפריטטי יבוטל, הוא יפר כל התחייבות שנתן להם, ידרוס כל אות שכתובה בהסכם הקואליציוני".