שליח וולט

משלוח צללים: עובדים בחל"ת שפועלים בשוק השחור כקבלני משנה אצל שליחים

משבר הקורונה גרם לרבים לצאת לחל"ת שיסתיים רק בעוד 3 חודשים • אחד הפתרונות שמצאו השליחים - השכרת המשתמש שלהם בוולט • החברה: מגנים בתוקף את המקרים המתוארים. נסיים את ההתקשרות באופן מיידי עם שליחים שיפעלו בניגוד לנהלים | תחקיר
דנה ירקצי
31 במרץ 2021
14:02

עבר לידכם שליח וולט לאחרונה? כזה עם אופניים חשמליים וצידנית גדולה מאחוריו? אז הנה עוד אחת מההשלכות הנפלאות של הקורונה - האמת היא שלמרות החולצה בצבע תכלת, בכלל לא בטוח שהוא או היא שליח של החברה. משבר הקורונה השפיע גם על שליחי החברה - כשיותר ויותר ישראלים מעוניינים להרוויח בלי לדווח כדי להמשיך ולקבל דמי אבטלה - חלק משליחי וולט מצאו לעצמם אפיק הכנסה חדש - ועברו לסחור בחשבונות המשתמש שלהם ולאפשר לאחרים לעשות משלוחים. 

במהלך הסגרים המסעדות נסגרו לתקופות ארוכות לישיבה, ובחברת המשלוחים "וולט" נהנו מיתרון על משלוחים לבתים. מי שרצה להיות שליח בחברה - נאלץ להמתין בתור הרבה מאוד זמן. רשימת ההמתנה התארכה לכעשרת אלפים מועמדים, והשליחים שכבר נמצאים במערכת גילו הזדמנות לסחור במנוי המשתמש. במקום להחזיר את המנוי לוולט – הם הביאו קבלני משנה תחתיהם, שיעבדו בשחור.

ברחבי הרשת מפורסמים פוסטים של אנשים שמציעים לשכור או להשכיר מנוי משתמש. האפשרויות לרוב נעות בין תשלום חודשי לבין תשלום יומי. בשיחה עם כאן חדשות אמר אחד המשכירים כי הוא מציע תמורת תשלום חד פעמי להשאיל את המנוי, ותלוש המשכורת יהיה על השם שלו. השוכר יקבל במזומן את הכסף שירוויח.

כאן חדשות: "הבנתי שאתה משכיר מנויים של וולט".

משכיר: "לא בדיוק משכיר, אלא משאיל לך את זה אם תרצי".

כאן חדשות: "זה בשביל אחי".

משכיר: "יש לי בן אדם ב(יום) ראשון סופר לי אחד עשר. השאלה אם את רוצה להקדים, הוא מביא לי על התוכנה 11 (אלף שקל)".

בשיחה נוספת אומר המשכיר: "תעשי חשבון, אם הוא עושה שלושים משלוחים ביום הוא מגיע ל-25 (אלף ש"ח). הוא עושה משלוחים ועולה הכסף (...) פעם בשבוע שולחים לו כסף לחשבון".

כאן חדשות: "מזומן?"
משכיר: "כן, זה העברה בנקאית, נחבר אותו לחברה, החברה תיקח לו 2.5-3 אחוז את יודעת, השאר הולך אליו. לא התלוש, הוא לוקח ממני, כאילו אני זה שעובד".

כאן חדשות: "והוא לא מקבל תלוש, הוא מקבל הפקדה לחשבון".

תמיר ברלקו, יזם בתחום המסעדנות אמר לכאן חדשות: "סוף סוף יוצאים מהמשבר הגדול במדינה, אבל אין עובדים, כולם בחל"ת, אף אחד לא רוצה לחזור לעבוד אם הוא לא יעבוד בשחור. יש עובדים שזכו במכרז בזכות לעבוד בוולט, אותם עובדים מספסרים בזכות הזאת לעובדים אחרים שמקבלים כסף בשחור. הם מגיעים אליי, לוקחים את הסחורה ומעבירים ללקוח שהם לא עוברים את ההכשרה של וולט, אין להם מושג מה לקחת ולהביא, ולמי באים בטענות בסוף אלינו למסעדנים, למה המוצר לא הגיע בזמן, לא אין שירות כמו שצריך".

תגובת וולט: 

אנו מגנים בתוקף את המקרים המתוארים שמהווים עבירה על החוק ונוגדים את מדיניות החברה. החברה נוקטת באמצעי אימות רבים על מנת למנוע העברה של משתמשים ונסיים את ההתקשרות באופן מיידי עם שליחים שיפעלו בניגוד לנהלים.