ג'ו ביידן, חסן רוחאני, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

דיווח: ארה"ב ואיראן דנו בסיוע גורמים במערב על חזרה להסכם הגרעין

על פי סוכנות הידיעות רויטרס המסרים עברו בסיוע בריטניה, צרפת וגרמניה. אתמול אמר גורם איראני בכיר כי ארצו לא תפסיק להעשיר אוראניום לרמה של 20%, כל עוד וושינגטון לא תסיר את כל העיצומים שהטילה על טהראן
מערכת כאן חדשות
31 במרץ 2021
01:51

עדכון: דיווח – נציגי איראן, ארה״ב והמדינות החתומות על הסכם הגרעין ייפגשו בשבוע הבא

גורמים במערב מתרשמים שטהראן מעוניינת לדון בתוכנית רחבה לחידוש הסכם הגרעין, כך דיווחה הלילה (רביעי) סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווח, הגורמים מסרו כי ממשל ביידן והמשטר באיראן העבירו מסרים זה לזה באמצעות השותפות האירופיות להסכם - בריטניה, צרפת וגרמניה.

מקור אמריקני מסר לסוכנות הידיעות כי הוחלפו רעיונות על צעדים מקדימים שיש לנקוט לפני הדיון בחידוש הסכם הגרעין, אך מהמסרים שהגיעו מטהראן נראה שהאיראנים מעוניינים לדון בגיבוש מפת דרכים לשיבה מלאה להסכם. "נשמח לדון בכך, אם זה מה שהאיראנים רוצים", אמר המקור האמריקני לסוכנות הידיעות.

בתוך כך, גורם איראני בכיר אמר אתמול כי ארצו לא תפסיק להעשיר אוראניום לרמה של 20% בטרם תסיר וושינגטון את כל העיצומים שהטילה על טהראן. הוא הזהיר כי איראן תצמצם עוד את מחוייבותה להסכם הגרעין אם ארצות הברית לא תסיר את כל העיצומים.

שלשום דיווח אתר החדשות האמריקני פוליטיקו כי ממשל ביידן מתכוון להציג לאיראן השבוע הצעה חדשה שתאפשר להתניע את השיחות בין שתי המדינות בסוגיית הגרעין. על פי הדיווח, ארצות הברית עשויה להציע לאיראן הקלות מסוימות בעיצומים המוטלים עליה, בתמורה לעצירת מקצת פעילותה של טהראן בתחום הגרעין ובכלל זה פיתוח צנטריפוגות מתקדמות והעשרת אוראניום לרמה של 20%.