-
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

יותר רופאים ושירות אונליין: הטיפול בנכי צה"ל מתרחב

משרד הביטחון הציג תוכנית בעלות של 100 מיליון שקלים לטיפול בנכי צה"ל, תוך מתן דגש על הלומי קרב. התוכנית תכלול בין השאר מעבר לאספקת תרופות דרך רשת "סופר פארם", הקמת מוקד להחזר הוצאות על קנאביס רפואי וסבסוד פעילויות שיקום
כרמלה מנשה
31 במרץ 2021
16:20

יותר מ-100 מיליון שקלים יושקעו בהרחבה ושדרוג הטיפול הרפואי בנכי צה"ל, תוך מתן דגש מיוחד להלומי קרב. כחלק מהתוכנית של משרד הביטחון שפורסמה היום (רביעי), יורחב המאגר של רופאים מומחים, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים, אחים ועוד נותני שירותים. זאת לצד העלאת שכרם של רופאים מחוזיים ומרחביים ורופאים מומחים בוועדות הרפואיות.

עוד הוחלט כי אספקת התרופות לנכי צה"ל תתבצע דרך רשת "סופר פארם", שתתחייב להחזיק במלאי התרופות הנדרש ותעניק שירות של התייעצות עם רוקח בבית המרקחת, בצ'אט או דרך מוקדם טלפוני. 

לטובת אוכלוסיית הלומי הקרב הוקצו 35 מיליון שקלים להקמת בית מאזן לאומי. עוד החל פיילוט לקיצור משמעותי של הליך ההכרה בנפגעי פוסט טראומה. זאת לצד הרחבת השירותים השיקומיים הכוללים פעילויות כמו רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים, גלישה, פעילות מים ואומנות - בעלות מסובסדת של 15 שקלים. עוד יוקם מוקד תמיכה טלפוני ייעודי שיפעל במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבע. 

בתי הלוחם ברחבי הארץ יעברו תוכנית חיזוק בשיתוף עם משרד האוצר, בהשקעה של 30 מיליון שקלים, כדי שיהפכו למוקדי שיקום של נכי צה"ל בקהילה. 

שיפור נוסף נעשה בתחום מתן השירותים הדיגיטליים. השירותים שניתנים לנכי צה"ל יעברו למערכת אינטרנטית המותאמת לטלפון הנייד, שתכלול מתן שירותי רווחה ורפואה דרך אזור אישי. המערכת תאפשר להגיש בקשות ולקבל את מרבית השירותים אונליין, לצד פירוט מלא של הזכויות המגיעות בהתאמה אישית לכל משתמש. כדי לשפר את יעילות זמני מתן השירות נרכשה מערכת לניהול תורים. 

דגש נוסף בתוכנית הושם על הטיפול באוכלוסיית פדויי השבי, במסגרתו הוכר הקשר הסיבתי שבין שהייה בשבי למחלות שונות. כדי להעריך את מצבם הבריאותי והסוציאלי-תיפקודי של פדויי השבי יתבצע פיילוט בקרב נכים בני 52+ ובדרגת נכות של 22% ויותר. נוסף לכך, יוקם מוקד ייעודי להחזר הוצאות על קנאביס רפואי. 

את התוכנית גיבש השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון, יחד עם אגף שיקום נכים במשרד הביטחון וארגון נכי צה"ל. השר ביטון: "מרגע כניסתי לתפקיד אני מחויב לקידום שיפור השירות והמענה הרפואי שמשרד הביטחון מעניק לנכי צה"ל, בגיבוי שר הביטחון ובהובלת מנכ"ל המשרד. כיום כבר ניתן לראות את התוצאות בשטח, ובשנה הקרובה אף נראה עוד קפיצת מדרגה משמעותית בנושא".