חיסוני פייזר
צילום: גטי אימג'ס

הערכת מערכת הבריאות: חיסון ילדים בישראל יתאפשר בחודש מאי

בכירים במשרד הבריאות אומרים שחיסון כל שכבת הגיל יאפשר חזרה לשגרה גם לצעירים יותר, ויקרב לחסינות עדר • בשל התחלואה הנמוכה: בישראל ישקלו אם לעודד חיסון ילדים או רק לאפשר אותו
מואב ורדי ונוב ראובני
31 במרץ 2021
21:28

במשרד הבריאות מעריכים שבתחילת חודש מאי ניתן יהיה להתחיל לחסן נגד קורונה ילדים בגילי 16-12, אחרי אישור ה-FDA, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. בכירים במערכת הבריאות אומרים שאם קבוצת הגיל הזו תחוסן במלואה – הדבר יאפשר בספטמבר את החזרת הילדים הצעירים יותר לשגרה. זאת בגלל שיהיו מספיק אנשים מחוסנים סביבם. 


היערכות משרד הבריאות לחיסון ילדים עולה שלב לאחר שהיום ענקית התרופות פייזר הודיעה שהחיסון שלה לקורונה מספק הגנה של 100% בקרב גילי 16-12. בעקבות הנתונים המשמחים שהתקבלו בניסוי שערכו פייזר ושותפתה ביונטק, החברות יבקשו מה-FDA לאשר את החיסון שלהן גם לילדים. 

למרות התחלואה הנמוכה בקרב הילדים, ומספר החולים הכללי, יש חשיבות כפולה בחיסון שכבת הגיל הזו. ראשית, מדובר בצעד נוסף לקראת חסינות העדר – שתתקבל לאחר שכ-80% מכלל האוכלוסייה תחוסן. שנית, מאחר שלא ידוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח של הקורונה, גם לכאלה שחלו ללא תסמינים, יש יתרון נוסף במניעת תחלואה בקרב ילדים. 


עם זאת, במשרד הבריאות צריכים להחליט איך לעודד את החיסון לגילי 16-12 – אם רק לאפשר או "לדחוף בכל הכוח", כמו שעשו עם האוכלוסייה הבוגרת. מצד אחד, גם בלי חיסון הילדים התחלואה נמצאת בירידה. מנגד, ההגבלות על הילדים משפיעות על המשק, ועידוד שלהם להתחסן יסייע בפתיחתו. בינתיים קופות החולים כבר הודיעו כי הן ערוכות למבצע.