הנשיא ג'ו ביידן בפיטסבורג, הלילה
צילום: רויטרס

התוכנית הכלכלית של ביידן: 2 טריליון דולר יושקעו בתשתיות

אם תאושר בקונגרס התוכנית תיושם במשך כשמונה שנים, ותמומן בעיקר מהעלאת מיסים לבעלי הכנסה גבוהה ולחברות • בין הנושאים שנכללים בה שיקום תשתיות, קידום אנרגיה ירוקה, יצירת תעסוקה וטיפול באוכלוסיות נזקקות • נשיא ארה"ב: מדובר במתווה שאפתני שיצעיד את אמריקה להובלה עולמית גם בעתיד
נתן גוטמן
01 באפריל 2021
04:17

נשיא ארצות הברית, ג׳ו ביידן, הציג הלילה (חמישי) בנאום שנשא בפיטסבורג פנסילבניה את תוכניתו להשקעת ענק בשיקום התשתיות האמריקניות, לקידום אנרגיה ירוקה, ליצירת מקורות תעסוקה וטיפול באוכלוסיות נזקקות.

עלותה של התוכנית היא כשני טריליון דולרים ואם תאושר על ידי הקונגרס היא תיושם במשך כשמונה שנים. ביידן אמר כי עלויות ההשקעה יכוסו בעיקר על ידי הטלת מס על משפחות שהכנסתן השנתית גבוהה מ-400,000 דולרים וכן על ידי העלאת המס שמשלמות חברות.

בין סעיפי התוכנית שיקום גשרים וכבישים בין עירוניים, רכבות מהירות ותשתיות לכלי רכב חשמליים, טיפול במאגרי מי שתייה מזוהמים, השקעה בתשתיות אינטרנט בפס רחב וחשמל לאזורים מבודדים וכן השקעות בטיפול בקשישים, דיור בר-השגה ומימון חינוך ציבורי.

בנאומו השווה ביידן את ההצעה לתוכנית האמריקנית לשיגור אדם לירח בשנות ה-60 ואמר כי מדובר במתווה שאפתני שיצעיד את אמריקה להובלה עולמית גם בעתיד. התוכנית תעבור כעת לדיונים בקונגרס, שם צפויים הרפובליקנים בשני הבתים להתנגד. עדיין לא ברור אם כל הדמוקרטים יתייצבו מאחוריה. ביידן צפוי להציג בחודש הבא פרקים נוספים בתוכניתו.

ברקע הדברים, אתמול פורסם כייום לאחר שממשל ביידן הכריז בשבוע שעבר על מתן 15 מיליון דולר לפלסטינים לסיוע במאבק נגד הקורונה - הוא עדכן את הקונגרס על סיוע בגובה של 75 מיליון דולר לפלסטינים. זאת כדי  לחדש את "האמון והרצון הטוב" לאחר שממשל טראמפ ניתק את קשריו עם הרשות הפלסטינית.

במחלקת המדינה האמריקנית סירבו להתייחס להעברת 75 מיליוני הדולרים, וגם לא ברור אם הסיוע הגדול כולל בתוכו את ההעברה הראשונית לפלסטינים או לא. דובר מחלקת המדינה נד פרייס הסכים לומר לכתבים בתדריך כי בארצות הברית ממשיכים להאמין שסיוע לפלסטינים עולה בקנה אחד עם הערכים והאינטרסים של המדינה.