נתניהו בבית המשפט

השופטים קבעו: נתניהו חייב להתייצב לנאום התביעה במשפטו, אך פטור משמיעת עדות אילן ישועה

לאחר שביקש פטור מהתייצבות לדיונים הראשונים בשלב ההוכחות, ראש הממשלה נתניהו הודיע כי יגיע לנאום הפתיחה של התביעה ביום שני הקרוב • המדינה הודיעה כי תשאיר לשיקול דעת בית המשפט את שאלת נוכחות נתניהו בעדות של אילן ישועה, בה ביקש לא להיות נוכח
תמר אלמוג
01 באפריל 2021
11:42
עודכן ב 17:24

שלב ההוכחות במשפט נתניהו: השופטים קבעו היום (חמישי) כי נתניהו חייב להתייצב לנאום התביעה במשפטו, אך פטור משמיעת עדות אילן ישועה.

לאחר שביקש שלא להגיע לדיונים הראשונים בשלב ההוכחות במשפטו שייפתח בשבוע הבא, מוקדם יותר הסביר ראש הממשלה נתניהו כי לא ביקש פטור מנוכחות בנאום הפתיחה של התביעה שיתקיים ביום שני, אלא מעדותו של אילן ישועה שצפויה להתקיים בדיונים שלאחר מכן. כעת, השופטים הבהירו כי לא מדובר בהחלטה של רה"מ אם להגיע או לא - אלא בחובה, כפי שחלה על כל נאשם. 

במקביל, הודיעה הפרקליטות כי נתניהו חייב בנוכחות בדיון הראשון ובאשר לשאלת נוכחותו בעדותו של ישועה, תשאיר את ההחלטה לשיקול בית המשפט, שיכריע בסוגיה בקרוב. 

אתמול ביקשו פרקליטיו של נתניהו לפטור אותו מהתייצבות לדיונים הקרובים בשלב ההוכחות במשפטו, שייפתח ביום שני. לטענתם, כיוון שלא היה לו קשר עם העד הראשון, אילן ישועה, נוכחותו בחקירת העד לא תתרום לדיון בשום צורה. לדברי הפרקליטים, זו בקשה מקובלת בתיקים בהיקפים דומים. ובתי המשפט נוהגים בדרך-כלל לאשר בקשות כאלה. העדות עצמה צפויה למלא דיונים רבים, ולפי ההערכות שלב החקירה הראשית בידי התביעה יימשך כשבועיים. 

מיכה פטמן, עורך דינו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו התייחס בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב לשאלת הגעתו למשפט וסבר, כי מלבד הדיונים בהם ייחקרו העדים המרכזיים, אין סיבה שנתניהו יגיע לאולם בית המשפט: "לראש הממשלה אין מה לעשות במהלך רוב המשפט הזה באולם, הוא לא מכיר את רוב העדים ולא פגש את רובם". עם זאת, פטמן חושב שעל נתניהו להגיע לעדויות של עדי מדינה כדוגמת ניר חפץ ועדים כמו ארי הרו וארנון מילצ'ן, עמם היה לו קשר אישי. לפי פטמן, נוכחות של נאשם לא בעלת השפעה מכרעת על תוצאותיו: "המשמעות המשפטית שלה היא אפס". 

בהמשך מסר פטמן כי לדעתו משפט נתניהו הוא המשפט הראשון, האחרון ויותר מדי של ראש ממשלה מכהן בישראל וכי לאחר תם כהונת נתניהו יש לשנות את החוק באשר לכהונת ראש ממשלה תוך כדי משפט שמתנהל נגדו: "לא כי זה בלתי אפשרי. אלא בגלל שהנראות היא כל כך עצומה שכל מעשה של ראש ממשלה נתפס במשקפיים כאילו הוא נוגע רק לעניין האישי שלו". פטמן המשיך ואמר, כי למרות שנתניהו פועל במסגרת החוק כשהוא ממשיך לכהן תוך כדי משפט, " ציבורית זה יוצר מצג לא טוב זה יוצר קרע, פילוג, קוטביות ומעמדות בעם. זה מיותר לחלוטין". 

בהקשר זה, אילן סופר, עורך דינו של עד המדינה במשפט ניר חפץ, מסר גם הוא בריאיון לכאן רשת ב כי הוא וחפץ לא מתרגשים מהאפשרות שנתניהו לא ינכח בדיונים: "אנחנו לחלוטין אדישים לשאלה הזאת. הזכות הזאת של נאשם שלא להשתתף בכל הדיונים במשפטו היא זכות די רווחת ולא מעט נאשמים מנצלים אותה".   

סופר חשף כי חפץ כבר נמצא בפגישות עם התביעה להכנה וריענון לקראת עדותו הצפויה. סופר הוסיף, כי עד כה לא עלה משהו חדש מעדותו, אבל "אין אדם בעולם שבחקירה נגדית לא ימצא סתירה או חוסר דיוקים". הוא אמר כי אינו רואה נקודת תורפה כלשהי בעדותו של חפץ: "העדות קוהרנטית בכללותה. היא לא מגיעה מפוזיציה". בנוגע לטענות לטענות חפץ על כך שנשקפת לו סכנה בעקבות תפקידו במשפט, אמר סופר כי תחושה זו פחתה משמעותית, לאחר שהגישו סדרת תביעות אישיות נגד גורמים שליבו את הקמפיין נגד חפץ.