משרד המשפטים

מהיום אין בישראל שר משפטים - איך זה משפיע עלינו?

ההשלכות רבות וישירות אבל בגדול: לא ניתן לקדם את רובה של החקיקה בישראל. גם משרדי ממשלה ושרים אחרים מוגבלים בחלק מהצעדים - שאי אפשר לבצע ללא התייעצות או הסכמת שר משפטים | כל הפרטים
תמר אלמוג
01 באפריל 2021
21:50

עם פקיעת התוקף של ממלא המקום בני גנץ - מהלילה אין בישראל שר משפטים. איך זה משפיע עלינו? בגדול: הקפאת חקיקה.


ההשלכות רבות וישירות. לא ניתן לקדם את רובה של החקיקה בישראל, בין אם חקיקה בנושאים כללים (מחינוך ועד בריאות) ובין אם חקיקה דחופה הנוגעת לקורונה. זאת כיוון שרובן של הצעות החוק הן ממשלתיות ולכן תהליך החקיקה שלהן מתחיל ומקודם דרך משרד המשפטים. ללא שר, זה לא יקרה. כך גם משרדי ממשלה ושרים אחרים מוגבלים בחלק מהצעדים - שאי אפשר לבצע ללא התייעצות או הסכמת שר משפטים.

בנוסף, יוקפאו מינויים משמעותיים כולל פרקליט מדינה שעדיין אין. לא ניתן לבצע הסגרות מישראל או לישראל. אישור חנינות דורשת חתימת שר המשפטים, בהעדרו ניתו להעביר לראש ממשלה - מה שצפוי להיות בעייתי לאור העובדה שהוא נאשם בפלילים.

בתחילת השבוע יו"ר כחול לבן בני גנץ, שכהונתו כשר משפטים הסתיימה הלילה כאמור, ביטל את ישיבת הממשלה בשל "סירוב נתניהו למנות שר משפטים". בהודעה שפרסמה לשכתו נמסר כי "לאור סירוב גוש הליכוד ונתניהו לאשר בישיבת הממשלה מינוי קבע של שר משפטים, מה שיביא לפגיעה בשלטון החוק ובדמוקרטיה, לא תתקיים מחר ישיבת הממשלה".