סמוטריץ'
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

שיתוף פעולה עם רע"מ? הכדור בידיים של סמוטריץ'

בזמן שיו"ר הציונות הדתית לא מוכן לשמוע על קואליציה בעזרת עבאס ומקבל גיבוי מהרב דרוקמן, התמיכה ברעיון של חיבור עם רע"מ מגיעה ממקומות לא שגרתיים – מועצת השורא של רע"מ והרב קניבסקי
הזווית
02 באפריל 2021
07:58

ככל שזמן ההמלצות מתקרב, נראה שמורדים עוד ועוד מחסומים מהאפשרות של שיתוף פעולה עם רע"מ לצורך הקמת ממשלת ימין. אבל מול הקולות המעודדים עומד ראש מפלגה – והוא כועס. בצלאל סמוטריץ'. יו"ר הציונות הדתית כל כך כעס על ראש הממשלה אחרי נאומו של מנסור עבאס אמש, עד שסירב לקבל מנתניהו שיחה. 

ולמה סמוטריץ' כועס כל כך? לדברי מקורבים הוא טוען שנתניהו "מלבין את מפלגת רע"מ" כדי להקים ממשלה. התגובה של שותפו הפוליטי, איתמר בן גביר מהציונות הדתית, לא איחרה לבוא. "הנאום של עבאס מנסה להציג כ'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האיסלאמית, תומך בחמאס ומקדש רוצחי תינוקות", הוא כתב. גם חבר הכנסת לעתיד מהציונות הדתית, שמחה רוטמן, טען אתמול בריאיון לכאן רשת ב שממשלה שתישען על תמיכת עבאס לא תוכל לתפקד, והבהיר שהם לא יהיו חלק ממנה.

את סירובו של סמוטריץ' לשתף פעולה עם רע"מ מגבה גם בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, שמתעקש שבנט וסער צריכים לעשות את הוויתורים הנדרשים ולחבור לנתניהו. "אין צורך בתמיכה של רע"מ", טען הרב דרוקמן בריאיון ל"ערב ערב". "סער ובנט הם עצם מעצמות הימין". עד כדי כך הוא מוכן ללכת עם הרעיון, עד שגם השארת בן גביר בחוץ באה בחשבון – אם סער ובנט יבקשו זאת. "אם זה יהיה התנאי, למען העם וממשלה יציבה – ניתן שאדם מסוים לא יהיה בה", הוא הוסיף בריאיון. 

אבל מול הקריאות לפסול כל אפשרות לשיתוף פעולה מול רע"מ, עולים גם קולות אחרים. מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב חיים קניבסקי, אמר אתמול שמבחינת שמירה על היהדות "עדיף ללכת עם הנציגים מהציבור הערבי מאשר עם הנציגים מהשמאל". לדבריו, "גם להם חשוב הצביון של המדינה והם לא רוצים לקדם כור היתוך לעשות את כולם חילונים. גם בנושא הגיוס וערכי המשפחה הם הרבה יותר קרובים אלינו". 

ואל הרב קניבסקי מצטרף קול נוסף, אולי מעט מפתיע - מועצת השורא של התנועה האיסלאמית. אמש פורסם בחדשות הערב שבכירי המועצה נתנו ליו"ר רע"מ אור ירוק לתמוך בכל מועמד שירצה. המסר שעבר לעבאס: לך עם הצד שייתן לך את ההצעה הטובה ביותר. 

רק הימין יכול: הבעלות על הנרטיב היהודי מסבירה את האומץ של נתניהו להישען על רע"מ | פרשנות

ומה לגבי עבאס עצמו? הוא משאיר את כל האופציות פתוחות. בהצהרה שמסר אמש הוא נמנע במכוון מלדבר על מדינה פלסטינית והתמקד בעיקר במסרים דתיים ולא פוליטיים, בתקווה שיחדרו פנימה לציבור היהודי - ואפילו הימני. "איני רוצה להיות בשום גוש – בימין או בשמאל", הוא טען, אבל בסוף הוא יאלץ לקבל החלטה. 

שולי השוליים עברו הלבנה: מאחורי ההפתעה של סמוטריץ' ובן גביר

תוצאות הבחירות אומנם מנציחות את הקיפאון הפוליטי, אבל הביאו איתן חידושים דרמטיים לפוליטיקה הדתית. גם אם מדובר בעוד קדנציה אבודה בכנסת, ההישג של סמוטריץ' (ונתניהו, שעמד מאחוריו), כלומר השבעתה לכנסת של רשימה אולטרה-שמרנית ולאומנית תחת המיתוג "הציונות הדתית", עוד ימשיך להדהד בציבור הדתי, מהרשתות החברתיות, דרך דרשות בבתי הכנסת ועד שולחנות השבת.

שאיפות ותסביכים: האזינו לפרק ב"עוד יום" על מערכת היחסים בציונות הדתית

הדעות בנוגע לחיבור של סמוטריץ' ובן גביר חצויות, אבל דבר אחד ניתן לקבוע - מפלגת הציונות הדתית הנחילה הפסד כואב לבנט וימינה, וגנבה להם מצביעים מתחת לאף. הטינה לבנט, המיתוג האטרקטיבי והחיבוק של נתניהו סייעו למפלגה השנויה במחלוקת לגרוף קולות דווקא במעוזים המתונים של הציונות הדתית.

לפרשנות המלאה של יאיר אטינגר