חיסוני אסטרהזניקה
צילום: אי-פי

בריטניה: 30 מקרים של קרישי-דם התגלו במחוסני אסטרהזניקה

מדובר ב-25 מקרים יותר מהדיווח הקודם של הרשות המפקחת על התרופות והבריאות בבריטניה. ברשות ציינו כי לא התקבלו דיווחים דומים בכל הנוגע לחיסון של פייזר
מערכת כאן חדשות
02 באפריל 2021
04:19

הרשויות בבריטניה דיווחו הלילה (שישי) שעד כה התגלו 30 מקרים של קרישי דם בקרב אנשים שקיבלו את החיסון לקורונה של חברת אסטרהזניקה. מדובר ב-25 מקרים יותר מהדיווח הקודם של הרשות המפקחת על התרופות והבריאות בבריטניה. קבוצות חוקרים פרסמו נתונים דומים בשבועות האחרונים, אך כעת מגיע העדכון הרשמי. ברשות ציינו כי לא התקבלו דיווחים דומים בכל הנוגע לחיסון של פייזר, והדגישו שהם עדיין מאמינים שיתרונות החיסון עולים על הסיכון.  

לפני כחודש התעוררה סערה סביב החיסון של חברת התרופות הבריטית לאחר שהתגלו כמה מקרים של היווצרות קרישי דם אצל מחוסנים. בעקבות פרסום המקרים כ-20 מדינות באירופה השביתו את השימוש בחיסון של אסטרהזניקה. ארגון הבריאות העולמי הוציא הודעה שבה נכתב שהיתרונות של החיסון גוברים על החששות ממנו. בינתיים, בדיקת הקשר שבין מתן החיסון להופעת קרישי הדם נמשכת. 

לפני כשבועיים פורסמו ממצאי מחקרים של מדענים בגרמניה ובנורווגיה שחקרו את החיסון של חברת התרופות הבריטית. הם מצאו שבמקרים נדירים החיסון עלול לעורר תגובה אוטו־אימונית הגורמת לקרישת דם במוח. שני הצוותים חקרו בנפרד את הנושא והגיעו למסקנה זהה. עם זאת, המחקרים עדיין לא פורסמו רשמית ולא עברו ביקורת עמיתים.

חיסוני אסטרהזניקה: האיחוד האירופי בפאניקה - יש לנו ממה לדאוג? | שאלות ותשובות

למרות התוצאות, מנהל צוות המחקר הגרמני, הפרופסור אנדראס גריינאכר, אמר כי אין סיבה שלא להשתמש בחיסון של אסטרהזניקה. "מספר זעום ביותר של מתחסנים יפתחו קרישי דם, ואפשר לאבחן זאת בבדיקה פשוטה", הסביר הפרופסור הגרמני. "בכל בית חולים בינוני בגודלו יוכלו לטפל בכך".