עבאס בנצרת, שלשום

אחרי נאום עבאס - עכשיו תור הציבור היהודי להושיט יד

זה היה אירוע מכונן בגלל תשומת הלב חסרת התקדים למוצא פיו של מנהיג ערבי – אך גם בזכות התוכן, ובראשו המסר שאפשר למצוא פה מכנה משותף לכולם. פרשנות
סולימאן מסוודה, פרשנות
03 באפריל 2021
09:23
עודכן ב 17:02

ביום חמישי נפל דבר במדינת ישראל. שלושת ערוצי החדשות המרכזיים נדרכו לקראת שידור נאומו של ראש מפלגה – הפעם זה לא היה ראש הליכוד בנימין נתניהו שבא לבשר על סגר הדוק בפסח, או בני גנץ בהשקת מפלגת חוסן לישראל. זה היה יו"ר התנועה הערבית המאוחדת, מנסור עבאס.

לאן נעלמה הזהות הפלסטינית של מנסור עבאס? | ערן זינגר

זה אירוע חסר תקדים: תקשורת המיינסטרים, שבקושי התאמצה בעבר להשמיע את קולות האזרחים הערבים אלא אם מדובר באירועי אלימות, כיוונה את כל מצלמותיה אל אולם קטן במלון רמדה בנצרת. הכול למען כבודו של רופא השיניים מהכפר מע'אר, איש התנועה האיסלאמית, שהפך בין לילה ללשון מאזניים בפוליטיקה הישראלית.

רע"מ ועבאס שלטו בשבוע האחרון בסדר היום הפוליטי והתקשורתי גם אם שמרו על שתיקה. חברי מפלגתו לא התראיינו ומקורביו כמעט שלא ענו לטלפונים. הם היו זהירים מכל פליטת פה שעלולה להוציא מידיהם את האפשרות להיות לשון המאזניים. עבאס ישב בביתו, צפה בכל הכתבים והפרשנים הפוליטיים מזכירים אותו בלי סוף, ונהנה מכל רגע.

נאומו ביום חמישי היה מכונן גם בשל האירוע עצמו – אך גם בזכות התוכן. "אנחנו לא חייבים להסכים על הכול, ובוודאי שנהיה חלוקים על לא מעט נושאים, אבל אנחנו חייבים לתת לעצמנו, לילדינו, את הזכות וההזדמנות להכיר איש את רעהו", אמר עבאס. הוא הוסיף: "לכל אחד ואחת מאיתנו יש שם, תרבות, סיפור, חוויות ונרטיב. אם לא נשכיל עכשיו להוריד את הבורות ולמוטט את הגזענות – אנחנו נשאיר לדור הבא מציאות מורכבת, מסוכנת ומעל הכול - בלתי אפשרית". 

הפסקה הזו מתמצתת את גישתו של עבאס. זו שלפיה לא ניתן לפתור את המחלוקות כל הזמן, אבל אפשר למצוא מכנה משותף, ועל בסיסו אפשר לחיות חיים משותפים. הנאום היה ברובו מופנה לעיניים יהודיות, אפילו שמרניות. אך הוא גם הופנה לציבור שלו, כשהוא הזכיר את התשתיות הרעועות בוואדי ערה, חוסר המיטות בסורוקה, והמציאות הבלתי נסבלת בנגב. המסר ברור: כשהציבור שהוא מייצג נאנק בתת תנאים – זה ישפיע גם על הצד היהודי.

אמנם לא ניתן להסכים על נרטיב, אבל ההכרה בו, שהציבור הערבי תמיד ביקש, היא בסיס להתקדמות

עבאס אמנם לא הזכיר את הסוגיה הלאומית-פלסטינית במפורש בנאומו, אך כדאי להקשיב טוב לדבריו: "אני עומד כאן היום ומבקש לומר שהגיעה העת וזה הזמן להקשבה לאחר, להכרת הנרטיבים ולחפש את המשותף." מושג המפתח כאן  -"הכרת הנרטיבים". אמנם לא ניתן להסכים על נרטיב, אבל ההכרה בו, שהציבור הערבי תמיד ביקש, היא בסיס להתקדמות.

אם עבאס ייכשל – הנשק ברחוב הערבי עלול להיות מופנה ליהודים | ריאד עלי

נאומו של מנסור עבאס הוא תמצית הפרגמטיזם של הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, אליו שייך עבאס. הפלג הזה שואף להשיג את שאיפותיו האזרחיות, החברתיות וגם הלאומיות דרך המסגרת הפוליטית הקיימת.

בשורה התחתונה, מנסור עבאס הסביר אתמול בנאומו כי הוא הלך מעל מעבר למען הציבור הערבי שהוא מייצג. הוא התפצל מהרשימה המשותפת, לא פסל את נתניהו ששנים הסית נגד האזרחים הערבים, ושכנע 167,064 אזרחים ואזרחיות להצביע עבורו – כעת תורו של הציבור היהודי להושיט יד ליוזמה הנדירה הזו.