נואה גרין, הנהג התוקף בקפיטול
מתוך דף הפייסבוק של גרין

הנהג התוקף בקפיטול: בן 25 מווירג'יניה שתמך בארגון הקיצוני "אומת האסלאם"

נואה גרין פרסם פוסטים ברשת בהם טען שהוא נתון לרדיפה מצד הרשויות שמנסות "לשלוט במוחו" וגרמו לו לאבד את עבודתו • הוא התנגש במחסום של משכן הקונגרס בוושינגטון כשניסה לפרוץ אותו, יצא ממכוניתו חמוש בסכין ותקף שוטרים. אחד השוטרים מת מפצעיו, שניים נוספים נפצעו קשה • הנשיא ביידן ויו"ר בית הנבחרים פלוסי הורו על הורדת הדגלים בבית הלבן ובבית הנבחרים לחצי התורן
כתבי כאן חדשות
02 באפריל 2021
20:33
עודכן ב 07:01

תקרית בוושינגטון: צעיר ניסה לפרוץ אמש (שישי) מחסום באזור גבעת הקפיטול, יצא ממכוניתו עם סכין ונורה למוות בידי שוטרים, לאחר שניסה לתקוף שוטרים שהיו בסביבה. אחד מהם, השוטר וויליאם (בילי) אוונס, מת מפצעיו בבית החולים. שני שוטרים נוספים מוגדרים במצב קשה. בהמשך הלילה הורה הנשיא ביידן להוריד את הדגלים בבית הלבן לחצי התורן.

כלי התקשורת באמריקה דיווחו כי התוקף שנורה למוות הוא נואה גרין, בן 25 מאינדיאנה, וירג'יניה. בדף הפייסבוק שלו כתב כי הוא תומך בארגון ״אומת האסלאם״ - ארגון אפרו-אמריקני, אסלאמי-דתי, שעוסק בעיקר בענייני גזע. מנהיג הארגון הקיצוני, לואיס פרחאן, נודע בשל אמירותיו האנטישמיות.

גרין פרסם ברשתות החברתיות פוסטים בהם טען שהוא נתון לרדיפה מצד הרשויות. לדבריו, ה-FBI וה-CIA התנכלו לו, ניסו "לשלוט במוחו" ואף גרמו לו לאבד את עבודתו. גרין אף שיבח את ארגון "אומת האסלאם" ומנהיגה על שלדבריו סייעו לו להתמודד עם הרדיפות שחווה.

מפקדת משטרת הקפיטול יוגנדה פיטמן מסרה בתדרוך לעיתונאים כי טרם ברור מה היה המניע של התוקף, וששמו לא היה במאגרי המידע של המשטרה כחשוד אפשרי. מלבד הנשיא ביידן, גם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הורתה להוריד את הדגל בגבעת הקפיטול לחצי תורן.

במשך קרוב לשעתיים הוטל עוצר על הקפיטול. בשל חופשת הפסחא לא שהו במשכן חברי קונגרס, אלא רק עובדים ואנשי צוות. ב-FBI הודיעו שהם מעורבים בחקירת האירוע. בנוסף, דובר המשמר הלאומי בוושינגטון הודיע על שליחת כוח תגבור נוסף לקפיטול. 

בתוך כך, חבר בית הנבחרים הדמוקרטי טים ראיין סיפר לרשת "פוקס" כי הוא ומחוקקים אחרים שוחחו בשבוע שעבר עם גורמים בכנסת ישראל כדי ללמוד מהם על שיטות אבטחה סביב המשכן ועל התמודדותם מול איומים.

מאז 6 בינואר וושינגטון נמצאת באווירה מתוחה, אז התרחשו האירועים האלימים בגבעת הקפיטול כשהמונים פשטו על בית הנבחרים והסתובבו במבנה במשך יותר מארבע שעות. חברי בתי הנבחרים, שהתכנסו לאשר את תוצאות הבחירות באותו הערב, פונו מהמקום בשל המהומות החריגות.

בעקבות האירועים נפתח משפט הדחה שני נגד נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ, בטענה שהסית להמרדה. המחוקקים הדמוקרטים חשפו בדיון חומרי וידיאו חדשים מיום המהומות. זאת לצד ציטוטים וקטעי וידיאו מנאומים של טראמפ שבהם הוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות, מפיץ טענות שקריות בנוגע לזיופים וקורא לתומכיו להתנגד לאישור ניצחונו של יריבו ג'ו ביידן. לבסוף לא הושג הרוב הנדרש להדיחו. 

בהכנת הידיעה השתתפו נתן גוטמן, איתמר מרגלית, מואב ורדי ומאיה ראכלין