מתקן גרעין באיראן, ארכיון
צילום: אי-פי

איראן: מוכנים רק להסרת כל העיצומים עלינו

דובר משרד החוץ בטהראן אמר הבוקר כי מדיניות ארצו היא הסרת כל העיצומים. אמש קראה ארצות הברית לאיראן לשחרר את כל האזרחים האמריקנים הכלואים אצלה על לא עוול בכפם
מאיה ראכלין
03 באפריל 2021
11:17

משרד החוץ של איראן דוחה הסרה הדרגתית של העיצומים שהטילה ארצות הברית עליה. דובר משרד החוץ בטהראן, סעיד ח'איזאדה, אמר הבוקר (שבת) לרשת Press TV כי מדיניות ארצו היא שיש להסיר את העיצומים כולם.

אמש קראה ארצות הברית לאיראן לשחרר את כל האזרחים האמריקנים הכלואים אצלה על לא עוול בכפם. קודם לכן מסר הבית הלבן כי הממשל אינו מצפה לקיים שיחות ישירות עם איראן על הסכם הגרעין, אך הוא פתוח לכך, ומוכן להשתתף בשיחות עם השותפות של איראן להסכם. דוברת הבית הלבן ג'לינה פורטר אמרה כי הסוגיות המרכזיות שידונו בשיחות, שיהיו באוסטריה בשבוע הבא, יהיו "הצעדים שעל איראן לנקוט כדי לשוב ולהיענות להסכם, והעיצומים שארצות הברית צריכה להסיר".

דוח של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שפורסם שלשום העלה כי איראן החלה להעשיר אורניום ב-174 סרכזות מתקדמות במתקן הגרעין התת קרקעי בנתנז. עוד עלה מהדוח כי איראן התקינה שתי קסקדות של מכונות המייצרות סרכזות מסוג IR-2M, אולם אלו טרם החלו לפעול. לפי הדוח, בנתנז מעשירה איראן אורניום עם 696 צנטריפוגות מסוג IR-2M, שהותקנו בארבע קסקדות, וכן עם 174 צנטריפוגות מסוג IR-4, שנמצאות בתוך קסקדה אחד.